Най-дългият в историята тенис мач надхвърли 11 часа в три дни

Едва ли 19-тият в ранглистата на Асоциацията на професионалните тенисисти, американецът Джон Иснер и далеч по-неизвестният, 148-ият в ранглистата французин Никола Маю можеха да предположат, че ще се превърнат в главните звезди на турнира "Уимбълдън" през тази година. Но това стана - двамата сътвориха истинска сензация като подобриха рекорда за най-продължителен тенис мач и още няколко други рекорда.

В рамките на три дни общо в мача помежду си двамата тенисисти прекараха на корта 11 часа и 5 минути. За сравнение може да се каже, че американката Серена Уйлямс изразходва по-малко време за всичките си мачове в един турнир от "големия шлем".

Мачът от първия кръг на "Уимбълдън" – 2010 между двамата започна във вторник, 22 юни. Зрителите, събрали се да видят мача между далеч не най-титулованите тенисисти, не дочакаха да видят неговия край – след четвъртия сет мачът бе прекъснат и отложен за следващия ден поради настъпилата тъмнина.

На 23 юни Иснер и Маю излязоха на корта с очевидното желание по-бързо да приключат започнатото. Но след упоритата битка от предишния ден нито един от двамата не искаше да отстъпи. И така петият сет се превърна в истински маратон, в който никой не искаше да даде гейм на противника си и да си тръгне от корта.

Наложи се организаторите на турнира да се намесят и да накарат тенисистите да прекратят срещата и да си дадат почивка. В този момент отново настъпваше тъмнината, а резултатът от петия сет бе достигнал до ... 59:59.

Изумените зрители поискаха мачът да бъде преместен на централния корт (заради не особено голямата популярност на играчите мачът се играеше на 18-ти корт). Зрителите започнаха да скандират: "Първи корт! Първи корт!". Ако мачът бе преместен на осветени централен корт, това би позволило на тенисистите да продължат битката и цяла нощ. Организаторите обаче не пожелаха да пренесат мача и изпратиха тениссистите и зрителите да спят.

Така мачът се доигра четвъртък и след 11 часа и 5 минути игра Иснер победи с краен резултат 6-4 3-6 6-7 7-6 70-68. Според правилата на турнирите от "големия шлем" в петия сет не се играе тайбрек, което означава, че мачът трябва да продължи дотогава, докато преднината на някой от тенисистите на стане два гейма.

Досега най-дългият мач в историята на тениса бе между французите Фабрис Санторо и Арно Клеман, изигран на Откритото първенство на Франция "Roland Garros" през 2004 година. Той продължи 6 часа и 43 минути и Санторо победи с 6:4, 6:3, 6:7(5:7), 3:6, 16:14. Това постижение изглежда детска игра в сравнение с новия рекорд. Само петият сет в тридневния мач между Иснер и Майю се играе 8 часа и 11 минути.

Продължителността на мача не е единственият рекорд установен от двамата. Още при резултат 33:32 гейма в петия сет те биха и рекорда за общ брой, изиграни в един мач, геймове, както и рекорда за броя на геймовете само в петия сет.

Освен това падна и рекордът на хърватина Иво Карлович за най-много асове в един мач. През 2009 г. в мач за купата Дейвис срещу Радек Штепанек той направи 78 аса. На 23 юни 2010 г. обаче американецът Джон Иснер вече бе направил 98 аса в мача си срещу Никола Маю. Впрочем, Маю не остана назад и малко по-късно също би рекорда на Карлович, като постигна 94 аса.

В края на краищата Иснер завърши със 112, а Маю със 103 аса.

След второто прекъсване на мача Иснер намери сили да поговори с журналистите. "И двамата сме герои. В живота си никога не съм играл така. Сигурен съм, че нищо подобно повече никога няма да се случи", каза той.

"Потресаващ тенис, просто нямам думи! Това е отвъд границите на възможното. Удивително е как успяха да издържат толкова дълго", заяви легендарният швейцарец, 16-кратният победител в турнири от "големия шлем" Роджър Федерер.

Трикратният шампион от "Уимбълдън", американецът Джон Макенроу не е така възторжен: "Въобще съм учуден, как двамата въобще си стоят на краката. След мача Иснер изглеждаше без лице, струва ми се, че не разбира къде се намира. Това е опасно за здравето на спортистите. На тези момчета ще им трябват поне 6 месеца, за да се възстановят", каза Макенроу.

Според него рекордът се дължи на несъвършените правила на турнира и организаторите трябва да отменят правилото за тайбрека в петия сет.

"Разбира се, някой от двамата ще загуби мача, но така или иначе и двамата са победители. Имената им завинаги влязоха в историята на тениса", смята обаче Федерер.