Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Находища с над 100 т злато открити край Трън и Ракитово

46 коментара
Находища с над 100 т злато открити край Трън и Ракитово

Две находища на злато, чиито геоложки запаси се оценяват на над 100 тона, са открити край Трън и Ракитово, съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

 

Терените се проучват от две дъщерни компании на канадската "Юромакс Рисорсиз“. "Трейс Рисорсиз“ работи край пазарджишката община Ракитово, "Евромакс Сървисиз“ - край Трън. Двете дружества търсят и проучват за ценни метали там от седем години и сега са поискали от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма регистриране на геоложки открития, съобщи Ивайло Илиев от дирекция "Природни ресурси и концесии“ в икономическото министерство.

 

Край Ракитово по предварителни данни има 7 тона злато и 100 тона сребро, край Трън – 100 тона злато, допълниха от ведомството. Регистрирането на геоложките открития ще позволи на компаниите да продължат с проучвателните дейности още една година и след като прецизират пробите от сондажите да поискат регистрация на търговско откритие. То може да е за по-малки количества, но може и да се окаже, че залежите са повече от сега посочените. Търговското откритие ще даде право на дружествата да вземат концесия за добив.

 

Така откритите и на път да бъдат доказани златни залежи в страната нарастват.

 

В момента у нас се експлоатира само златната мина край Челопеч от дружеството "Челопеч Майнинг“ на канадската "Дънди прешъс метълс“, която обаче прави допълнителни проучвания за разширяване на добива на ценните метали там. Дружеството вади годишно около 1.5 млн. тона смесена медно-сребърно-златна руда, от която в обогатителната фабрика на мината се прави концентрат и той се праща за преработка и извличане на златото в Намибия.

 

Друго дружество на "Дънди“ - "Болкан Минерал енд Майнинг“, получи през февруари концесия за добив на злато от находището "Хан Крум“ край Крумовград. Там залежите се оценяват на над 25 тона. През октомври "Болкан Минерал енд Майненг“ получи разрешително да търси и проучва за скъпоценния метал в общините Тополовград и Гълъбово.

 

Докато в момента за добива на ценни метали край Челопеч "Дънди“ плаща фиксирана концесионна такса на държавата, тъй като договорът е от края на 1990-те години, то новите концесионери, разработващи златни находища, трябва да плащат по плаваща скала за определяне на концесионното възнаграждение. Тя се движи между 1.5 и 4 процента от борсовите цени на ценния метал, като по-високият процент се начислява при по-високи борсови цени. Така ако сегашните стойности на златото на борсите се запази, в хазната ще влизат по 4 процента от цената на всеки добит килограм от метала в новите находища в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #46

    Вие сте болни бе! Цели 4% щели да влязат в хазната - ВИЕ СТЕ БОЛНИИИИИИИ. В Африка концесиите за не по-ниски от 30% !!!!!! Още от дете знам, че в трън има злато - пишеше го в комунистическите учебници по География. Какви са тия чужди фирми дето откриват топлата вода???

  2. Анонимен
    #45

    Пак разпродажба за жълти стотинки.Бедна БЪЛГАРИЯ прави богатите още по-богати ДОКОГААААААААААА!!!!!!!!!!!

  3. Анонимен
    #44

    Комунягите лъжеха много за социализма,но каквото казваха за капитализма излезе вярно,точ в точ!!!!

  4. Анонимен
    #43

    Тези концесии на злато са много интересни,защото преводът им на български означава узаконена кражба на злато на супер високо ниво т.е криминална концесия,която може да бъде позволена само в една колония.Ако БЪЛГАРИЯ е заложила да бъде модерна колония през 21 век,значи може да се радваме ,че сме дали такива концесии...........в същото време бойко борисов обявява "да,ще боли,знам,трудно е...." кое е трудно???? да продължаваме да търпим тези крадливи предатели?????Всяка държава поне малко ,ако уважава себе си не би дала златото си на други даром, без война.

  5. Анонимен
    #42

    В хазната е най-добре да влиза жълт метал, под формата на кюлчета, а не някакви стотни от неговата стойност под формата на обещания за покупателни права наречени пари.

  6. Анонимен
    #41

    Между 1-4 процента изглежда доста малка цена на концесията. България е бяла Африка - има ресурси, от които поради корумпирано правителство се облагодетелстват чужди компании, а българите хал хабер си нямат за това.

  7. Анонимен
    #40

    Това ще оправи ли материалното положение на българите?

  8. Анонимен
    #39

    А за обогатяването- концентрата е с много високо съдържание на арсен и е забранено да се преработва в Европа.За това Дънди се принудиха да го карат чак в Намибия.Хем сте прости, хем не вземете да прочетете нещо по въпроса...

  9. Анонимен
    #38

    33-ти не се прави на умен бе ...Никога Челопеч не е бил квартал на Пирдоп тикво.

  10. Анонимен
    #37

    България е на четвърто място по добив на злато в Европа за миналата година 2.5 т. Ако тези средства отидат за здравеопазване, пенсии и образование те ще стигнат. Но нали някой трябва да краде за сметка на българите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.