Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над една пета ръст на фалитите у нас догодина спрямо 2019 г. сочи проучване

Транспорт, автомобилостроене и туризъм са най-засегнатите сектори от Covid-19

0 коментара
Над една пета ръст на фалитите у нас догодина спрямо 2019 г. сочи проучване

Над една пета (21%) ръст на несъстоятелностите в България през 2021 година в сравнение с 2019 година очаква Euler Hermes, един от лидерите в застраховането на търговски кредити в света.

Актуализираната прогноза за тази година също е за увеличение от близо 20% спрямо предходната, което е значително над перспективата преди разрастването на пандемията от Covid-19.

Потенциално застрашени са компании в почти всички сектори, като относителна стабилност има само при ИТ и електрониката.

С особено внимание ще се следят транспорта, който се очаква да има допълнителни трудности и след влизането в сила на промените в пакета "Мобилност", както и някои производства, свързани с автомобилостроенето.

"Несъмнено новата икономическа реалност ще форсира процеса на ръст на фалитите у нас, който започна още преди три години. Последствията от Covid-19 кризата ще се усетят както тази година, така и отложено през следващата. Заради тежка административна процедура и някои специфики в България несъстоятелностите не са основният индикатор за стабилността на компаниите и икономиката. Затова очакванията ни са същинският удар да се усети в междуфирмената задлъжнялост, чиито нива могат да нараснат значително. Това е сигналът за риск, който трябва да се следи много внимателно", коментира Камелия Попова, управител на българския офис на Euler Hermes.

Прогнозата за България е част от нов доклад на компанията, който се фокусира върху последиците от коронакризата върху стабилността на компаниите от цял свят.

Според експертите на глобално ниво фалитите ще нараснат средно с 35% през 2021 спрямо 2019 година. Най-тежко се очаква да бъде положението в САЩ с увеличение от 57%, Литва с 49% и Бразилия с 45% за същия период. Пред много сериозен ръст обаче са изправени и много държави в Западна Европа, както и Китай с прогноза за 40%, Сигнапур с 39% и Хонг Конг с 23%.

Последствията върху компаниите и увеличението на фалитите са сравними като средно ниво с кризата от 2009 г. Основната разлика е, че Covid-19 засяга много повече държави.

Рискът от несъстоятелности покрива почти всички сектори, като е особено осезаем при транспорта, автомобилостроенето, туризма и луксозните стоки. Изключение правят само фармацията и ИТ, където има по-голяма стабилност. Най-застрашени логично са компаниите, които са били нестабилни още преди кризата.

Докладът обръща специално внимание и на две специфики на ситуацията - въздействието на принципа на "бомба със закъснител" и "ефекта на доминото". Първата се свързва със серията от икономически мерки, предприети от различните държави, за да омекотят удара върху икономиката и бизнеса, като например безлихвени кредити, данъчни облекчения и отлагания на изисквания за обявяване на фалит. Това според експертите ще удължи процеса и реалният ръст на несъстоятелностите ще се усети в първата половина на 2021 година. Паралелно с това ще се развие каскадно и т.нар. ефект на доминото, в който фалитите на едни компании ще доведат до други по веригата.

"Тези два фактора трябва да се вземат предвид и от българските компании в оценката на риска. Това, че заради административни и нормативни специфики прогнозата за страната ни изглежда по-благоприятна от средната на глобално ниво, не бива да ни дава фалшиво спокойствие", коментира Камелия Попова. Тя припомни, че традиционните търговски партньори на българския бизнес са компании от ЕС, Турция и Русия, където се очакват фалити и съответно се изисква повишено внимание.

Един от начините за превенция на риска е застраховането на търговски кредити, което става все по-търсено и у нас през последните години, както и в условията на Covid-19 кризата и усложнените перспективи за икономиката през следващите години.

За последните три години Euler Hermes в България е утроила стойността на издадените застрахователни полици за български компании и общата експозиция към тях вече е 1.4 млрд. евро, отчитат от дружеството.

От началото на Covid-19 кризата има осезаем ръст на запитванията, както от големи, така и от средни предприятия у нас, посочва Камелия Попова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.