Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над ¾ от кръводарителите в България дават кръв под натиск или срещу пари

6 коментара
Над ¾ от кръводарителите в България  дават кръв под натиск или срещу пари

На 14 юни отбелязваме Световния ден на доброволния кръводарител. Основната му цел е да се повиши осведомеността в световен мащаб за необходимостта от безопасна кръв и кръвни продукти. Датата е избрана в чест на откривателя на системата на кръвните групи "А-В-0" Карл Ландщайнер. За това свое откритие, спасило и продължаващо да спасява милиони човешки животи, той е награден с Нобелова награда и рождената му дата е определена от Световната Здравна Организация като деня, на който всяка година се отбелязва Световният ден на доброволния кръводарител.

В България все по-трайно се налага абсолютно нерегламентираната практика пациентите да бъдат принуждавани да си търсят дарители, за да им се окаже необходимата медицинска помощ. Опитът на Българска организация за доброволно кръводаряване (БОДК) показва, че тази практика е в основата на развитата незаконна търговия с кръв в цялата страна, както и че тя пряко засяга желанието на доброволните кръводарители да даряват кръв. Повече от ¾ от кръводарителите в България дават кръв под натиск или срещу пари.

Едва ли има съмнение, че пандемията от Covid-19 засегна и промени целия свят. Но това, което си остава непроменено, е че във всеки един момент, за функционирането на всяка здравна система, респективно – за да се помогне на пациентите, от решаващо значение е наличието на достатъчно безопасна кръв. Световната здравна организация и специалистите определят доброволните и безвъзмездни кръводарители като най-безопасната група дарители, разграничавайки ги от противоречащите на добрите световни практики и стандарти за безопасност роднинско и платено кръводаряване.

Всяка година отбелязването на Световния ден на доброволния кръводарител има формална "държава-домакин" на кампанията. През 2021-та това е Италия, с посланието – "Дари кръв, за да продължи да бие сърцето на Света!". То подчертава решаващата роля на кръводарителите за спасяването на милиони животи всеки ден и същественото значение, което има наличието на достатъчно дарена кръв.

Мобилното приложение Дари кръв на БОДК за доброволни кръводарители и нуждаещи се от кръв, оказва помощ и е на разположение на потребителите в цялата страна напълно безплатно 24/7. За по-малко от година, след пълното му обновяване през 2020 година, през Дари кръв са проведени повече от 280 успешни акции за спешна нужда от кръводарители, от които около 35% с търсене на конкретна кръвна група.

На 14 юни като част от отбелязването на Световния ден на доброволния кръводарител, БОДК стартира и инициативата си Академия за доброволци, която ще даде възможност на всеки, независимо дали може да дарява кръв или не, да стане част от значимата кауза на доброволното кръводаряване, да повиши своите знания на няколко нива и да бъде полезен с идеите и уменията си. Информация за отделните активности на Академията, както и сроковете за записване могат да се проследят през фейсбук страницата на сдружението - БОДК / BOVBD.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Zlatan
    #6

    При капитализма е така. Плащаш !

  2. Светозар Бъчваров
    #5

    А защо кръводаряването да не е платено? Болният плаща в болницата за прелятата му кръв, а болницата си купува с тези пари кръвта от Центъра за кръводаряване. Може част от стойността на купуваната от донорите кръв да се поеме от здравната каса. Да се помисли и за такъв вариант - така би се избягнала черната борса за кръв.

  3. join_alex
    #4

    За жалост, актовете на кръводаряването нямат онази емоционална и ценностна "тежест" вече. И занапред вероятно все повече ще се търгува.

  4. От колко време в Русия, САЩ и други държави има ефективна изкуствена кръв? КОЙ държи планетата в ръцете си и не разрешава ползването на научни открития? Вирусни заболявания за простолюдието се лекуват както преди 80 години! Кубинските лекари с имуно-глобулини се оказаха много ефективни! А милиардери като Тръмп ги лекуват за часове с експериментални лекарства!

  5. Коментарът е изтрит в 11:21 на 14 юни 2021 от автора.
    #2
  6. Ianko74
    #1

    Дарявал съм кръв 21 пъти, всеки път безвъзмездно и доброволно. Всеки път ми е правило неприятно впечатление струпването на цигани близо до центъра за кръводаряване, предлагащи кръв срещу пари. Кръводаряването трябва да се възпитава като акт на солидарност и взаимопомощ в обществото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.