Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Надеждите за собствен газов добив увяхват: Няма желаещи за блок "Тервел"

7 коментара
Надеждите за собствен газов добив увяхват: Няма желаещи за блок "Тервел"

Дългогодишните намерения на България да развие и увеличи собствения добив на природен газ, за да намали зависимостта си от руските доставки и да свали цената на синьото гориво, търпят нов провал. Оказва се, че няма желаещи да проучват над 4 хил. кв. км в българските води на Черно море и поради тази причина конкурсът за издаване на разрешително за търсене и сондажи в блок "Тервел" (бившият "Терес" – б.а.) се прекратява.

Това е решил Министерският съвет в сряда и засега добивът на български природен газ остава под 1 процент от годишното потребление на страната, което е около 3 млрд. куб. м.

В същото време е ясно, че газ в Черно море има. Миналата година Турция откри най-голямото находище на газ - 320 млрд. кубични метра, при това близо до български води. Добивът ще започне през 2023 г. Румъния също има находище от другата страна, което обаче не разработва заради скъпата технология и рискове при сондирането.

Процедурата за блок "Тервел" бе обявена през август 2019 г. , но в определения срок - 120 дни от публикуването на обявата в европейския официален вестник, не се е появил кандидат, който да купи конкурсни книжа или да подаде заявление за участие до 140-тия ден.

Така пропада и третият опит да се намери кой да проучи терена. Неуспешен бе и търгът през 2015 г , когато правителството предложи блок "Тервел" заедно с терена "Силистар", който в момента се изследва от консорциум между "Шел", "Уудсайд Енерджи" и Репсол" и вече е прекръстен на "Хан Кубрат". Реално блоковете "Тервел" и "Силистар" са един зад друг.

В проведения преди около 6 години конкурс интерес заявиха осем кандидати, сред които пет от най-големите европейски компании, американска и дори руска, но нито една от тях не внесе оферти и конкурсът бе прекратен през 2017 г. Сред причините за отказа на фирмите бяха и тежките критерии, поставени от държавата, включително размер на банкови гаранции за работната програма на проучванията и пр.

"Блок 1-26 Тервел" е част от по-голям предишен терен за проучване за нефт и природен газ "Бургас - дълбоко море". В периода 2002 - 2008 г. там е било предоставено разрешение за търсене и проучване на "Винтидж Петролеум Интернешънъл инк.", който е провел ограничен обем проучвателни дейности. В обсега на площта не е прокарван сондаж. Блокът е слабо изучен и геоложките и геофизичните данни за него са силно ограничени, което може също да е оказало влияние върху интереса на потенциални кандидати.

Но и моментът на обявяването на конкурса се оказва неудачен. Доколкото срокът за заявяване на интерес е бил към края на 2019 г., когато започна пандемията от коронавирус в Китай, на петролния бизнес, очакващ спад в икономиката и срив на търсенето на енергийни ресурси, със сигурност не му е било до нови инвестиции в търсене на петрол и газ.

Несгодите на световните петролни и газови пазари пречат на развитието и на другите два проекта за проучване и търсене на суровини с дълбоките води на Черно море – в блоковете "Хан Аспарух" и "Хан Кубрат".

Дори от сондажите в "Хан Аспарух" през юни 2020 г. се оттегли испанската "Репсол" и нейният дял от 30% бе поделен между останалите двама партньори – френската "Тотал" и "ОМВ Офшор България", а през октомври румънската "ОМВ Петром" стана акционер с 42.86% дял, а за "Тотал" останаха 57.14%.4.

Реално проучванията в "Хан Аспарух" изглеждат в най-напреднала фаза, след като през есента на 2018 г. бе извършен трети сондаж, от който се очаква да даде по-ясна картина за наличието на енергийни суровини в този терен. През есента 2016 г. "Тотал" обяви открит нефт, но анализите продължават и все още няма официална информация за количества, които да позволяват търговска експлоатация на находището.

Месеци преди това премиерът Бойко Борисов обяви, че ако бъдат открити находища на нефт и газ в дълбоките води на Черно море, 5-6 милиарда долара ще останат в страната и ще бъдат разпределени и за социални дейности.

Засега обаче тези планове остават миражи, още повече, че инвестиционните намерения за проучване за нефт и газ на сушата удрят на камък. Планът на американската "Шеврон" да проучва за шистов газ в община Нови пазар пропадна, след като правителството на Борисов през януари 2012 г. наложи безсрочна забрана върху използването на фракинга.

През 2017 г. хората в община Генерал Тошево пък одобриха на референдум забрана за проучванията за нефт и газ, въглища и други ресурси. Това провали проекта на "Русгеоком БГ", чийто индиректен собственик са собственикът на "Овергаз инк" Сашо Дончев и семейството му, за изследване на находището "Спасово". То е част от открити в блок "Добрич" залежи на природен газ, които според предварителни данни са 1 млрд. кубични метра. По казуса още се водят съдебни спорове.

"Овергаз" от години проучва за нефт и газ и блок "Провадия" в Североизточна България консорциум с "Болкан експлорърс (България) лимитид" и "Джей Кей Екс България лимитид", както и "Тракия" в южната част на страната. Все още обаче за добив не е съобщавано.

Реално в момента под 1 процент от потреблението се покрива от собствен добив от малки находища – предимно от черноморското "Галата", експлоатирано от "Дайрект петролеум".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Lord Denning
    #7
    Отговор на коментар #1

    Ще ти обясня просто селско момченце: защото да разработиш газов залеж и добиваш газ с високо КПД се изисква експертиза, опит и техника струваща милярди които имат малко компании в световен мащаб: затова и далеч по богати на ресурси страни обикновено сключват договори с опитни компании за да минимизират риска и увеличат евентуалния добив - а какво говорим за страна без никакъв опит в подобно упражнение - стана ли ясно?

  2. Десен бесен
    #6

    Откакто шефът на Тотал загадъчно загина на летище Шереметиево в Москва, а този който го замести се договори за концесии в Русия, нещата много загадъчно се закучиха. България трябва да вземе пример от Турция и сама да финансира проучвания в своите териториални води!

  3. дреалист
    #5
    Отговор на коментар #4

    "Данък Русия" е много точно казано...

  4. bez_ime
    #4

    Докато ни управляват хора свързани с Кремъл, така ще бъде. Това е част от Данък "Русия"...

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  6. Калико Джо
    #2

    То за турския участък няма желаещи, та за нашия ли?! Закъсняли сме с 10 години...

  7. дреалист
    #1

    Аз не разбирам защо трябва да подаряваме национални ресурси на чуждестранни компании? ЗАЩО държавата да не осигури евтино гориво за българската индустрия? КАкви са тези еничари в парламента? ЗА чий чеп стоят там? Чий интерес защитават?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.