Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над половината от бизнеса очаква трудности с погасяването на заеми след мораториума

Българските предприятие искат по-бързи и адекватни мерки в условията на криза, сочи проучване на БСК

1 коментар
Над половината от бизнеса очаква трудности с погасяването на заеми след мораториума

Над половината от компаниите у нас (54%) очакват да имат затруднения при погасяването на банковите си задължения след изтичането на мораториум по плащанията. Това показва проучване на Българската стопанска камара (БСК) сред членове ѝ в периода 13-15 април 2021 г. Най-голям процент от участниците (28.6%) е от сектор "Хотелиерство, ресторантьорство и турагентство".

Над три четвърти от анкетираните (79%) отчитат влошени икономически показатели на предприятието си.

Половината от участниците в проучването (50.6%) прогнозират, че ще успеят да възстановят икономическото си състояние до края на 2022 г., а 18.3 на сто - до края на тази година.

Над една четвърт от запитаните (26.1%) виждат по-далечен хоризонт на възстановяване от кризата - след 2022 г.

Незначителен е броят на завилите, че ще прекратят дейността си, защото никога няма да се възстановят - 0.4 на сто.

Близо три четвърти от бизнеса (74%) разчита на мерки за подкрепа на заетостта.

Над две трети от предприятията (68%) се нуждаят от ликвидна подкрепа. От тях за една година близо половината от анкетираните (47.3%) имат нужда от помощ за оборотни средства. За половин година – 14.9 на сто, за 3 месеца – 2.9 на сто, а за по-дълъг от една година период – 1.7 на сто.

В последния въпрос от анкетата участниците споделят своите предложения за подобряване на държавната подкрепа към фирмите.

Част от предложенията са в посока ускоряване на процеса и намаляване на бюрокрацията по предоставяне на подкрепата, отлагане/опрощаване на местни данъци и такси, запазване на по-ниската ставка по ДДС за ресторантьорския бранш.

Голяма част от анкетираните очакват удължаване срока на действие на съществуващите мерки и правят конкретни предложения за промяна на дизайна им, така че по-широк кръг фирми да могат да се възползват от тях.

Сред предложенията са също анализ на прилаганите до момента противоепидемични мерки и антиикризисни обезщетения на фирмите, по-малко държавна намеса в бизнеса и равнопоставено третиране на отделните сектори при прилагането на ограничения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #1

    Проблемите са явни. Жалко, че за оцеляване се стига до принудително картелиране. Ами - от тези борси ще купуват с отстъпка само тези, а на тях ще са клиенти само онези /и всичко се закачва .../За да се оцелее се започва обслужване на картели. Колкото и да ми трудно ,не ми се ще да купувам палмовото масло нисък клас и да правя твърд целулит, а да гледам по медиите картелните дами, изхранени с био в елеганс и силуети... Не печелятдребните търговци, те са благодарни да оцелеят, печалбите са за онези отгоре, а народа влачи картони с вересии и заробване за еднопосочно пазаруване.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.