Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 80% от хората биха оказали първа помощ на непознат

Част от спасителните мерки обаче ги плашат заради липса на подготовка и страх да не навредят

2 коментара
Над 80% от хората биха оказали първа помощ на непознат

Повече от 86% от хората биха оказали първа помощ на непознат при необходимост и 76% от тези, които са попаднали в реална ситуация, изискваща оказване на помощ, са го направили. Тези, които не биха участвали в дейности по оказване на първа помощ най-често се притесняват от недостатъчната си подготовка. Това показват данните от национално онлайн проучване “Обществото и първата помощ“ на фондация “Първите три минути“ и училището по първа помощ на FirstAidbg.com, проведено в периода февруари-октомври 2019 и обхващащо 3334 души.

Над 86% от участниците биха извършили изкуствено дишане и сърдечен масаж на непознат при необходимост (кардиопулмонална ресусцитация - КПР). Повечето знаят, че забавянето на тези действия при човек със спряло сърце може да доведе до трайни увреждания в мозъка, показва проучването.

Част от спасителните мерки плашат хората 

Тези, които не биха предприели кардиопулмонална ресусцитация на непознат най-често се притесняват от недостатъчната си подготовка. Основните причини, които биха възпрели хората да окажат първа помощ са страхът да не навредят на пострадалия в комбинация със страх от липса на знания. Следват притеснение от обдишване уста в уста и страх от заразяване. Много по-малко хора се притесняват от правни проблеми.

Като най-плашещи за изпълнение от участниците се очертават сърдечния масаж и изкуствено дишане, дефибрилация, спиране на силно кръвотечение, които са животоспасяващи мерки и от правилното им прилагане от свидетели на инцидента до идване на екип на спешна помощ зависи оцеляването на пострадалия.

Близо 92% от участниците смятат, че поставянето на автоматични външни дефибрилатори на обществени места е важно. Повече от половината знаят какво представлява автоматичния външен дефибрилатор и над 2/3 от тях биха го използвали в случай на необходимост.

76% са оказали помощ в реална ситуация

Повече от 1/3 от анкетираните са попадали в ситуация, в която се е налагало оказване на първа помощ и 76% от тях са го направили, водени от желанието да помогнат.

Тези, които не са се намесили найчесто са изпитвали несигурност в уменията си и са останали пасивни, докато други са действали.

Готови, но неуверени

Близо половината от участниците в проучването са преминавали обучение по оказване на първа помощ с изкуствено дишане и сърдечен масаж.

Само една пета обаче са преминали такова обучение през последната година, а проучването показва, че опресняването на знанията е ключово за да се чувства човек уверен да окаже първа помощ. 62.8% или 2093 човека заявяват, че към днешна дата или категорично не се чувстват подготвени да окажат първа помощ при спешно състояние или нараняване, или не се чувстват уверени в знанията и уменията си.

Причината е, че най-голям брой хора са преминавали обучение по първа помощ веднъж в живота си в рамките на подготовката за кандидат шофьори.

Над 98% от участниците смятат, че населението трябва да преминава обучения по кардиопулмонална ресусцитация и биха отделили между 4 часа и 2 дни на всеки 2-3 години, за да се обучават.

Първа помощ на обществени места

На 16 октомври беше отбелязан Световният ден на рестартирането на сърцето за популяризиране на необходимостта от правилното оказване на първа помощ с изкуствено дишане и сърдечен масаж (кардиопулмонална ресусцитация - КПР) . По този повод на обществени места в столицата фондация “Първите три минути“ и училището по първа помощ на FirstAidbg.com организираха обучения за извършването на изкуствено дишане и сърдечен масаж, както и ползването на външен дефибрилатор.

Големият брой желаещи да се включат в симулациите по оказване на първа помощ по данни на организаторите потвърждават данните от проучването, че голяма част от хората са готови и проявяват интерес към оказването на първа помощ. Андриан Георгиев, инструктор в училището по първа помощ на FirstAidbg.com., разказа, че хората с готовност са се включили в дейностите и включително са се справили успешно с ползването на автоматичен външен дефибрилатор. “Лесно се справят, защото машината дава указания и инструкции на български в кратки и прости изречения като например: Направете това, залепете тук, сега се отдръпнете и т.н.“, обясни той.

Трите обучителни акции, с които беше отбелязан Световният ден на рестартирането на сърцето, се проведоха на метростанция Сердика-2, в Националната финансово стопанска гимназия в София с над 150 ученици от 8,9 и 10 клас и в “България мол“. Отделно обучителна кампания е провел и аварийно-спасителният отряд на Софийския университет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #2
  2. Valentina
    #1

    Биха оказали, на теория. Ако възникне реална ситуация доста хора гледат да се измъкнат, тъй като не им се поема отговорност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.