Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-големият съд е пред блокаж заради недомислици в закона

Предстоят тежки драми с недостига на съдебните заседатели

1 коментар
Най-големият съд е пред блокаж заради недомислици в закона

Има сериозен риск от отлагане на дела и формиране на незаконни съдебни състави заради тежък проблем със съдебните заседатели, предизвикан от последните промени в съдебния закон. Това съобщи шефът на Софийския районен съд Методи Лалов пред Mediapool.

До 9 август тази година съдебните заседатели трябваше да се избират чрез жребий за всеки съдебен състав. По новите правила заседателите трябва да се избират със случайно разпределение за всяко отделно дело. Разликата е огромна. Ако един съдия досега можеше да гледа няколко дела в един ден с едни и същи заседатели, то сега няма да може. За всяко отделно дело за деня се сменят заседателите.

Това води до множество тежки неуредици. Няма специален софтуер, който отразява новите реалности за разпределението на заседателите. Няма пари в бюджета на съдебната власт да им се плати за заседанията. Най-големият проблем обаче е, че съдебните заседатели няма как да планират графика си. Резултатът от това е, че много от тях ще се откажат, а без достатъчно хора няма как да се обезпечи разглеждането на делата в разумен срок.

Опасността от блокиране на Софийския районен съд е реална, а това е тежък проблем за цялата съдебна система. Това е най-големият и натоварен съд в държавата и разглежда над 30% от всички дела на районно ниво. Поради това проблемът рефлектира най-сериозно именно в този съд.

Какво влече след себе си законът

По стария ред съдията "Петров" можеше да изкара шест дела за един ден с двама съдебни заседатели. Сега обаче може да се случи така, че заседателите да са 12, защото системата може да посочи различни хора за всяко дело.

Да си представим, че учителката "Иванка Иванова" е съдебен заседател. Досега тя можеше да планира как да разпредели времето си между часовете в училище и тези в съдебната зала. Тя знае отрано, че в понеделник и сряда е в съда и ще заседава с един съдия. Всичко е ясно. Промяната в закона води до това, че "Иванова" вече може да има съдебно заседание с един състав в 8 часа в понеделник, второ с друг състав в 13 часа същия ден, трето в 15 часа и т.н. По същото време системата може да я посочи пак за вторник, четвъртък, петък и другия вторник...

Колкото по-малко съдебни заседатели има в съда, толкова по-често системата ще посочва "Иванова" за заседател. Тя често може да бъде извикана от единия за другия ден, защото нейни колеги внезапно може да откажат да заседават по служебни или лични причини. Тяхната основна работа все пак не е в съда. При всеки отказ на съдебен заседател системата трябва да да разпределя хората отново и отново, а това води до неочаквани изненади с графиците.

Крайният резултат е невъзможността за хората да си планират времето извън съда. Те вече започват да напускат, защото са положили клетва за съдебни заседатели в края на миналата година, когато законът е бил друг.

"Вчера (вторник) свиках среща със съдебните заседатели. От 228, които положиха клетва в края на миналата година, дойдоха 104. От тях 22-ма обявиха, че напускат. От напусналите петима са педагози, които са много ценни за съда, защото те участват по дела срещу непълнолетни. Със сигурност очаквам още напускащи", обясни Методи Лалов.

При новите условия на работа на районния съд ще му трябват около 600 съдебни заседатели, а има право на 250. Реално обаче ще разполага с много под 200 заради напускащите. Това ще сбъдне кошмара за заседателката "Иванова", която много трудно ще може да работи като учител заради хаотичната ѝ ангажираност в съда. Хаосът ще доведе до още напускащи, докато съдът блокира.

Представете си как работи съд, който провежда над 50 съдебни заседания на ден с участие на съдебни заседатели. Системата може да ангажира 100 заседатели на ден от общо наличните под 200. На другия ден са другата половина и така се редуват. Не е ясно какво става, ако един заседател е посочен за едно дело, той влезе в заседание, което се забави, а по същото време в друга зала го чакат за другото му дело.

"Резултатът от всичко това ще е отлагане на дела, а може да се стигне и до формиране на незаконни съдебни състави, ако направим някоя грешка", казва Лалов.

Още проблеми

Отделно промените в съдебния закон предвиждат увеличение на парите за заседателите за участие в съдебни заседания. При случайното разпределение по делата много повече заседатели ще са ангажирани всеки ден в съда. Това ще доведе до неколкократно увеличение на разходите, а пари в бюджета на съдебната власт не са предвидени.

"Няма създаден и специален софтуер, който да може да обхване новото положение и всеки съд ще се оправя, както намери за добре. Проблемът е, че съдебните заседатели ще могат да се сменят без следа. Някой ще отказва да дойде в съда по телефона. Системата пак се пуска да ги разпределя, а тя не е създадена за това положение. Това не е редно", обяснява Методи Лалов. Той напомни, че ВСС не е имал време да приеме наредба по въпроса. "Нормално е. Дори и ВСС има право на някаква почивка", допълва той.

"Мърлявщината е невероятна. Става дума за адска криза. Имахме събрание на съдиите и всички виждат само проблеми. Трябваше да има преходен период за влизането в сила на закона, но такъв не бе предвиден. Не може тези неща да се решават от днес за днес", допълва шефът на Софийския районен съд.

Как са нещата във Варна и Пловдив

Другите две най-натоварени районни съдилища са тези във Варна и Пловдив. Председателят на Варненския районен съд Ерна Якова също призна, че новата система може да причини още повече проблеми, а съдът и досега е изпитвал недостиг на заседатели.

Варнеският съд има право на 100 съдебни заседатели, но част от тях вече са се отказали и се работи с под 90. Тя допусна, че до края на мандата им ще паднат до около 60, както става често. Тогава ще се търси някакво решение заедно с общинския съвет.

"Нещата със случайното разпределение отидоха в другата крайност. При нас тежките дела започват след 15 септември. Тогава ще знаем какви точно са проблемите. Рискове има и трябва да се търсят решения. Няма да допуснем отказ от правосъдие", каза съдия Якова пред Mediapool. Тя също потвърди, че в бюджета на съда няма пари за новите разходи по съдебните заседатели.

Шефът на Пловдивския районен съд Иван Калибацев обясни, че единственият проблем пред неговия съд е липсата на пари за плащане на заседателите. Той не очаква проблеми по новия ред: "Ние разпределяме случайно съдебните заседатели от пет години и сме отработили системата".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис Б
    #1

    Какви идиоти, Божеее, Боже! Поне копирайте като хората, какво правят хората по света... А и това с двама съдебни заседатели е смехотворно. Плаче за корупция, както и всичките ни закони и закончета.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.