Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Надигра ли Китай Европа?

39 коментара
Надигра ли Китай Европа?

Срещата на върха Китай-ЕС в сряда бе поредната проява на безсилието на съюза пред Пекин и водената от него икономическа експанзия, зад която - както предупреждават мнозина експерти - може да тръгне и политика. "Не ни притискайте!", каза китайският премиер Вън Цзябао, когато шефът на Европейската комисия повтаряше постулатите за повишаване на курса на юана към еврото.

Поддържането на занижен курс на юана, което благоприятства китайския износ (и вреди на другите), е само един от многото примери за това как Китай се възползва от либералния политически и икономически ред в света (напр. свободната търговия), без въвеждането на този ред в собствения си двор.

"Съюзът в продължение на няколко години водеше политика на безусловно привличане на Китай и претърпя пълно фиаско. Разпервахме ръце в надежда, че те ще започнат постепенно да приемат нашия политически и икономически модел. През това време

китайските инвеститори си живееха живота в Европа, докато европейските често бяха прогонвани от Китай. А да не говорим за отстъпките в областта на човешките права", казва Франсоа Годман, експерт в Европейския съвет за международни отношения. Той призовава европейците да започнат "най-после да играят твърдо".

Китай се отнася към настоящата финансова криза, започнала с фалита на "Леман брадърс" през есента на 2008 г., не като към поредната икономическа турбуленция, а като възможност за основна промяна в подялбата на властта в света. Играят за солидно засилване на влиянието си не само в Америка и Азия, а също - както твърди Годман - в най-отслабените периферии на ЕС.

Например влизат в пазара на Гърция (която бе спасена от банкрут с пари на страните от еврозоната), за да купуват там пристанища или да сключват големи договори. Същевременно отхвърлят западните контрагенти в публичните търгове у дома. "Ние отворихме вратата, а те само открехнаха своята. При нас има свободен пазар, при тях - протекционизъм", казва едни дипломат в Брюксел.

Еврокомисарят по търговията Карел де Гухт даде знак вчера, че съюзът скоро ще започна де изготвя твърди начини за издействане на взаимност при допускането на чуждестранни инвестиции в Китай, както и за сериозна борба с кражбата на интелектуална собственост и китайските фалшификати на западни продукти (като същевременно китайските патенти се спазват строго на Запад).

В крайната си форма битката за "взаимност" би могла да се изрази в съюзни санкции, сиреч заплахи за затварянето на европейските пазари за китайците в същите сектори, които Китай е затворил за Запада. "Договарянето на такава единна линия би било огромен успех на шефката на съюзната дипломация Катрин Аштън", казва Годман.

Проблемът е там, че в Европа наистина сега има консенсус по въпроса за запазване на ембаргото за продажба на много видове оръжия за Китай, но това не е достатъчно. Трудно е да бъде определена единна политика към Китай в много от страните членки, където едрият бизнес се стреми към максимално широка търговия без поставянето на политически условия. Ключова в случая е ролята на Германия, от която произлиза 60 процента от експорта на ЕС за Китай.

Въпросът за честни правила в търговията и политиката между Китай и Запада може да загуби от значението си - предупреждават експерти - и още след няколко години, когато китайските инвеститори проникнат толкова надълбоко в Гърция, Полша и други страни от ЕС, евентуалните санкции биха били напълно невъзможни, защото биха нарушили правилата на ЕС за свободен пазар.

"Европа още не е толкова задлъжняла към Китай, както САЩ. Засега не трябва да треперим дали няма да изкупят поредната емисия наши облигации. Затова сме длъжни да играем твърдо за установяването на еднакви правила", призовава Франсоа Годман от Европейския съвет за международни отношения.

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. развеселен
    #41

    "При нас има свободен пазар, при тях - протекционизъм" се жалва стара европа, натрупала сланинката си с векове "протекционизъм" у дома и "свободен пазар" в колониите...

  2. студенти
    #40

    Азиатски лисици!Западът се събужда, но дали не е късно!

  3. Антиидеолог
    #39

    А не е ли протекционизъм забраната за българи да работят в много от старите държави на ЕС? Не е ли протекционизъм затварянето на 4 напълно безопасни блока в АЕЦ "Козлодуй"? Колегата, който писа преди мен, е прав. В света се води борба на живот и смърт. "Старите" са се ояли, благодарение на столетия господство в света и в колониите.Сега им идва редът да бъдат смачкани и изядени от по-силните - азиатците. САЩ са суперсила с постепенно затихващи фжункции. Въпросът е какво ще правим ние? Винаги сме на губещата страна - както през 1915, 1941, 1944-89.....

  4. майкъл
    #38

    Китай ще мине като нажежен нож в масло през "стария свят". Трябва да сме подготвени.

  5. Кокошков
    #37

    в КНРВ момента КНР е основния производител на стоки в света благодарение на своята социалистическа икономикаНа стоки а не на някави измислени услуги и въздухи под налагане което се опитват да пробутват капиталистите

  6. прост инж.
    #36

    Това само показва неефективността на водената политика от ЕС и Америка. Прекалено голямата свобода на банките и възможностите за създаване на картели и търсене на максимална печалба води до забавяне на темпа на иновациите и като цяло се получава само една мнима конкуренция. Нужен е засилен темп на внедряване на иновации и развиване на нови такива, като основните производствени сили да остават в европа. Разбира се с грешната и смешна политика на България пак ще останем извън прогреса. Жалко, но поучително.

  7. Кокошков
    #35

    на социалистически Китай

  8. От Драгалевци
    #34

    че продаваш по-евтино, но купуваш суровини и материали по-скъпо и в една средносрочна перспектива по-скъпата национална валута е по-изгодна, защотостимулира структурните промени в индустрията и отказа от производства, които не включват висока добавена стойност - т.е. наукоемки, такива с висока степен на преработка на суровините

  9. От Драгалевци
    #33

    тина и затова в такава страна царува класов мир и няма бунтове и метежи

  10. Иван
    #32

    Китай се опитва да управлява основното противоречие на капитализма по Маркс между обществения характер на производството и частната собственост на средствата на производство. Прави го доста успешно.Видя се, че частникът, оставен без контрол, може да загине не от глад, а от преяждане, като завлича със себе си още много хора!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам