Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Наесен тръгва търсене на шистов газ в румънското Черноморие

От Полша обаче се оттеглят проучващи чужди компании

9 коментара
Наесен тръгва търсене на шистов газ в румънското Черноморие

Румъния се кани тази есен да започне проучвания за наличие на шистов газ в нейните крайбрежни Черноморски територии, които са покажат дали е възможно евентуално сондиране след две години. Експлоатацията на шистов газ в тези зони обаче няма да засегне по никакъв начин общините и плажовете, увери румънският министър на околната среда Рована Плумб, цитиран от в. "Ромъния либера" и БТА. По думите му технологията хидравлично разбиване ще може да се прилага не по-рано от пет години.

 

Но докато Румъния предприема първи стъпки в областта на проучването на шистовия газ, от Полша, където от няколко години вървят интензивни изследвания, започват да се оттеглят инвеститори.

 

Според прессъобщение на румънското екоминистерство, цитирано от агенция Аджерпрес, дейностите по изследване на залежите на шистов газ ще заобиколят защитените зони и ще се осъществяват на разстояние от най-малко един километър от брега. Те също така няма да се извършват в градове и населени места, в близост до туристически или културни обекти, се посочва в прессъобщението. По инициатива на правителството ще бъдат организирани публични обсъждания с участието на местните власти, парламентарните групи, гражданското общество и екоорганизации, информира Аджерпрес.

 

"Ромъния либера" припомня, че в края на април 2013 г. страната разреши на американската компания “Шеврон“ да проучва за шистов газ в два периметъра в Черно море. Така Шеврон притежава концесия за проучвания в три блока в Румъния с обща площ 270 000 хектара. Два от блоковете са по Черноморието - “Костинещ“ и “Вама Веке“, а третият е в Източна Румъния в окръг Бърлад.

 

Междувременно Герхард Ройс, шеф на австрийската компания “О Ем Ви“, която е мажоритарен собственик на най-голямата румънска петролна компания “Петром“, обяви, че може да бъде заинтересована от експлоатацията на шистов газ в Черно море.

 

"Определили сме си приоритетите за експлоатация в блока Нептун в Черно море. Ще приключим сеизмичните 3D проучвания тази година. Използваме всички ресурси за това проучване, то е наш приоритет. В средносрочен план може да бъдем заинтересовани и от експлоатация на шистов газ", заяви Герхард Ройс, цитиран от Аджерпрес.

 

Австрийците и американската компания “ЕксънМобил“ проучват съвместно периметъра “Нептун“. Те смятат, че може да извличат годишно 6,5 милиарда кубични метра газ от този периметър, което е близо половината от годишното потребление на Румъния.

 

През февруари 2013 г. двете компании подписаха договор с опция с държавната “Ромгаз“ за участие в дейности в периметъра Мидия в “Черно море“.

 

В Полша обаче, която се явява пионер в Европа по проучванията на шистовите си залежи, канадската “Талисман Енерджи“ и американската “Маратон“ обявиха оттеглянето си от страната. “Талисман“ смята да продаде правата си за проучване на ирландската група “Сан Леон Енерджи“, а “Маратон“ обяснява решението си с "неуспешни опити да открие конкурентни нива на хидрокарбони", предава ББС.

 

Изтеглянето на двете компании е огромен неуспех за амбициите на европейската държава да се освободи от зависимостта си от руски природен газ, особено след като миналата година се изтегли и гигантът от САЩ “ЕксънМобил“, коментира изданието. От по-големите световни енергийни компании остават “Шеврон“ и италианската EНИ.

 

"Полският шистов газ съществува само в медиите, защото в действителност нищо не се случва", заявява енергийният експерт от Института "Собиески" Гжегож Пител.

 

Според експерти, близки до проучванията за шистов газ в Полша обаче, ситуацията не е точно такава. Те твърдят, че проучванията са показали достатъчно големи залежи, но полското правителство предпочита най-вече държавни фирми да участват в добива на газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Ако е верно полската енергийна независимост се казва Газпром

  2. Анонимен
    #8

    До 7: Не се коси заради комплексарите по-долу. Освен умственно са иполово импотентни затова злобеят след поредния си провал снощи. д-р Зигмунд Фройд

  3. Анонимен
    #7

    До всички нещастници по-долу /без коментар 3/ Явно нищо друго освен омраза има в главите ви. Дори промитите ви мозъци не проумяват, че това застрашава живота на хората в района. Всичко ще се превърне в пуститя, а морето ще избухне с тези опити. Сероводородър, който е само на 20 м. под водата и около бреговете на Румъния и БГ е една голяма атомна бомба. Той ако избухне- половината България няма да я има. Но нали софиянци са далече - не ги интересува. За това може да пишете всякакви глупости.

  4. Анонимен
    #6

    Румъния умее да мачка добре русофилите и разни лилипутинофили. Гърчете се от страх комунета, майка ви - Русия тъкмо навлиза в яка рецесия и щете нещете ако искате да продължавате да живеете като паразити на гърба на тези, които не ги мързи да работят е необходимо да започнете да гледате на запад. Споко, и там има комуноиди.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  6. Анонимен
    #4

    Супер новина! Румънците ще проучат. Дотогава технологиите ще напреднат и, ако открият залежи, тогава се впущаме и ние да вадим шистов газ в Добруджа, чрез екологично чисти методи. Веднъж поне и ние да не сме минати...

  7. Анонимен
    #3

    1. Да, наистина е хубава новина за онези, които недовиждат всичко останало, ослепени само от печалбите. С такива не може да се спори, нито да им се обясни каквото и да е. Излишно е. Кир Михалакивци са това, не друго. ABTOP:

  8. Анонимен
    #2

    Къде са стачкуващите комуноиди?

  9. Анонимен
    #1

    Това е една хубава новина! Най-после ще има откъде да купуваме газ по-евтин от руския газ. Като нещем да си ползваме нашия, ще купуваме румънския. И двете страни ще са доволни и двете страни ще са по-малко зависими от русия, и в двете страни политическите и икономически предатели на националните интереси ще имат по-малка тежест.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.