Само допреди няколко месеца, преди Covid-19, битката кой да замени Ангела Меркел като лидер на консервативната ѝ партия беше придобил очертанията на разчистване на сметки с канцлерката, която беше под натиска на миграционния проблем.
Сега вече, след успехите на канцлерката при овладяването на епидемията, които ѝ донесоха рекордно висок рейтинг, претендентите наблягат на приемствеността в нейните 15 години управление, както се видя от излъчен по телевизията дебат между тримата основни сред тях в събота вечерта.
Както умереният Армин Лашет, който управлява най-населената германска провинция Северен Рейн-Вестфалия, така и либералът Фридрих Мерц, стар политически противник на Ангела Меркел, и бившият министър Норберт Рьотген избегнаха да критикуват Ангела Меркел по време на възпитания и с нищо незапомнящ се разговор.
Дебатът беше организиран fj младежката организация на Христиндемократическия съюз (ХДС).
"Приемственост, а не скъсване"
В началото на декември членовете на партията ще изберат следващия ѝ председател, който на този пост ще е в добра позиция да стане и партиeн кандидат за канцлер на Германия на парламентарните избори през есента на 2021 г., когато Ангела Меркел планира да се оттегли от политиката.
А последните допитвания предричат убедителна победа на ХДС с 35 процента от гласовете.
Дори Мерц, който иска завой надясно за консерваторите след десноцентриското управление на Меркел, заяви, че смяната на канцлерката "трябва да бележи приемственост, а не скъсване", а доскоро не пестеше критики към резултатите ѝ.
Той се съсредоточи върху любимата си тема: икономиката. Единственото му леко заяждане беше когато каза, че е жизненоважно да не се оставят дългове на бъдещите поколения в момент, когато правителството реши да вземе огромни заеми заради икономическите последици от пандемията.
Този бивш влиятелен фактор в ХДС и настоящ бизнесмен не заема изборна длъжност и затова гласът му слабо се чува от началото на здравната криза - тема, която той почти не зачекна в събота.
Обратно, 59-годишният Армин Лашет, който е фаворит в надпреварата заедно с Мерц, се представя като човек, работещ "на терен".
Лашет е премиер на най-населената германска провинция Северен Рейн-Вестфалия, която е и най-пострадалата от епидемията. Той неколкократно напомни как всекидневно се бори да защити съгражданите си.
"Отдавна съм на тази длъжност", заяви той и подчерта необходимостта партията да се модернизира, докато Фридрих Мерц често е възприеман като човек на миналото.
Той се похвали и с подкрепата на здравния министър Йенс Шпан, който натрупа популярност заради здравната криза и е харесван от по-консервативното крило в партията.
Сянката на Зьодер
55-годишният Норберт Рьотген пък изглеждаше по-неловко от двамата си конкуренти. "Партията ни има нужда от смелост, воля и компетентност, за да се обнови", заяви бившият министър на околната среда, който е специалист по международни въпроси, но без своя база на поддръжка в партията.
"И тримата кандидати бяха убедителни, без да има победител", каза след дебата политологът Уве Юн, според когото Лашет и Мерц са очевидните фаворити в ущърб на Рьотген.
Остава да се види дали в крайна сметка именно някой от тези трима претенденти ще замени Ангела Меркел, защото нито един от тримата не е силно подкрепян в националните допитвания.
Сред кадрите на ХДС здравният министър Йенс Шпан, макар и да не е кандидат да оглави партията, е най-харесван от германците за този пост според публикувана през уикенда анкета.
А най-подкрепян за следващ канцлер според допитванията е друг човек: 53-годишният премиер на Бавария Маркус Зьодер, председател на сестринската на ХДС партия Християнсоциален съюз.
Макар и официално да твърди, че иска да си остане в Бавария, германските медии не изключват той да се прежали и да бъде издигнат като кандидат на консерваторите за канцлер.
По БТА
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Въпросът на въпросите:
следващият правителствен ръководител на Германия ще бъде ли държавник от калибъра на Конрад Аденауер, Хелмут Шмит и Хелмут Кол - с ясна визия, прагматизъм,харизматичност, доверие - или ще си остане като Меркел ревностен омбудсман на германските концерни, носещ гръмката титла "канцлер"...
Около четири хиляди и двеста германски фирми оперират в Русия и като от Рог на изобилието изсипват върху "източните партньори" най-доброто, с което разполагат.
Трите измършавели кита на …
руската икономика - енергетиката, добивната промишленост и военно-промишленият комплекс - не биха могли да съхранят плавателната си способност без германска помощ.
Само Шрьодер да беше - с мед да го нахраниш...
Почти целият германски истаблишмънт лобира срещу антируските санкции. Дяволският меркантилизъм му пречи да обяви края на илюзиите относно "империята на злото".
Сред все по-разочароващите се източноевропейци се усеща потискаща умора от безплодното очакване препатилите германци да се вземат в ръце. Рационалният източноевропейски страх произлиза от германското бездействие, а не от евентуално възраждане на германската военно-политическа мощ.
За да бъдат посрещнати във всеоръжие предизвикателствата на времето, възниква необходимостта от три универсални мерки.
Преосмисляне. Пренасочване. Нов подход.
Ние, българите, така силно обвързани с Федералната република, можем само да повторим думите на Уилям Шекспир:
"В нещастието няма друго лекарство освен надеждата"