Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Надпреварата кой да стане приемник на Меркел започна

1 коментар
(От ляво надясно) Маркус Зьодер, Фридрих Мерц, Армин Лашет и Йенс Шпан

Германският консервативен депутат Норберт Рьотген издигна изненадващо кандидатурата си за лидер на Християндемократическия съюз (ХДС) на канцлерката Ангела Меркел, предаде Ройтерс във вторник. Агенцията отбелязва, че това усложнява още повече планирането на предстоящото предаване на властта.

Миналата седмица протежето на Меркел Анегрет Крамп-Каренбауер хвърли партията в смут, заявявайки, че няма да се кандидатира за канцлерския пост на предстоящите на 21 октомври 2021 г. федерални избори и ще се откаже от председателския пост в ХДС.

Изненадващото решение на Рьотген го превръща в четвъртия кандидат за поста на партиен лидер. Новият кандидат е донякъде известен в страната поради ролята си като председател на парламентарната комисия по външни работи, но не е смятан за един от най-влиятелните членове на ХДС. Рьотген освен това беше министър на околната среда в правителството на Меркел от 2009 до 2012 година.

Той е смятан за политик, който би могъл да работи добре със Зелените, които в момента заемат второ място по популярност в проучванията на общественото мнение след консервативния блок ХДС/ХСС.

В писмо до Крамп-Каренбауер, цитирано в регионалния вестник "Райнише пост", Рьотген заявява, че ситуацията е "толкова сериозна, че става дума за бъдещето на ХДС и какво би означавало това за стабилността на Германия".

"Всемогъщите трябва да бъдат съборени"

Надпреварата за приемник на Ангела Меркел в Германия започва тази седмица, като претендентите се разграничават от лидерката и потапят в несигурност края на нейното управление, коментира Франс прес.

Агенцията отбелязва, че с оставката на Анегрет Крамп-Каренбауер, известна още като АКК, отпадна възможността за спокойно предаване на щафетата в края на 2021 г., когато приключва четвъртият мандат на Меркел.

"Проблемът с гигантите е, че трябва да свършат като гиганти. При тях не е възможен организиран преход. Всемогъщите трябва да бъдат съборени", написа пророчески в понеделник в. "Билд".

Популярният всекидневник впрочем напомня, че самата Ангела Меркел предизвика падането през 1999 г. на друг гигант - наставника ѝ Хелмут Кол, който бе свален от ръководния пост на ХДС след политическо-финансов скандал.

АКК, която възнамерява да се оттегли най-късно до лятото, тази седмица ще разговаря с кандидатите за поста ѝ начело на консервативната формация, след което ще представи доклада си пред партийното ръководство на 24 февруари.

Днес тя ще се срещне с 64-годишния Фридрих Мерц, исторически съперник и заклет враг на канцлерката, на когото допитванията дават голямо мнозинство в редиците на консерваторите.

"Вечно вторият" и другите кандидати

Дали "вечно вторият" по израза на сп. "Шпигел" най-накрая ще си отмъсти?

Този адвокат по корпоративно право, който е минал през американския инвестиционен фонд Блекрок, подкрепя рязък завой надясно. В края на 2018 г. той бе победен с минимална преднина от Крамп-Каренбауер за лидерския пост в партията.

Сред фаворитите е и 58-годишният Армин Лашет, сегашният премиер на най-голямата германска провинция, Северен Рейн - Вестфалия. Той е центрист и трябва да убеди консервативната база, но изглежда в по-добра позиция от Фридрих Мерц за установяване на връзки с преживяващите възход Зелени, което би било невиждана досега коалиция на федерално ниво.

За него обаче не може и дума да става да изтъква политическата си близост до Ангела Меркел. Още в неделя той се разграничи от канцлерката, като изрази съжаление за липсата ѝ на реакция на предложенията на Еманюел Макрон за съживяване на европейския проект.

39-годишният амбициозен министър на здравеопазването Йенс Шпан влиза в надпреварата като аутсайдер, въпреки че още в края на 2015 г. стана един от първите критици на решението на канцлерката да отвори границите на Германия за над един милион души, бягащи от войната и мизерията.

Шпан е в по-слаби позиции от конкурентите си и подкрепи идеята за колективно ръководство. Този вариант беше споменат през уикенда от няколко ръководни кадри, които не искат разцепление на партията, и това фактически би отложило момента на избиране на кандидат за канцлерския пост.

Накрая днес дойде и кандидатурата на Норберт Рьотген.

Позициониране спрямо АзГ

Първата точка за изясняване ще бъде позиционирането спрямо крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), настоя в неделя вечерта Маркус Зьодер, лидер на Християнсоциалния съюз (ХСС), сестринската партия на ХДС в Бавария.

Самият Зьодер е представян като претендент за канцлерския пост. Той изключва всякакво сближаване с АзГ след сътресението в началото на февруари от сключения в провинция Тюрингия съюз между умерената и крайната десница.

Това наруши табу в следвоенна Германия и предизвиква спорове в ХДС, тъй като отливът на част от неговите избиратели към крайната десница затруднява способността му да управлява.

Съюзът между ХДС и ХСС получаваше 40 процента подкрепа през 2015 г., но днес привлича само 26 процента от анкетираните, според проучването Дойчланд Тренд от четвъртък.

Има обаче и други проблеми освен отговора на АзГ, който се усложнява от това, че тази партия залага едновременно на настроенията срещу мигрантите и срещу елитите и Европа, които са особено силно изразени в източната част на страната.

Напускането на Ангела Меркел, без значение дали през 2021 г. или след предсрочни избори, съвпада и с края на златна икономическа ера. Приемниците ѝ ще трябва да подготвят бъдещето на една застаряваща Германия, която не е склонна да инвестира бюджетните си излишъци.

Страната освен това ще трябва да ускори своята индустриална трансформация заради климатичните промени, което е особено тежко предизвикателство за автомобилния ѝ сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    В Германия всички кандидатури все още се одобряват първо от Щази?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.