Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-апетитните плажове остават под контрола на регионалния министър

Парламентът даде на министъра на туризма концесиите и останалите ивици

1 коментар
Лиляна Павлова. Снимка: БГНЕС (Архив)

Разполагането на заведения и барове на най-атрактивните плажове остава под контрола на министъра на регионалното развитие, предоставянето на концесии обаче минава в ръцете на министъра на туризма. Това реши Народното събрание събрание, което одобри в четвъртък на първо четене промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Против промените гласуваха единствено БСП.

Така е намерено соломоновско решение относно правомощията на двамата министри за плажовете, след като в навечерието на Нова година Лиляна Павлова и Николина Ангелкова се се изпокараха кой да управлява плажовете. Наложи се премиерът Бойко Борисов да сложи точка в спора на заседанието на правителството с аргумента, че "концептуално плажовете трябва да са при министъра на туризма".

Така през януари правителството прекрати започнатите от Павлова концесионни процедури на 15 морски плажа, за да бъдат направени от Ангелкова с оглед прехвърлянето на тази дейност към нейното министерство.

Депутатът от ГЕРБ Ирена Коцева поиска промените в закона да минат бързо между първо и второ четене за четири дни, вместо обичайния двуседмичен срок. Депутатите от управляващото мнозинство обаче се бяха разотишли и нямаше кворум в залата. Това беше причина предложението да бъде отхвърлено.

Шест национални курорта остават за Павлова

Министърът на регионалното развитие и благоустройството ще одобрява схемата за поставянето на преместваемите обекти и съоръжения на територията на селищните образувания с национално значение. За министъра на туризма остават останалите морски плажове, решиха депутатите.

Самото разрешение се издава от главния архитект на съответната община, на която се намира плажа.

Съгласно решение на правителството от януари 2005 г. шест морски курорта са определени за селищни образувания с национално значение. Това са "Албена", "Златни пясъци", "Св. св. Константин и Елена", "Елените", "Слънчев бряг", "Дюни" и "Международен младежки център – Приморско".

В мотивите към законопроекта не е посочено с каква цел големите курорти остават за регионалния министър.

Практиката към момента показва, че голяма част от допусканите нарушения по плажовете най-често са свързани с поставянето на преместваеми съоръжения – предимно заведения и барове, както и неосигуряването на безплатната зона за плажуващите. Концесионерите на плажа в Слънчев бряг са сред системните нарушители на това правило и въпреки "решимостта" на Павлова премиерът Бойко Борисов отново ги спаси от разтрогването на договорите.

Концесиите отиват при Ангелкова

Министерството на туризма обаче вече ще предоставя морските плажове на концесии, решиха депутатите.

Сроковете на всички действащи концесионни договори и договори за наем, които изтичат до 30 септември 2016 г. ще могат да се удължат с още година, решиха още депутатите. Това ще става при съгласие от страна на концесионера или наемателя.

Тази опция се оставя, за да не се останат плажовете без спасители в случаите, когато договорите за концесия или наем изтичат в периода 1 юни – 30 септември.

С оглед по-добро организиране на спасителната дейност парламентът съкрати и срокът за обявяване на плажовете без охрана. Заложено е министърът на туризма да издава заповедта до 31 март, вместо до 31 май, както е в момента. Промяната се прави за да се облекчат областните управители, които имат задължение да организират водноспасителната дейност на останалите без наемател или концесионер плажове. Летният сезон започва на 1 юни и в момента те нямаше как с магическа пръчка за една нощ да осигурят спасители.

Предстоят още промени в закона

Предложените промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие са само първия етап от цялостната реформа, свързана с поддържането и управлението на морските плажове, е посочено в мотивите на законопроекта.

Сегашната законодателната промяна ще даде възможност цялата информация и документация, свързана с концесиите и наемите на морските плажове, да бъде предадена в Министерството на туризма.

"Това е важна и необходима предпоставка за окончателното финализиране на втория законопроект за изменение на ЗУЧК, разработван от Министерството на туризма, който да уреди изцяло обществените отношения в тази сфера и да осъществи цялостната реформа в нея", е посочено в мотивите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #1

    Олигарсите си подариха черноморските и планинските курорти, които са недостъпни за пенсионерите и всички останали най-бедни хора,забравили отдавна почивката на море и санаторйй.Сега им паднало да разграбят националната баница.Да им са чистити всички богатства на страната, създадени с нашите пари и труда на много поколения!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.