Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 80% от българските работодатели са с ниско образование

27 коментара

Над 80% от българските работодатели са със средно или по-ниско образование, сочи изследване на Европейския институт, представено по време на организирана от БСК дискусия във Варна в четвъртък.

В България има около 300 хил. активно действащи фирми, като 80 на сто от техните собственици са с ниско образование, което е много тревожно, коментира доц. Серафим Петров, експерт по проект на БСК. 

“Притеснително е, защото те искат да наемат висококвалифицирани кадри, които да работят нискоквалифициран труд за малко пари”, заяви Петров.

Освен това българският работодател бил на мнение, че неговият работник в никакъв случай не може да знае повече от него. “Неведнъж са били водени разговори с представителите на бизнеса, като им е бил поставян въпросът какви точно кадри са необходими, за да покрият изискванията им и в повечето случаи, получаваме като отговор единствено мълчание – не само че не знаят, те не могат да преценят за какво въобще става въпрос”, посочи той.

По думите му обаче се наблюдава и друга негативна тенденция – липсата на желание от страна на студентите да се образоват. “Често явление е те да не посещават лекции, да не се готвят качествено за изпити и въобще да им липсва мотивация да се образоват“, заяви той.

Освен това работодателите искали студентите да заплащат стажовете си при тях. “Макар и да звучи невероятно много от българските работодатели са съгласни да взимат на стаж студенти, само ако те са си платили за това. Това още повече демотивира младите хора“, каза той.

Той коментира и обявите за работа, в които се записват изисквания, които едва ли някой млад човек може да изпълни на 100%.

По думите му подобни пречки карат младите хора да търсят работа в чужбина, макар че заради кризата намирането на работа в ЕС сега също е трудно.

Петров посочи, че поне 50 негови студенти са се завърнали от чужбина, поради това, че са останали разочаровани от работата там и условията, които са им предложили.

 

В последствие от БСК изпратиха уточнение, че голяма част от изводите на  Петров, направени пред участниците във форума, не отразяват официалните позиции и изследвания на организацията.

 

Надя Димитрова от Международния център за развитие на миграционната политика заяви по време на конференцията, че се отчита тенденция български работодатели вече да назначават програмисти и инженери от държави извън Европейския съюз - Индия, Русия, Иран, ЮАР, с помощта на европейската синя карта.

През втората половина на 2011-а в страната има издадени седем сини карти, а от началото на тази година работодатели за заявили още 5. Страната ни обаче все още изостава значително от тенденцията в Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Добре дошла, Простотийо!

  2. Анонимен
    #26

    Образованието, особенно българското, не е критерий за това дали един бизнесмен е успешен! Критерий е финансовото състочние на фирмата му. Един пример. Почти всички знаят кой беше Стив Джобс, но малко хора знаят, че той няма висше образование, защото напуска колежа още във втори курс.

  3. Анонимен
    #25

    При такива ВУЗ-ове, където всичко се приема и всички влизат различно умни, но излизат еднакво тъпи друго не може да се очаква. Да не би тези, които са си купили по 2-3 "кетапа" (за тоалетна) или пък тапиите са им били подарени след като са станали дупетати и министри да са по-стока? Какъвто е материала, такива са и работодателите и "учените" и политиците и държавата и....

  4. Анонимен
    #24

    От тази тъпотия изречена от господина излиза, че и бизнеса му крив, а и студентите не стават. Излиза, че само преподавателите са супер?! Ако попитате студентите, на които преподава, а и работодателите, за които е работил този великан на мисълта, дали няма да ни кажат нещо интересно за неговата квалификация и ефективност?

  5. Анонимен
    #23

    Ако трябва да бъдем точни: 1. Серафим Петров от 15-тина години не е служител на БСК, 2. мнението му, че "примитивните" работодатели търсели "квалифицирани" служители говори само за лична комплексарщина и не виждам къде е точно проблема - по правило не винаги най-умния и най-квалифицирания става успешен предприемач. Дори напротив, както казва един известен политик "кажете ми един известен в България успешен бизнесмен, който да е завършил УНСС?" (изключение прави може би само Гриша Ганчев!)А я вижте каква ковачница на кадри е "Симеоновската полицейска академия"...

  6. Анонимен
    #22

    Колко над 80% ?

  7. Анонимен
    #21

    Може да са с ниско образование,но за сметка на това са високочели и дебеловрати.Еле баш работодателя на държавата.

  8. Анонимен
    #20

    80% от българските работодатели са мутри и бивши комунисти.

  9. Анонимен
    #19

    Низкоуки? Не е възможно. Учението на Маркс Энгелс не вехне. Дэржавен Капитализм - това бе СССР, това э НРБ.

  10. Анонимен
    #18

    А процента нанискообразованите,следствие на което и реципрочно тотално деморалзирании,бездушни,гьонсурати,продажници на националните ни интереси,алчни,напълно мафиотизирани управници на България вече задмина максимума от 100% !?! Абсолютен,безпрецедентен световен рекорд ,достоен за Книгата на Гинес!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.