Надал победи Джокович в невероятен мач и спечели US Open

В невероятно красив и драматичен мач испанецът Рафаел Надал победи световния номер 1 в момента, сърбина Новак Джокович и спечели Откритото първенство на Съединените щати.

Това е неговата 13-та титла в турнири от Големия шлем. Тази година Надал победи  и в откритото първенство на Франция "Ролан Гарос". Така той е вече еднолично на трето място по титли от Големия шлема след Роджър Федерер, които има 17 титли и Пит Сампрас с 14.

Надал и Джокович предложиха изключително качествен тенис в мач, преминал през големи обрати, с множество красиви отигравания и страхотни продължителни разигравания.

Началото бе за испанеца, във втория сет сърбинът имаше голямо преимущество. Може би решителен за крайния изход беше третият сет, започнал отново с убедително предимство на Джокович. Той поведе с 2:0 и бе на път да направи четвърти пореден "пробив" в подаването на съперника си и да поведе с 3:0. Там някъде обаче Надал "се пробуди", възвърна увереността си, изравни и дори спечели сета. След изключително изтощителните първи три сета сърбинът не успя да се възстанови физически и психически и не оказа особена съпротива в заключителния четвърти сет. Така се стигна до 3:1 (6:2, 3:6, 6:4, 6:1) за Надал след 3 часа и 20 минути игра.

Джокович направи 46 печеливши удара срещу 27 за Надал, но пък допусна много повече непредизвикани грешки - 53 срещу 20.

Въпреки че пропусна началото на сезона поради контузия, 2013-та е най-силната година в кариерата на испанеца. От февруари досега той достигна до финалите на 12 от 13 турнира и спечели десет от тях. От Ню Йорк Надал си тръгва и с 3.6 млн. долара от наградния фонд.