Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Надежда Михайлова: НДСВ може да разчита на моя глас за европейския път на България

0 коментара

Уважаеми господин председателстващ, уважаеми господин Президент, уважаеми народни представители от 39-тото Народно събрание,

Като представител на политическата сила, която формира парламентарното мнозинство на 38-то Народно събрание, и управлява България през последните четири години, се чувствам длъжна в тази си реч да отговоря на четири важни въпроса: какво наследство оставяме на новото мнозинство и новото правителство, какво очакваме от новото мнозинство и неговото правителство, какво новото мнозинство може и трябва да очаква от нас, и какви са приоритетите на Обединените демократични сили, приоритети, които ние ще защитаваме в това Народно събрание.

Никога не е лесно за представител на едно управляващо мнозинство да говори от позиция на втора политическа сила, но днес е по-важно от всякога да стане ясно какво сме направили. Но преди да продължим, трябва да знаем откъде тръгваме.

Днес, в първия ден на 39-тото Народно събрание, искам да припомня цифрите, които не трябва да забравяме през следващите години, а те са, че за периода 1997-2001г. средният икономически растеж на България е 4.14%, което в сравнителна перспектива значи, че за периода на нашето управление средният икономически растеж на България е по-висок от средния растеж за Централна Европа, който е 3.48% и по-висок от икономическият растеж в света, който е 2.88% и дори по-висок от растежа на Европейският съюз, който е 2.8%. Според "Институшанъл инвестър" в периода 1997-2001г. България е европейската страна, която най-рязко е повишила кредитния си рейтинг.

Всеки има право да интерпретира тези цифри, но това са цифрите.

Вторият стълб от наследството на нашето правителство е финансова стабилност и силният лев. През 1997г., в деня на първото заседание на 38-то Народно събрание, валутният резерв беше около 300 млн. долара. Днес валутният резерв е България е над 3.5 млрд.долара.

Ще ми разрешите и няколко данни в сферата на корупцията. Международната организация Трансперанси интернешанъл отчита намаляване на корупцията в България за периода 1997-2001г. През 1998г. България е в една корупционна група с Никарагуа, Румъния, Югославия, Гватемала и Пакистан. През 2001г. корупционният индекс на България е сходен с този за Словакия, Чехия и Полша. Ако вярваме на обещанията на парламентарното мнозинство на НД "Симеон Втори", а ние като демократи е редно да им вярваме, и като имаме предвид нулевата им толерантност към корупцията, трябва да очакваме, че в края на този парламент, корупционният индекс на България ще бъде съизмерим със страни като Дания, Финландия и Швеция.

В областта на външната политика. През 1997г. България не беше започнала преговори с Европейския съюз и никой не очакваше започване на такива преговори преди 2001г. Днес България е затворила 10 глави и очаква да затвори през юли още 3 глави в преговорния процес. Вярвайки на обещанията на новото мнозинство, че ще правят всичко по-бързо и по-добре от нас, можем да очакваме, че България ще бъде членка на Европейския съюз още в 2004 г. И ние ще ги подкрепим в това.

През 1997г., в деня на учредяването на 38-то Народното събрание, България имаше тежък визов режим със страните от Европейския съюз. Днес България има безвизов режим със страните от шенгенската група. Това стана възможно, защото 38-то НС прие, а правителството приложи на практика Закона за бежанците, Закона за чужденците, пълен пакет реадмисионни спогодби, подобри граничния контрол и прие новите български документи за самоличност. Надяваме се, че новото мнозинство ще съхрани постигнатото в тази сфера.

И не на последно място, важна част от наследството на 38-то Народно събрание е постигнатият консенсус по националните приоритети на България, желанието за членство в НАТО още през 2002г., политиката на присъединяване към ЕС и превръщането на България в първостепенен фактор на Балканите. Това е което оставаме. И сме убедени, че върху основата на успешното ни управление България може да очаква през следващите години още по-висок икономически растеж, още по-бързо присъединяване към Евро-атлантическите структури, още по-високи доходи.

На основата на това, което оставаме, и на основата на това, което чухме в дните на предизборната борба, искам да ви кажа и какво очакваме от новото мнозинство. Очакваме те да изпълнят това, което обещаха на България, да изпълнят своята програма, която не е програмата на ОДС. Очакваме икономическа политика, която да реализира едновременно нулев бюджетен дефицит, рязко намаляване на данъците, увеличаване на работните места и чувствително увеличаване на доходите. Очакваме до края на 2003г. предварително затваряне на всички глави от преговорите с ЕС. Очакваме нулева толерантност към корупцията. Очакваме в новото правителство да няма агенти на държавна сигурност, да няма кредитни милионери. Очакваме повече консенсус. Очакваме уважение към институциите на Републиката. Очакваме след 4 години България да продължава да бъде парламентарна република с действащи европейски политически партии.

Ако новото мнозинство и новото правителство изпълнят тези очаквания, те могат да разчитат на пълната подкрепа на ОДС. Ако не ги изпълнят - значи не е трябвало да им вярваме.

Какво новото мнозинство и новото правителство могат да очакват от нас? ОДС е единствената европейски призната партия, част от Европейската народна партия и това което не трябва да очаквате от нас, е конформизъм и безпринципност. Не трябва да очаквате конфронтация и агресивност. Очаквайте благоразумие, диалогичност и принципно политическо поведение в името на националните интереси на България. Новото правителство може да разчита на подкрепа по всички позиции, които съвпадат с националните интереси на България. Това, което новото мнозинство може да очаква е, че когато не им достига един глас за политика, която приближава България към ЕС и НАТО, те винаги ще имат моя глас, нашите гласове.

Аз им обещавам това, защото СДС помни 1992 г. и времето, когато бяхме превърнати в заложници на удържането на едно парламентарно мнозинство. Ако новото мнозинство е готово да води политика в полза на България, няма да му се налага да прави безпринципни компромиси с ДПС и който и да било друг, тъй като винаги ще може да разчита на моя глас. 120 плюс едно прави мнозинство. Надявам се че тази позиция на ОДС ще позволи на новото мнозинство да сформира правителство, което няма да бъде заложник на специални интереси.

Сега, когато знаете какво очакваме от новото мнозинство и какво сме готови да дадем за успеха на 39-тото Народно събрание, искам ясно да ви кажа нашите приоритети. Първо, христяндемократите са малцинство в днешния български парламент, но са мнозинство в Европейския парламент и България винаги може да разчита на това. Приоритетите, в името на които ОДС участват в политическия живот на България - продължаване на реформите, активна политика на интеграция към НАТО и ЕС, работа и сигурност, повишаване на стандарта на живот.

Уважаеми колеги, уважаеми господин президент,
Това е позицията, с която ОДС влизат в 39-тото Народно събрание и за да няма неяснота, разрешете ми да завърша с това, че ОДС никога няма и не може да бъде опозиция на интегрирането на България в НАТО и ЕС и на политиката на икономически растеж и повишаване на доходите, но ОДС никога няма да бъде в коалиция с популизма и реставрацията.

Преди четири години българските граждани ни гласуваха доверие с надеждата да спасим България и да я изведем на европейския ѝ път. Днес на нас се пада ролята на гаранти, че България няма да се отклони от този път, по който е поела. Така разбираме ние ролята на ОДС в 39-то Народно събрание, такива и трябва да бъдем за да оправдаем доверието в нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.