Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над половината българи: Медиите и институциите всяват паника за Covid-19

6 коментара
Над половината българи: Медиите и институциите всяват паника за Covid-19

Според 76.5% от българите здравната система е можело да се подготви по-добре в летните месеци. Това показва бърз телефонен сондаж за коронавируса на "Галъп Интернешънъл", проведен между 12 и 15 ноември сред 810 души.

76.2% споделят страх, че евентуално няма да могат да разчитат на здравната система при нужда – няма положителна промяна спрямо сондажа от преди две седмици. Че има недостиг на лекарства, са съгласни 54,3%.

В същото време 76.9% намират, че медиите създават и излишна паника. Този резултат се затвърждава спрямо предходната вълна на изследване. 62.5% и днес виждат вината за паниката основно у институциите.

"В крайна сметка, оказва се, че тревогата и укорът към властите у нас са сериозни и те явно се дължат на усещането за хаотичност. В същото време обаче българите ясно виждат и опасността от преекспониране на проблемите", посочват от "Галъп".

Оценките за справяне

В средата на ноември няма съществена промяна спрямо предходния сондаж – общо 44.4% са напълно съгласни (15.5%) или по-скоро съгласни (26.9%), че правителството се справя добре със ситуацията с коронавируса. Общо 54% са по-скоро несъгласни (29.5%) или напълно несъгласни (24.5%).

"Оценката, разбира се, е чувствително по-ниска от началото на мерките през март – когато навсякъде по света имаше рекорден ръст в доверието към властите, свързан и с високите страхове. И сега обаче явно обществото е склонно донякъде да отделя темите "политика" и "коронавирус" и оценките за правителството по темата с коронавируса са балансирани, за разлика от негативните политически оценки. Разбира се, политическо влияние има и в оценката за коронавирусните мерки, но поне засега по този критерий крайности не личат, макар и обществото да остава поделено на две сходни части в мнението си", уточняват от "Галъп".

53.8% се съгласяват, че България се справя сравнително успешно на фона на много други страни. На обратното мнение са 37.5%. В началото на пандемията това убеждение достигаше почти до единодушие, но фактът, че дори и сега се споделя в мнозинство е показателен, че обществото у нас възприема толерантно мерките, които се вземат. Това вероятно се дължи и на известната толерантност на самите мерки.

По шестобална скала, оценките за различните институции в коронакризата са около "добър", като закономерно те са по-високи при медицинските власти и по-ниски – при администрацията.

Както често става, персоналните оценки са по-добри от оценките на институциите, затова и малко повече са онези, които смятат, че Борисов ще се справи с кризата – близо половината запитани смятат така. Близо 40% обаче са на другото мнение. Тук вероятно роля играе и обществената надежда самият ни народ да се справи добре – която няма къде другаде да се проектира, освен върху текущия управленски връх.

Страховете за здравето

23.8% от анкетираните избират опцията "Коронавирусът е смъртоносна опасност за човечеството и едно от най-страшните неща, което хората са преживявали". 53.2% избират по-спокойното твърдение: "Коронавирусът е опасен, но в крайна сметка е просто силен грип". 21.1% приемат най-спокойното или дори пренебрежително: "Коронавирусът не е сериозна опасност и напрежението около него е по-скоро шумотевица и паника".

По традиция надделява умерено тревожната реакция. Преди седмици обаче имаше и белези на поляризация – двете крайни опции като че ли увеличиха тежестта си. Сега личи малък ръст на тревогата: пренебрежителната крайност като че ли губи позиции, а крайно тревожната реакция като че ли расте. Дали ще има задълбочаване на тревогата, евентуално ще покажат следващи вълни на сондаж.

Страховете за доходите

"Вече загубих работата си вследствие на кризата" казват 6.9%, а други 4.3% намират непосредствена опасност за загуба на работа. Има 18.6%, които не са без работа, но доходите им са силно намалели, а 15.6% очакват намаляване на доходите, макар и да остават на работа.

При 45.1% пандемията не е повлияла и няма очаквания да повлияе.

Има и 7.4%, които твърдят, че доходите им дори са се увеличили в последните месеци. Има и малък дял колебаещи се. Това пък са симптоми, които може би показват, че икономическата картина у нас не се възприема чак толкова зле, на фона на перспективите, които се очертаваха през пролетта, например.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #6

    През лятото протестирахте и клатехте държавата а сега плачете че здравната система не била готова. Кой замерваше здравното министерство с яйца и домати?

  2. Valpet
    #5

    На Медиапул и досвидяло да каже "три четвърти от българите обвиняват медиите, че всяват паника" и затова предпочела да напише "над половината". За съжаление, "над половината" от журналистите (ако не и 90%) или не принадлежат към здравомислещите "три четвърти", или просто пишат каквото им кажат техните чорбаджии. И все пак: Хвала на трите четвърти здавомислещи българи!

  3. иван колев
    #4

    Ето ги ковидиотите: цели 23.8 процента които твърдят, че коронката била смъртоносна опасност!

  4. Кремлинско Хуйло Путлер
    #3

    Lockdown за гадния българския народ! Lockdown!!! Съд, затвори и глоби за презапасилите се с медикаменти без рецепта! Съд, затвор и глоби за тия които продават на л;;;;мпени медикаменти, които нито им трябват, нито им помагат. Съд, затвор и разстрел за престъпната ни държава, която изпуска положението и не обясни на хората, колко са леки мерките, които сега е заела и като направи директно сравнение с Швеция, Австрия, Франция и Гърция! Съд, затвор и разстрел за тези, които и СЕГА не вярват в кодидЯ!!! Сеееееееееееееееееееееееееееляни!

  5. Stefan
    #2

    Медиите всяваха паника пролетта. Тон им даваше мутафчийски. Сега са по-сдържани. Даже се опитват да прикриват недостига на лекарства и хаоса и недостига на персонал в болниците.

  6. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    Западни медии: Възрастните медици на България се борят на първа линия с вируса
    Докато най-бедната държава в ЕС успя да избегне най-лошото от първата вълна на пандемията през пролетта, като наложи мерки за спиране,
    правителството отказа да предприеме подобни действия този път.
    Според данни на Българския лекарски съюз 8 от 10 завършили медицина напускат България, за да търсят по-добре платена кариера в Западна Европа, тенденция, която се влоши след присъединяването към ЕС през 2007 г. В резултат

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.