Мнозинството на НДСВ и ДПС в Надзорния съвет на Агенцията за приватизация отказа да вземе решение по сделката за БТК с "Вива венчърс", макар че Върховният административен съд разпореди на надзорниците да се произнесат за или против приватизационния договор.
В последния ден от срока, в който трябваше да вземе решение, Надзорният съвет (НС) обяви, че връща цялата документация обратно в Изпълнителния съвет на АП. Решението е взето с четири на два гласа. Подкрепено е от тримата представители на НДСВ в надзора и присъстващия един от двамата на ДПС. Въздържали са се представителя на ОДС и този на БСП с аргумента, че трябва да решат по същество.
Мотивът на надзорниците е, че още при първото внасяне в НС на приватизационния договор с "Вива венчърс" е липсвала декларация на преговарящия екип, че е представил всички необходими документи по сделката. Без тази декларация не може да се счита, че сделката е редовно внесена в Надзорния съвет, той не може да се произнесе по същество и не текат никакви срокове за нейното обсъждане, обяви председателят на надзора Петко Николов след близо 8-часово заседание.
Липсата на тази декларация обаче не попречи на Надзорния съвет преди повече от два месеца да се произнесе именно по същество, когато отхвърли приватизационния договор с дъщерното дружество на американския фонд "Адвент". Запитан на три пъти защо липсата на този документ тогава не е била пречка за решението на надзора, а сега се оказва такава, Николов отговори с думите - Това са две различни неща. Първият път се произнесохме директно по основателността на приватизационната сделка, а сега се произнесохме по нейната допустимост.
Днешното решение на надзора е било консултирано с премиера Симеон Сакскобургготски, който още е в резиденцията в Шабла, в телефонен разговор с Петко Николов, научи mediapool.bg. Същото стана и при отхвърлянето на сделката с "Вива венчърс", когато Николов първо мина през "Дондуков"1, преди да обявят решението.
Надзорниците искат нов договор за БТК с "Адвент"
Освен че върнаха сделката, надзорниците указаха на Изпълнителния съвет на АП с изрично свое решение да определи срок на купувача, в който "Вива венчърс" и АП да парафират нов приватизационен договор за БТК. В него трябва да фигурират поисканите от кабинета по-добри параметри по сделката, за които кандидат-купувачът декларира съгласие.
Преди седмица с единодушно решение правителството поиска "Вива венчърс" да вдигне цената за 65% на БТК на 230 млн.евро, да намали с 2000 души планираните съкращения в телекома, да изтегли в първите три години след сделката предвидените инвестиции и да се откаже от целия дивидент за 2002 година. За част от подобренията "Вива венчърс" предварително бе декларирал, че е готов да ги направи.
Също в петък вицепремиерът Лидия Шулева заяви, че ако кандидат-купувачът е съгласен с всички поставени условия, не вижда пречки пред сделката и тя може да стане факт до днес, 15 август, когато изтича срокът за надзора. Преди два дни "Вива" декларира, че приема всички условия. Днес Шулева, която е в отпуска, не бе открита за коментар по повод решението на надзорниците.
Аргументът от страна на самите надзорници бе, че при тях не е внесен приватизационен договор, в който фигурират подобрените параметри по сделката. Петко Николов заяви, че докладът от страна на изпълнителния директор на АП - в който се съдържа съгласието на "Вива", няма правно значение. Затова надзорът връщал сделката отново в агенцията, с указание да се сключи нов договор, за да се изпълни и решението на правителството.
Така надзорниците отрязаха опита на АП - оспорван от част от юристите и турския кандидат - да предоговори условията с "Вива венчърс" без да издава изричен административен акт, който може да бъде обжалван в съда от консорциумът Коч холдинг - Тюрк телеком. АП се опита да направи това, защото става дума само за промяна на отделни цифри, а не в условията по договора.
От друга страна, според юристи изискването на надзора да се внесе нов приватизационен договор позволява той отново да бъде отхвърлен с мотиви, подобни на вече отменените от ВАС, защото става дума за нов документ. Ако надзорът бе приел, че писмото на АП е форма на анекс към приватизационния договор, той трябваше да измисли нови мотиви, за да отхвърли за втори път сделката с "Вива венчърс".
Днешното решение на Надзорния съвет породи и противоречиви тълкувания дали се явява неизпълнение на съдебния акт на ВАС, както и дали може да се счита като форма на мълчаливо съгласие за сделката.
Вива: Решението е политически ход за забавяне на сделката
Поредното отлагане на финала на сделката за БТК, след като "Вива венчърс" обяви безусловното приемане на всички нови условия на българското правителство, ще има негативен ефект върху телекома и българската икономика, се казва в специално становище на кандидат-купувача до медиите.
АП и НС са известени за условията в подобрената оферта на "Вива венчърс", изискването на надзора да се ревизира договора е ход за забавянето на сделката, наложен по политически причини, заявява Кристиян Мрук, директор в Адвент интернешънъл.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.