Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-големите износители на оръжие остават САЩ и Русия

4 коментара
Най-големите износители на оръжие остават САЩ и Русия

Най-големите износители на оръжие остават Съединените щати и Русия. Това показват данните от поредния доклад на Стокхолмския институт за изследване Съединените щати и Русияна проблемите на мира (СИПРИ) за световната търговия с оръжие, съобщи БГНЕС.

Започвайки от 2004 година обемът на търговията с оръжие нараства постоянно и за времето от 2011 - 2015 година, в сравнение с предишния петгодишен период, се е увеличил с 14%. През 2011 - 2015 година най-големите износители са САЩ, Русия, Китай, Франция и Германия. Тези страни притежават 74% от общите продажби в тази област. Само САЩ и Русия - 58%.

През 2011-2015 г. в сравнение с 2006-2010, Русия увеличава износа си с 28%, а делът ѝ в глобалната търговия на оръжие в последните 5 години е 25%. През 2014 г. и 2015 г. обемите на продажбите са намалели леко, връщайки се на нивото на 2006-2010.

През 2011-2015 Русия доставя оръжие за 50 страни. Основните купувачи на руска продукция са Индия - 39%, Китай и Виетнам - по 11% съответно. В регионално отношение в структурата на износа доминират Азия и Океания, чийто дял през 2011-2015 общо са се падали 68% от доставките. Делът на Африка е 11%, на Близкия изток - 8,2%, а в Европа са продадени 6.4%.
На САЩ се падат 33% от общия износ на оръжие. През периода 2011-2015 г., техните доставки за други страни са се увеличили в сравнение с 2006-2010 г. с 27%.

"Тъй като регионалните конфликти и напрежения продължават да растат, САЩ остават лидер в глобалната търговия с оръжие със сериозна преднина пред останалите", подчертава директорът на програмата за наблюдение на търговията с оръжия и военните разходи в СИПРИ д-р Од Фльоран.

"През последните пет години Америка е продала или осигурила безвъзмездно оръжие на 96 държави, а военната ѝ промишленост има необичайно голям портфейл от поръчки, който включва доставка на 9 държави на 611 изтребителя-бомбардировача F-35".

През 2011-2015 година военният експорт на Китай, в сравнение с 2006-2010 г., показва ръст от 88% и изпреварва по обем износа на Франция, който от своя страна е намалял с 9.8%.
Шест от десетте най-големи вносители на оръжие са от Азия и Океания: Индия (14% от общия военен внос), Китай (4.7%), Австралия (3.6%), Пакистан (3.3%), Виетнам (2.9%) и Южна Корея (2.6%).

Авторите на доклада отбелязват увеличаването на броя на страните, за които подводниците стават важен компонент на военноморските сили. През анализирания период 8 държави са купили от чуждестранни производители 16 подводници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. roccotull
    #4

    Открай време знаем, че руското оръжие е само за мирни цели! С него се бранеше мира по всички точки на земята, независимо дали имаше нужда от това, с него се бранеха достиженията на "реалния социализъм", в борбата срещу "американския империализъм" и щяха да се бранят до последния човек! Сега е дошло времето да се брани "братския" сирийски народ и да се наказва "вражеския" украински народ. Но както е тръгнало с нашите продажни рубладжии и т.н. патриоти, може скоро и нас да започнат да ни бранят, най вече от нас самите.

  2. Bлaдo
    #3

    труден бизнес и тежка конкуренция с мръсни номера: руснаците 3 пъти ги взривяваха и 4 пъти ги палиха напоследът нашите оръжейни заводи, защото наистина успешно продаваме качествено руско оръжие, което обаче за руснаците значи да делят пазара с нас, а те ... хич не ги обичат тия работи. ;-)

  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  4. strobo
    #1

    При толкова много горещи конфликти, траещи с години, няма как да не се продава оръжие и то много.... надявам се и нашите оръжейници не дремят, ако да сме \"малки\" на пазара.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.