Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Надеждите за мир намаляват с новия лидер на талибаните

1 коментар
Хайбатула Ахунзада

Афганистанското правителство предлага на новия лидер на талибаните да избере: да постигне мир или да го сполети съдбата на неговия предшественик, убит при американски удар с безпилотен самолет. Но молла Хайбатула Ахунзада е хардлайнер, който използва религиозния си авторитет, за да оправдае представяните като "свещена война" бунтовнически действия на талибаните, довели до смъртта или раняването на десетки хиляди цивилни афганистанци. Определянето му за лидер не вдъхва особени надежди за край на кръвопролитието.

Според много от талибанските бойци ръководството на движението е загубило ислямската легитимност миналата година, когато стана известно, че неговият основател - едноокият молла Мохамад Омар - е бил мъртъв от години и че неговият заместник - богатият наркотрафикант молла Ахтар Мансур - е водил войната от негово име.

Разкритието предизвика раздор в ръководството на талибаните и породи недоверие сред бойците. Няколко фракции се отцепиха, а някои започнаха да се бият с поддръжниците на Мансур.

Талибанското ръководство сега отчаяно се опитва да заличи това разцепление. След като Мансур беше убит, когато автомобилът му беше поразен от американски безпилотен самолет в Югозападен Пакистан, Ахунзада беше набързо избран на негово място с цел да се избегне напрежението, последвало смъртта на молла Омар.

Миналата седмица религиозният съвет на талибаните разпространи съобщение за медиите, в което изрази увереността си, че Ахунзада ще донесе единство и ще поправи "грешките" от последно време. Новият лидер ще "сплоти всички муджахидини (бойци в свещената война) около единна програма", се казваше в изявлението, получено от Асошиейтед прес.

Мансур, известен с прозвището Счетоводителя заради богатството му, управляваше огромна империя за контрабанда на наркотици, установена в произвеждащите опиум южни провинции, които осигуряват по-голямата част от хероина в света и финансират 15-годишната бунтовническа война, каза висш афганистански служител, пожелал анонимност.

Битките за контрол над маршрутите за контрабанда между Мансур и главния му съперник молла Мохамад Расул предизвикаха разочарование сред редовите бойци, каза служителят.

"Талибаните винаги са твърдели, че се бият не са власт, а за исляма, за свободата. Затова когато започнаха да се бият за власт, това доведе до подкопаване на тяхната легитимност сред собствените им хора и ги накара да бъдат подозрителни помежду си. Никога повече талибанското ръководство няма да "има единството, авторитета и положението, което имаше при молла Омар", добави той.

Афганистанският президент Ашраф Гани постави ултиматум в профила си в Туитър, като заяви, че "талибанските групи имат още един шанс да спрат насилието, да сложат оръжие и да започнат нормален живот. Или ще ги сполети същата съдба като техните водачи."

Анализатори обаче прогнозират, че подобни заплахи сигурно ще се провалят, тъй като на практика призовават за капитулация.

Мансур беше отказал да се присъедини към предишните усилия на Гани за започване на мирен диалог и вместо това активизира войната. Когато талибаните и техните съюзници - свързаната с Ал Каида мрежа Хакани, бяха уличени за нападението в Кабул на 19 април, при което загинаха 64 души, а стотици бяха ранени, Гани смени тактиката и обвини Пакистан, че използва талибаните, за да води война в неговата страна. Новата позиция е приветствана от много афганистанци, които смятаха за погрешни опитите за помирение чрез отстъпки пред Исламабад, обвиняван, че дава убежище на талибанското ръководство. Пакистан отхвърля тези обвинения.

Малкоизвестният консерватор Ахунзада, който беше заместник на Мансур, е смятан от мнозина за естествен избор за движението, което въпреки успехите на бойното поле е обхванато от безпорядък от повече от година. Той беше близък до молла Омар, участваше във формулирането на религиозните укази за оправдаване на войната. Подобно на молла Омар и той произхожда от афганистанската провинция Кандахар, която беше центърът на режима на талибаните от 1996 до 2001 г.

Като ръководител на талибанските съдилища Ахунзада произнасяше жестоки решения и имаше забележително крайни възгледи за жените, каза бившият началник на афганистанската тайна служба Рахматула Набил. Той описа Ахунзада като "ограничен човек със слаб характер", който никога не е пътувал в чужбина и следователно не е "запознат с по-големите въпроси".

Нуждата на Ахунзада да затвърди позицията си може да означава увеличаване на насилието, тъй като той иска да бъде приеман сериозно като воин.

Преподавателят от Джорджтаунския университет в Катар Анатол Левин каза, че САЩ, изглежда, са "решили, че на този етап мирните преговори са безсмислени и, насърчени от афганистанското правителство, са решили да следват стратегия за обезглавяване на талибаните".

Ефектът от стратегията "разделяй и владей" може би настъпва в момент, когато двамата заместници на Ахунзада, водачът на мрежата Хакани - Сираджудин Хакани и синът на молла Омар - молла Якуб, си съперничат за влияние.

Двамата, Хакани и Якуб, вече "разделиха Афганистан на две части" и всеки от тях иска да владее свое парче, каза талибански командир, съгласил се да обсъжда талибанското ръководство при условие да остане анонимен.

Американската армия не очаква никакви "значителни промени на бойното поле в краткосрочен план", каза говорителят на мисията на САЩ и НАТО в Афганистан бригаден генерал Чарлз Кливланд. Той заяви, че очаква в идните месеци да има ожесточени боеве.

Успоредно със затвърждаването на властта си Ахунзада ще трябва да установи кои са разколниците, каза политическият анализатор Идрес Рахмини. Фракцията, оглавявана от Расул - главния критик на Мансур, казва, че няма да се помири с Ахунзада.

Успехът и дълголетието на новия лидер на талибаните също така зависят от това как той управлява отношенията си с пакистанската разузнавателна служба, каза Рахмини. Той трябва да подходи към отношенията "много внимателно, за да избегне грешките на предишния лидер", каза Рахмини.

Исламабад протестира, че ударът срещу Мансур е нарушил суверенитета му, но не се знае дали разузнавателната служба не е била замесена в заговор за убийството.

Ако пакистанските власти наистина тайно са подкрепяли убийството на Мансур, това "показва, че Пакистан подкрепя афганистанския мирен процес чрез отстраняване на талибански лидер, който е бил пречка за мира", каза Рахмини.

Той обаче добави, че ако нападението е било извършено на своя глава, това "ще има отрицателно въздействие върху мирния процес и ще станем свидетели на увеличаване на нападенията в Афганистан".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #1

    Ами като не ще мира, ще получи секира. Като на секирата в днешно време и викат дрон. Най-вяроятно и този малоумник ще го тресне дрон.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.