Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 780 000 души са загинали при земетресения през последното десетилетие

0 коментара

Над 780 000 души са загинали при земетресения през последното десетилетие, завършило през 2010 г. Това е близо 60 процента от общата смъртност от природни бедствия. Това сочи изследване на британското медицинско списание "Лансет", предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Освен тези смъртни случаи, земетресенията са засегнали пряко още 2 милиарда души през този период" от 2001 до 2010 г., се казва в изследването.

Най-смъртоносно е било земетресението в Хаити на 12 януари 2010 г. с магнитуд 7.0. То е взело 316 000 жертви.

Земетресението, което предизвика цунами в Индийския океан на 26 декември 2004 г. бе с магнитуд 9.1 и взе 227 000 жертви. На трето място е земетресението с магнитуд 7.9, което разтърси китайската провинция Съчуан на 12 май 2008 г. и взе 87 500 жертви.

Изследването на "Лансет" има за цел политическите управници и спасителните организации да осъзнаят, че земетресенията са приоритет по отношение на общественото здраве, а лекарите да бъдат предупредени за патологиите, които ще трябва да лекуват при такива бедствия.

"Тежките земетресения може да доведат до брой жертви между 1и 8 процента от застрашеното население" и около един убит на всеки трима ранени, се посочва в изследването.

Предизвиканата от земетресенията смъртност настъпва на поредни вълни. Първо са хората, които загиват на място в срутени сгради. Няколко часа по-късно следват тежко ранените, които издъхват от раните си.

Третата вълна смъртни случаи настъпва в следващите дни и седмици сред по-леко ранените, които стават жертва на инфекции и други здравословни усложнения.

При оцелелите от земетресение основните регистрирани патологии са свързани със смазване на бъбреците, черния дроб и далака, следвани от травми на гръбначния стълб и различни фрактури и порезни рани.

Най-уязвимата група са децата - те съставляват между 25 и 53 процента от пациентите след земетресение. Освен незабавните операции по издирване и спасяване на оцелелите, спасителните екипи трябва да се справят главно с разпространението на заразни болести в пренаселените подслони.

Противно на съществуващ предразсъдък, наличието на трупове в развалините не представлява специален риск.

В по-дългосрочен план земетресенията се отразяват и на душевното здраве - наблюдава се нарастване на случаите на депресия у пострадалите.

Предвид увеличаването на световното население и разширяването на градоустройството в рисковите зони, заплахата от земетресенията ще нарасне още повече в близките години, предупреждават двамата автори на изследването от болницата Beth Israel Deaconess Medical Center в Бостън (САЩ).

Много мегаполиси са разположени в земетръсни зони - Токио (32 милиона жители), Мексико (20 милиона жители), Лос Анджелис (15 милиона жители) и Истанбул (9 милиона жители).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.