Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Надпреварата за нов шеф на БНБ започна отново

Заради сложната политическа конфигурация няма ясен фаворит

3 коментара
Надпреварата за нов шеф на БНБ започна отново

Бюджетната комисия в Народното събрание в петък даде ход на процедурата за избор на нов управител на Българската народна банка (БНБ). Парламенарните групи могат да внасят предложения за кандидатури в 20-дневен срок от приемането на процедурните правила в пленарна зала, но заради сложната политическа конфигурация няма особена яснота кой има най-голям шанс за поста.

Мандатът на сегашния управителя Димитър Радев, назначен с подкрепата на ГЕРБ, изтече на 15 юли миналата година. Вакантни са и още два поста, тъй като мандатите на подуправителя, ръководител на управление "Банково" Нина Стоянова, изтече на 29 юли, а на подуправителя, ръководител на управление "Емисионно" Калин Христов – на 24 октомври.

През лятото 46-ото Народно събрание направи първи, но безуспешен опит да обнови ръководството на централната банка. Тогава "Има такъв народ", "Изправи се" и ДПС гласуваха правила за спешно избиране на нов управител. На парламентарните групи бе даден срок от едва три работни дни да направят номинации.

Тъй като процедурата тогава остави впечатление, че за поста се готви председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански (ИТН), което обясняваше бързането, мнозинството в пленарна зала осуети замисъла, като отложи гласуването на процедурните правила.

Самият Каримански до момента не е потвърдил публично, че се стреми към поста, но не е и отрекъл намерения в тази посока. Месеци наред в свои публични изяви обаче "финансовото острие" на Слави Трифонов атакуваше действащата управа на БНБ, като обяви, че тя е оказвала натиск върху него, докато е работил във финансовия сектор.

Основен момент в кариерата на Каримански е работата му като изпълнителен директор на "Инвестбанк" на банкерката Петя Славова между 2011 г. и 2015 г. "Инвестбанк" бе една от двете банки (наред с ПИБ), представили се най-слабо на двата големи стрес теста на банковата система у нас през 2016 г. и 2019 г., макар че впоследствие увеличи капитала си с 53 млн. евро и изпълни всички останали предписания на БНБ.

Въпреки че Каримански е определян като един от най-напористите кандидати за БНБ, сред хората с най-големи шансове за поста е Валентин Михов, който е председател на надзорния съвет на Българската банка за развитие в последната половин година. Той е брат на известния български икономист и ректор на елитния университет INSEAD Илиян Михов. Валентин Михов е бил на ръководни длъжности в международни финансови институции като "Комерцбанк", но му липсва значим опит на българския пазар.

По-малка е вероятността начело на БНБ да застане бившият финансов министър от ГЕРБ Симеон Дянков, чието име като евентуална номинация за поста бе обявено от депутата от ДПС Йордан Цонев.

Малки са шансовете и действащият управител Димитър Радев да запази поста си, макар че той също официално не е обявил намерение за втори мандат.

В кулоарите на парламента се говори, че известни шансове за поста има и Цветан Манчев, бивш подуправител на БНБ, който в момента е съветник в Международния валутен фонд.

По закон, след като бъде избран, новият управител ще трябва да внесе предложения за наследници на двамата подуправители с изтекли мандати. Смята се, че сегашният ръководител на управление "Емисионно" Калин Христов има голям шанс да запази поста си.

Мандатът на управителя на БНБ е 6-годишен. Въпреки че правителството начело с Кирил Петков препотвърди стремежа на България да приеме еврото на 1 януари 2024 г., шансовете за това са малки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рептилиан
    #3

    Дянков е с нулеви шансове поради нулевите му качества.

  2. ефрейтора
    #2
    Отговор на коментар #1

    Не си прав . Или не разбираш ролята на Централната банка в страна с Валутен борд , или по некакъв начин си лично засегнат . А за гуверньора на БНБ , според мен , требва да има само един критерий-отношението му към Еврозоната .

  3. Борно
    #1

    БНБ - структура с огромен персонал, чието съществуване вече десетки години е абсолютно непрозрачно и безсмислено за данъкоплатците. Някакви статистически функции, никаква роля в контрол и надзор върху търговските банки, удобно място за администратори, които да прекарат в нищоправене пореден брой години. Никаква възможност да бъде контролирана и да се даде смисъл в съществуването й, оттук по-добре ще бъде да се редуцира с 95 процента персоналът й, а кой ще управлява останалите просто няма значение, така или иначе в съвременните условия съществуването й е безсмислено.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.