Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-големите банки в света ще са длъжни да имат буфер срещу криза

0 коментара
Най-големите банки в света ще са длъжни да имат буфер срещу криза

Най-големите банки в света ще са длъжни да поддържат буфери от облигации или активи, които да се използват в случай на финансова криза, за да не се налага наливането на държавни средства за спасяването им. Това предвижда предложение на Борда по финансова стабилност (Financial Stability Board – FSB), в който влизат регулаторите от групата на 20-те големи икономики – Г20, предаде Ройтерс.

По време на финансовата криза в периода 2007-2009 г. правителствата на редица западни държави се видяха принудени да инвестират милиарди долари бюджетни средства, за да спасяват банки, чиито фалит щеше да заплаши стабилността на цялата финансова система, припомня агенцията.

Сега FSB е разработил система от правила, която да предотврати повтарянето на този сценарий. Предвижда се глобални банки като "Голдмън Сакс" (Goldman Sachs) и "Ейч Ес Би Си" (HSBC) да бъдат принудени да поддържат буфер от облигации или активи, еквивалентни на между 16% и 20% от техните рисково претеглени активи след януари 2019 г.

Новият буфер ще включва задължителният базов капитал, който банките са задължени по закон да държат и ще може да се използва в случай на  криза.

Новите правила ще се отнасят за 30 банки, които според регулаторите имат "системна значителност", но три от тях, базирани в Китай, няма да бъдат принудени да се съобразяват с тях.

Очаква се лидерите на Г20 да подкрепят предложението на среща в Австралия в края на седмицата, а парламентите на страните ще го разгледат след 2 февруари 2015 г.

Ако не бъдат спазвани новите правила, банките може да се окажат принудени да снижат дивидентите и да намалят бонусите.

Според управителя на централната банка на Англия Марк Карни новите правила маркират желанието на много държави да прекратят спасяването на банки, смятани за "прекалено големи, за да фалират" с парите на данъкоплатците.

"След като бъдат приложени, тези правила ще принудят банките да решават проблемите си сами, без да прибягват до публични субсидии и без да нанасят щети на финансовата система", заяви Карни.

Според FSB, на повечето банки ще се наложи да продават повече облигации, за да се съобразяват с новите правила. Част от облигациите, известни като "привилегирован дълг", които банките вече са продали на инвеститори, ще трябва да бъдат преструктурирани. Този вид облигации бяха защитени по време на финансовата криза, което позволи на инвеститорите да не загубят парите си.

Според Карни обаче в бъдеще тези облигации може и да търпят загуби, в случай че националното законодателство позволи това, а инвеститорите бъдат предупредени предварително.

Новият буфер трябва да е поне два пъти по-голям от левъридж коефициента на банките, който измерва отношението между капитала и цялата сума на активите на банката. Левъридж коефициентите са заложени на 3% на глобално равнище, но може и да бъдат увеличени преди въвеждането на мярката през 2015 г.

Част от буфера може да бъде държан в дъщерни фирми в други държави, което цели да успокои регулаторите извън държавата, в която е базирана банката. В зависимост от бизнес модела, на банките може да се наложи да държат по-голям буфер от задължителния минимум, обяснява Ройтерс механизма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.