Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Надежда за примирие в ценовата война между Москва и Рияд доведе до поскъпване на петрола

Черното гориво поевтиня рекордно в сряда, цената му слезе под 22 долара за барел за първи път от март 2002 г.

16 коментара
Надежда за примирие в ценовата война между Москва и Рияд доведе до поскъпване на петрола

Цените на петрола се повишиха в азиатската търговия след изразената от президента на САЩ Доналд Тръмп надежда за примирие в ценовата война между Русия и Саудитска Арабия, предаде Ройтерс.

В азиатската електронна сесия американският лек суров петрол повиши цената си с 94 цента или 4.6 на сто до 21.25 долара за барел.

Лондонският сорт Брент от Северно море поскъпна с 1.46 долара или 5.9 на сто до 26.20 долара за барел. Ден по-рано, на 1 април, петролът сорт Брент с доставка през юни поевтиня с 5.5 на сто на Междуконтиненталната борса в Лондон. Преди обед на същата дата един барел се търгуваше за 24.9 долара.

По същото време цената на американския лек суров петрол отбеляза спад от 1.9 на сто до 20.09 долара за барел. На 31 март пък цената на петрола сорт Брент с доставка през юни спадна на Междуконтиненталната борса в Лондон под 22 долара за първи път от март 2002 година.

Сортът Брент от Северно море поевтиня с 12.72 процента до 21.76 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол се понижи с 6.56 на сто до 20.10 долара за барел.

Ще донесе ли Тръмп успокоение

Тръмп разговаря наскоро с ръководителите на Русия и на Саудитска Арабия и изрази надежда, че те ще постигнат споразумение в ценовата си война до няколко днии ще намалят производството си, така че цените отново да нарастнат.

Американският президент каза също, че ще се срещне в петък- 3 април, с ръководители от петролната промишленост, за да обсъди с тях различни възможности за подпомагане на бранша, след като разпространението на коронавируса доведе до силно свиване на търсенето, наруши производствената дейност и автомобилите спряха да се движат.

Възможно е помощта да включва налагане на мита върху вноса на петрол от Саудитска Арабия, съобщават анонимни източници, цитирани от американското издание.

Планира се срещата да се състои в Белия дом. На нея ще присъстват представители на "Ексън мобайл", "Шеврон" и "Оксидентал петролиъм".

Доналд Тръмп и руският президент Владимир Путин обсъдиха преди дни ситуацията на пазара и се споразумяха САЩ и Русия да проведат консултации за цените на петрола.

Американският президент определи войната за цените на петрола между Русия и Саудитска Арабия като "безумна".

На среща на руското правителство Владимир Путин каза, че САЩ също се притесняват от състоянието на петролните пазари.

Защо и как се стигна до ценовата война

От 1 април страните от ОПЕК+ (плюсРусия) не са обвързани от споразумение за ограничаване на добива на петрол и могат да започнат борба за завладяване на пазара с производителите на по-скъпа суровина.

Виенският пакт, който позволи да се задържи стабилността на цените в продължение на три години, стана една от първите жертви на коронавируса, отбелязаха наблюдателите на пазара.

Преговорите за удължаване на споразумението се провалиха.  ОПЕК и други производители искаха да наложат ограниченията върху производството, за да стабилизират падащите цени в резултат на последствията от пандемията от коронавирус.

Преди месец, на среща във Виена, Русия настоя за удължаване на споразумението, а Саудитска Арабия предложи добивът да се свие с още 1.5 милиона барела на ден до края на годината. Русия обаче не прие това предложение на ОПЕК, която е доминирана от Саудитска Арабия.Така страните не постигнаха компромис.

Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света, реши да накаже Русия, която е вторият най-голям производител, за това, че не се съгласи на намалението на производството, което предложиха страните от ОПЕК.

След края на преговорите и Русия, и Саудитска Арабия заявиха, че планират от 1 април да увеличат добива на петрол, защото споразумението няма да бъде удължено.

В резултат саудитският държавен петролен гигант "Сауди Арамко" на 1 април съобщи, че е изпратил за износ рекорден брой танкери - 15, с 18.8 милиона барела петрол под предлог, че светът се нуждае от икономическа стабилност и компанията проявява своята привързаност към снабдяването на света с енергия.

След приключване действието на споразумението Рияд изпълни обещанието си да увеличи производството до максимум - повече от 12 млн. барела на ден, което е с една трета над равнището от март.

Да се свива или не добивът

Да се свива добивът в условия на катастрофално спадащо търсене няма смисъл. Като се наводни пазарът с евтин петрол пък може да се направи опит да се промени съотношението на силите, коментират ситуацията експертив сектора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #16

    путчовците се надяВаха да излъжат и прекарат всички останали играчи, но вместо това доста болезнено се ... надяНаха (няколко пъти).

  2. Лизи Гугуткова
    #15

    две заглавия от ПРОПАДАЩАТА СЕ КОЧИНАВ газета.ру: ----Белорусские НПЗ начали заключать контракты на покупку нефти в РФ по $4 за баррель 03.04.2020 | 11:21 ----Бензин не нужен: в России резко упал спрос на топливо ----

  3. Лизи Гугуткова
    #14

    Добивът на газ в Русия се срина рекордно за 6 години Сривът в цените на газа в Европа, препълнените съоръжения за съхранение и пандемията Covid-19, която засегна търсенето в ключови европейски икономики, принудиха Газпром да изключи клапаните в полетата.; https://www.finanz.ru/novosti/birzhevyye-tovary/dobycha-gaza-v-rossii-rukhnula-rekordno-za-6-let-1029060777

  4. balrogbg
    #13
    Отговор на коментар #10

    Страна(USA) на която нефтената индустрия е едва 5% от приходите и от другия полюс страна(Московия) на която от петрола и газта са 50% от GDP и 65% от износа. Кой ли е потърпевш?

  5. Bлaдo
    #12

    сам си се опровергал, крепостнико(10) - хем си се пробвал да ми прехвърлиш проблема си с английския език, хем "доказваш" нещо с текстове на български. (и си подвел ентусиаста златАнь със собствените си заблуди) ............ Ще ти го обобщя: цената на петрола може и да се надигне, НО!!! руският кален мазут все повече няма да се търси и ДА! - все повече ще им е "рентабилен", но на вътрешния им (единствен) руски "пазар"... ................. Ако имаше правота в нагласистиките ти, рублата нямаше да стои на трайно катастрофалния си курс спрямо еврото и долара. И изобщо - при курс 2 стотинки за рубла е нелепо хибридни руски любители да "обясняват" на българи колко бил "печеливш" руския мазут.

  6. Zlatan
    #11

    Коментар 10 Абсолютно точно и компетентно колега !

  7. lindentown
    #10
    Отговор на коментар #9

    Сигурен съм, че незнаенето на английски език е една от причините да си тотално неподготвен по темата. Най-сетне, след дълго мълчание, в "Дневник" написаха нещичко за това кой най-много губи от ценовата "война" между Москва и Рияд. " Но САЩ станаха и едни от първите пострадали от ценовата война - петролът падна до 20 долара за барел при фючърсните сделки и до 5-10 долара при реални сделки, защото производители и търговци отчаяно опитват да се отърват от количества,

  8. Bлaдo
    #9

    "това е игра на Рияд и Москва с цел да се удари по производителите на нефт от САЩ" :-)))) ..... Дами и господа! - имаме дипломант на Помощното у-ще, випуск 1982! На тая хибридна опорка и в ... Тюркменистан шти се смеят, бе, голодранец непрокопсан...

  9. Калико Джо
    #8

    Производителите на нефт от САЩ не са голяна част от американската икономика и са концентрирани в два-три щата, но са по-мили на Тръмп от много други по-важни индустрии. Но не вярвам цените на петрола дълго да се задържат високи защото потреблението все повече се свива и света влиза в глобална рецесия поне за няколко месеца. Така че производителите на суровини да не се радват предварително.

  10. lindentown
    #7
    Отговор на коментар #3

    Ти наистина си невероятен кретен. "Жълтият дедо" чакал от Ватландия помощ за изборите, та за това ударил по едно рамо. Аз не допускам, че някой би те държал дълго на работа, освен в някое НПО. Такава тъпоъгълност никой не би търпял в реалния сектор, където се произвежда БВП.Естествено е че Тръмп се опитва политически да повлияе на цената на петрола, защото само кретените като теб не разбраха, че това е игра на Рияд и Москва с цел да се удари по производителите на нефт от САЩ, които са инвестирали

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.