Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 6200 собственици на ведомствени бензиностанции ги регистрирали в НАП

Данните се разминават с предварителна оценка на сектора от Министерството на финансите

1 коментар
Над 6200 собственици на ведомствени бензиностанции ги регистрирали в НАП

Над 6200 собственици на т. нар. ведомствени бензиностанции са регистрирали обектите си в Националната агенция за приходите (НАП). Те са заявили, че имат 12 335 съдове и съоръжения за зареждане и съхранение на гориво - основно дизел, съобщиха данъчните.

Крайният срок за регистрирането на ведомствените бензиностанции изтече в понеделник. Според постъпилите данни най-много са собствениците на ведомствени бензиностанции, които имат бизнес в сферата на селското и горското стопанство - 63%. Информация са подали и 693 транспортни фирми. Петима собственици са посочили, че работят в сектора на създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения.

От декларираните данни става ясно, че за зареждане и съхранение на горивото се ползват най-много стационарни цистерни – 6545 броя (52%). На второ място се нареждат собствените бидони (варели) – 34%. Един собственик е декларирал, че притежава вагон за съхранение на гориво.

Разминаване

Данните, изнесени във вторник от НАП, се разминават с предварителната оценка на Министерството на финансите, според която ведомствените бензиностанции в страната са над 30 000. В свой анализ министерството обяви, че много от тях използват като резервоари бракувани вагон-цистерни, които са с голяма вместимост - 60 000 - 70 000 литра. Ведомството цитира данни на БДЖ, според които само за периода 2011 - 2014 г. са продадени 255 вагон-цистерни.

Собствениците на ведомствени бензиностанции трябваше да подадат информация за това къде се намират обектите, какви съоръжения ползват, каква е вместимостта им и колко гориво използват на година. Регистрацията беше въведена с наредба на Министерството на финансите, а целта ѝ беше държавата да добие представа за това колко са ведомствените бензиностанции и колко са големи, за да може да се въведат мерки за по-строг контрол на тези обекти.

Първоначалната идея беше всички такива бензиностанции да бъдат задължени да монтират уреди за измерване на постъпилото и изразходвано гориво с връзка с данъчните и митниците. Така трябваше да се предотврати укриването на ДДС и незаконната търговия с гориво от тези обекти, от която по оценки на финансовото министерство се губели по 1.1 млрд. лв. годишно. В последствие правителството се отказа от строгия контрол за всички обекти, а финансовият министър Владислав Горанов анонсира, че начинът за следене на работата ще зависи от големината им т.е. уреди за отчитане ще трябва да поставят само най-големите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Ако са 15000 по 5 метра да са дълги прави 7,500 километра бензинов канал... А в кубици, тонове и пари ще сметнат данъчните, като минат няколко отчетни периода!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.