Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Наемници и фирми с взаимна изгода от сивата икономика в строителството

На сянка е между 25 и 50 на сто от бранша

3 коментара
Наемници и фирми с взаимна изгода от сивата икономика в строителството

Инфраструктурното строителство е бранш, в който често се срещат сиви практики, смятат и хората, и работодателите в България. Според 10% от работодателите в национален мащаб сивият сектор в строителството над 75%, а други 17% твърдят, че сивото в бранша е между 50 и 75%. Близо 30 на сто от пък смятат, че сенчестият елемент е 50%, а всеки четвърти (25.9%) счита, че неформалната икономика в бранша е около 25%. Това сочи проучване на Асоциация на индустриалния капитал в България, публикувано в понеделник.

Браншовото изследване показва, че наемните работници често играят в един отбор с работодателите в името на временна изгода. Според 72% от изследваните работодатели, работниците са активната страна при сключването на договори със скрити клаузи или при работа без договори. Това се обяснява с желанието на работниците за по-високи чисти месечни доходи. Предпочита се по-високо възнаграждение на момента, вместо “отложено плащане” под формата на здравни услуги или пенсии.

Закъснели държавни плащания и административни тежести посивяват сектора

Работодателите оценяват сенчестата икономика в бранша като напълно естествена и закономерна реакция на съществуващите обективни и субективни условия за правене на бизнес в България. Като основни причини за превръщането на сивите практики в неотменна част от икономическата реалност се изтъкват закъснелите плащания от страна на държавата, непрозрачните тръжни процедури за възлагане на обществени поръчки, съществуването на дублиращи сертифициращи процедури в ЕС и България, дъмпинговите цени и нелоялната конкуренция и нежеланието на държавата да стимулира и предпочита светлия бизнес.

Сериозен проблем на фирмите в бранша е, че пазарната среда в инфраструктурния сектор се изкривява изключително силно от утвърдилата се с времето практика изборът на изпълнители по ЗОП да става по критерия най-ниска предложена цена. Така при конкурсите биват избирани не фирмите, които оферират реалните условия за осъществяването на една поръчка, а тези фирми, предимството на които е само да са предложили най-ниска ценова оферта. Проектите стартират и в последствие се оказва, че планираните средства не достигат.

Работодателите от бранш “Инфраструктурно строителство” са на мнение, че държавата има твърде слаби инструменти за мониторинг и практически нищожни механизми за контрол. Другите сериозни причини за съществуването на сиви практики в строителните дейности са нагласата на българина за заобикаляне на закона и ниският жизнен стандарт.

Най-честият трик все така е пестеното от пари за осигуровки

В представите на работодателите от бранш “Инфраструктурно строителство” понятието сива икономика най-общо се свързва с нарушение на законодателството, нерегламентирани плащания, забавени разплащания, дъмпингови цени. Те очертават като типични сиви практики неплащането на пълен размер осигуровки (според 58.0%) и даването на заплати в пликче (според 56.0%).

В изследването са обхванати фирми, които в преобладаващото си мнозинство са изцяло без държавно участие (94%), те са българска собственост (92%), като от тях 52% са акционерни дружества. 88% от фирмите нямат външни пазари, а 84% работят само с български партньори. Следователно, получените данни разкриват картината на българските частни фирми, работещи на българския пазар с български партньори.

По мнението на работодателите от бранш “Инфраструктурно строителство” обаче, картината не е чак толкова тревожна: 36.0% оценяват сивия сектор в бранша на 10%, други 28 свеждат нивата му до 25% и само 12.0% говорят за достигане на 26-50% сиви практики в бранша. Тези различия са напълно нормални и показват желанието на бизнеса в отрасъла да изгради по-приемлив публичен имидж за работата на строителните фирми.

Но в стремежа да се съгради по-добър имидж не бива да се допуска подценяване на размерите на сивите практики в бранша, защото това няма да бъде от полза нито за държавния бюджет, нито за обществото като цяло, а още по-малко за изрядните строителни фирми.

Сериозни нарушения и при сезонната наетост

Характерно за чисто строителните дейности е сезонният характер на работата. По данните от браншовото изследване 56% от фирмите не наемат сезонни работници, а 44% наемат допълнителен персонал в повечето случаи за периоди от 3 до 6 месеца. Според проучването разходите за нощувки и храна в повечето случаи не са ангажимент на работодателя, което показва, че в сектор инфраструктурно строителство не се наблюдава миграция на работна ръка, а за конкретни случаи сезонно се наемат местни хора от ниско квалифицирания контингент. Наемането на сезонни работници дава възможности за по-гъвкаво оформяне на отношенията между работодателя и работника, но точно тук често се прилагат утвърдени сиви практики.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Menerva m`enerve
    #3

    Боко спестява пари на Европа, поддържайки корупцията и правейки невъзможно усвояването на европейско финансиране. Боко не може да краде от европейските пари и затова строи с пари от бюджета. Всички са доволни. Освен мен, черногледото софийско говедо.

  2. Анонимен
    #2

    Този бранш не беше ли ресорен на повишения в президент Розен фон Плевнята?

  3. Анонимен
    #1

    В строителството е невероятен батак. Подобен закон като ЗУТ няма никъде по света! С подобни закони, създаваща корупция в нечувани размери, забравете за Шенген!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.