Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Надзорът на ББР саботира икономическия министър, той насрочи публични срещи с него

Решението на Кирил Петков идва след смяна на одитния комитет на държавната банка

1 коментар
Надзорът на ББР саботира икономическия министър, той насрочи публични срещи с него

Опитите на министъра на икономиката Кирил Петков да разбере какво се случва в държавната Българска банка за развитие (ББР), чийто принципал е Министерството на икономиката, засега срещат съпротива от страна на ръководството на банката.

В опит да надникне в пазените тайни за раздадените милиарди на едрия бизнес, Кирил Петков обяви, че в четвъртък ще разговаря с тримата членовете на Надзорния съвет на ББР. Срещите със всеки един от тях ще бъдат излъчвани на страницата на Фейсбук на Министерството на икономиката и в Youtube канала на ведомството.

Срещата на Петков с тримата членове на надзора на банката идва ден след като в сряда беше съобщено, че са сменени членовете на одитния комитет на ББР без да бъдат посочени имена.

Миналата седмица пък Петков се оплака, че двама от тримата членове на надзора на ББР блокират информацията за отпуснатите големи кредити, което не дава възможност да се види как е защитен общественият интерес. Министърът на икономиката посочи, че самият той все още няма достъп до кредитните документи за 946 млн.лв. заеми, отпуснати на 8 фирми. Половината от парите са отишли към фирми свързвани с бившия депутата от ДПС Делян Пеевски. ДПС обаче направило щателна проверка и установило, че Пеевски няма кредити от ББР, каза Йордан Цонев. Останалите получатели са компании на братя Домусчиеви, Румен Гайтански - Вълка, Георги Самуилов.

Всичко това става на фона на уверенията на ръководството на ББР, че са максимално прозрачни и съдействат на служебния министър на икономиката, който разпореди проверка на дейността на държавната банка и се закани да смени Надзорния съвет, но очевидно среща съпротива.

Най-вероятно по тази причина Кирил Петков е решил публично да предава разговорите си с надзорниците на ББР в опит да ги накара да предоставят исканата информация. Не е ясно дали те ще откликнат на публичната му покана.

Целта на срещата е предоставяне на информация от членовете на Надзорния съвет относно осъществяваните контролни функции върху дейността на Управителния съвет и дейността на ББР като цяло, се казва в съобщението на Министерството на икономиката. Надзорният съвет одобрява отпускането на всеки един кредит над 5 млн. лв. от банката.

Със всеки един от тримата надзорници икономическият министър ще разговаря поотделно. Първа ще е срещата със заместник-председателя на Надзорния съвет на ББР Митко Симеонов от 10:30 часа в четвъртък. Половин час по-късно е насрочен разговорът с Велина Бурска. Двамата станаха членове на Надзорния съвет на ББР по предложение на бившия министър на икономиката Емил Караниколов. Той беше сменен от премиера Бойко Борисов заради подозрения, че е обвързан с депутата от ДПС Делян Пеевски.

Бурска и Симеонов са работили заедно с Емил Караниколов в Столичната общинска агенция за приватизация. Караниколов беше неин шеф преди да стане министър на икономиката в третия кабинет на Бойко Борисов от квотата на партия "Атака".

Председател на Надзорния съвет на ББР е бившият заместник-министър на икономиката Стамен Янев, когото Кирил Петков върна на стария пост – шеф на Агенцията за инвестиции. Предполага се, че именно Стамен Янев е казал на Петков за писмото на ДСК за 8-те акции, които банката има в ББР и иска да дари, но ръководството на държавната банка повече от година не е отговорила на това предложение. От обясненията на Петков стана ясно, че това е било направено, за да могат да се блокират всякакви смени в ръководството на ББР при евентуална смяна на правителството.

Кирил Петков отговори на предложението на ДСК, дарението вече е факт и банката би трябвало да е изцяло собственост на държавата, а не както беше досега 99.9996%. Това обстоятелство обаче все още не е вписано в Търговския регистър, показа проверка на Mediapool. Нещо повече като лице представляващо интересите на държавата в ББР все още стои името на бившия министър на икономиката Лъчезар Борисов, който беше шеф на надзора на банката, докато беше заместник на Емил Караниколов и е одобрявал отпуснатите големи заеми на едрия бизнес. (Според Закона за ББР министърът на икономиката упражнява правата на държавата, като едноличен собственик на капитала на ББР – бел. ред.)

Веднага след встъпването си в длъжност Кирил Петков съобщи, че специална комисия, назначена от него, ще направи пълна проверка на раздадените от ББР кредити. От банката тогава обещаха пълно съдействие, което обаче очевидно не се случва.

Междувременно министър Петков е успял да смени състава на одитния комитет на ББР, съобщи Министерството на икономиката без да посочи имената им. В съобщението се казва само, че "новите членове на одитния комитет притежават богат международен опит и са утвърдени експерти в частния сектор у нас в сферите на задължителния контрол над кредитни институции и поддържането на прозрачна финансова отчетност, съгласно най-добрите европейски и национални практики и задължителни правила".

Ако се съди от от опита на предишния служебен кабинет на Румен Радев, то може да се прогнозира, че времето няма да се окаже достатъчно Кирил Петков да смени надзора на ББР. Предишният служебен министърът на икономиката в кабинет на Огнян Герджиков – Теодор Седларски, също се опита да смени редица ръководства на държавни фирми, но беше въвлечен в скандал с изтекли записи в медии, близки до бившия депутата от ДПС Делян Пеевски. Така бяха осуетени редица смени, включително и в Държавната консолидационна компания (ДКК), която е най-големият кредитополучател от ББР със земи за около 200 млн. лв. Кирил Петков обеща да смени ръководството и на ДКК, което публично никога не се е появявало, а компанията дори няма интернет сайт, въпреки че по документи управлява активи за милиарди. Дали ще успее, предстои да видим.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mediaman
    #1

    При такова поведение един съвет към Министъра - Уволнявай! Уволнявай незабавно и до дъно!Пък нега гербаджиите реват, че е реваншизъм. А то е Връщане на Държавата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.