Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над една четвърт от имигрантите у нас са от Русия

Една трета от имигрантите са се установили в Германия през 2015 г.

11 коментара
Сн. Архив

България е сред държавите от Европейския съюз (ЕС) с най-голям дял на имигрантите от трети страни спрямо населението и сред тези с най-малък дял на страни от ЕС. Това показват данни на европейската статистическа служба Евростат за 2015 г. по повод международния ден на имигрантите, който се отбелязва на 18 декември.

Общо през 2015 г. у нас са се заселили 25 223 души. От тях 51% са граждани на страни извън ЕС. Най-голям е делът на руснаците (27%), следвани от сирийци, турци, украинци и британци.

В същото време страната ни е сред държавите от ЕС с най-нисък дял на имигрантите от държави членки на блока с дял от 6%. Преди нас е само Литва с 4 на сто.

България остава сред държавите с по-голям брой емигранти в сравнение с имигрантите, показват още данните на Евростат.

Общо 4.7 милиона души са имигрирали в една от 28-те държави-членки на ЕС през 2015 г. Тази цифра включва както имиграцията от страни извън ЕС, така и имиграционните потоци между държавите от Съюза.

Терминът "имигрант" се отнася до лице, което е влязло в държава-членка, за да се установи на нейна територия за период, който е по-дълъг от една година.

Половината (2.4 млн.) от всички имигранти са били граждани на страни извън ЕС, като 1.4 милиона души (30%) са имали гражданство от друга държава-членка на ЕС от тази, в която имигрират.

Други около 900 000 души са се върнали в родните си страни, показва още проучването. Малко под 1 на сто (около 19 000) са били имигрантите без гражданство.

Най-голям е делът на завръщащите се в родината мигранти в Румъния и Литва – съответно 85% и 83% от имигрантите в двете страни през 2015 г. Следвани от  Унгария с 56%, Хърватия с 55%, Латвия с 52%, Естония с 52% и Португалия с 50%.

Освен България, Ирландия, Гърция, Испания, Хърватия, Кипър, Полша, Португалия, Румъния, Латвия и Литва са страните, в които се отчита все още превес на емиграцията над имиграцията.

Близо една трета от имигрантите (1.54 млн. от общия брой на ЕС) през 2015 г. са се установили в Германия, следвана от Обединеното кралство (631 000 или 14%), Франция (364 000 или 8%), Испания (342 000 или 7%) и Италия (280 000 или 6%).

Германия e на първо място в ЕС и по брой емигранти (347 хил.), следвана от Испания (344 хил.), Великобритания (300 хил.), Франция (298 хил.) и Полша (259 хил.).

Имигрантите могат да бъдат и граждани на страната, в която се връщат след години в чужбина. Връщащите се граждани представляват най-малко 1 на всеки 10 имигранти в почти всички държави-членки на ЕС с изключение на Люксембург (5%), Германия и Австрия (и двете 6%).

Гражданите на страни извън ЕС представляват повече от половината от всички имигранти в седем държави-членки - Италия (67%), Словения (64%), Германия (63%), Швеция (58%), Испания (54% %) и България (51%). Само 7% от имигрантите в Румъния и 10% в Словакия не са граждани на ЕС.

Люксембург е страната в ЕС с най-голям дял на имигранти от други държави членки (69% от всички имигранти). Това става на фона на концентрацията на европейски институции там. След нея са Чехия (49%) и Словакия (44%).

Съотнесени към броя на населението, имигрантите са най-много в Люксембург – 42-ма на 1000 души местно население, следва Малта с 30 на 1000 души и Австрия и Германия с по 19 на 1000 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #11

    Руските пришълци носят широката руска душа на златната орда.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  3. анита хегерланд
    #9

    Това означава влошаване на жизнените показатели в страните с най-голяма емиграция. И обратното: най-добри условия за живот и работа в страните с най-голям брой имигранти.

  4. so what_deactivated_1521205049
    #8

    КОЙ ГРАЖДАНИН НА ЕС БИ СЕ ЗАСЕЛИЛ В БЪЛГАРИЯ?! Нека бъдем реалисти, а не русофилки Идва основно руската ИЗ-МЕТ И ТОВА Е ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА НА МНОГО "ДОБРОТО", поеже било дясно правителство за морето, на което държах до последно ми е мъчно РУСНАЦИТЕ ЩЕ ИЗГОНЯТ БЪЛГАРИТЕ И ОТТАМ имахме комунизъм, но поне нямахме руснаци в България

  5. lubo
    #7

    70000 македонци били станали български граждани ... по право. А колко руски граждани са взели българско гражданство ?

  6. edin.drug
    #6
  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  8. _Стефан Стамболов_
    #4

    Има ли статистика, защото не ми се "рови", колко са вече руснаците в България? Имам предвид постянно пребиваващите, тези с дългосрочните визи и получилите гражданство през последните 30 години да кажем. Струва ми се, че положението започва да става доста тревожно...

  9. _Стефан Стамболов_
    #3
  10. Преслав
    #2

    Руснаците предпочитат да идват със самолет вместо да прескачат оградата. Динко няма да свърши работа, но ти може да идеш на "Пристигащи" във Варна или Бургас и да ги подпукаш с... прашка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.