Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-голямата криза на американския пазар на труда от близо век насам

Над 20 милиона останаха без работа в частния сектор през април

1 коментар
Сн. ЕПА/БГНЕС

Работодателите в частния сектор на САЩ съкратиха над 20 милиона свои служители през април, тъй като голяма част от техните компании бяха принудени да затворят по време на въведената общонационална карантина.

Това показват резултатите от последно проучване на компанията Automatic Data Processing Inc. (ADP), които само подчертават най-голямата криза на американския пазар на труда от близо век насам и предполагат, че коронавирусната криза може да оставят трайни белези върху водещата световна икономика, дори и след като редица американски щати започнаха да отварят наново несъществените бизнеси.

САЩ са най-тежко пострадалата страна от пандемията с над 1.2 млн. случаи и 70 хиляди жертви.

Според доклада на ADP през април бяха съкратени 20. 236 милиона работни места в американския частен сектор, след като през март бяха загубени 149 хиляди работни места.

Според ADP най-силно пострадалите за предходния месец са големите компании (с персонал над 500 души), които се наложи да съкратят 8,963 милиона работни места, следвани от малките американски компании (с наети между 1 и 49 работници), които уволниха общо 6.005 милиона свои служители, докато средните по размер компании (с персонал между 50 и 499 души) съкратиха 5.269 милиона работни места.

Секторът на услугите понесе най-тежък удар, тъй като бяха съкратени цели 16.007 милиона служители.

Само в сферата на свободното време, хотелиерския и ресторантьорския бизнес бяха съкратени 8.607 милиона работни места, което е близо 40% от общият брой на уволнените през април, в транспортният бизнес 3,44 милиона загубиха работата си, а в сферата на професионалните и бизнес услуги – 1.167 милиона.

В производствения сектор пък бяха съкратени 4.229 милиона трудещи се, като в строителството техният брой достигна 2.477 милиона, а в промишлеността – 1.674 милиона.

ADP отбеляза, че докладът използва данни до 12-то число на месец април и не отразява пълното въздействие на Covid-19 върху общата ситуация със заетостта в САЩ.

"Загуби на работни места от този мащаб са безпрецедентни. Броят на съкратените работни места само за месец април беше повече от два пъти по-голям от загубените общо работни места по време на Голямата рецесия преди малко повече от десетилетие", заяви Ахю Илдирмаз, вицепрезидент и ръководител на Научноизследователския институт на агенция ADP.

"Освен това е важно да се отбележи, че докладът се основава на общият брой водещи се по ведомост служители към 12-ти число на миналия месец. Това е същият период, който използва Бюрото по труда на САЩ при своето официално проучване за американската трудова заетост", допълни той.

Зашеметяващата загуба на работни места, според доклада за ADP, подсказва какво може да се очаква при представянето на официалния правителствен доклад за заетостта през април, които ще бъде оповестен в петък.

Според осредните прогнози на анализатори и икономисти официалните данни за април ще покажат съкратени около 21,85 милиона неселскостопански работни места и ръст на нивото на безработица от 4.4% през март до цели 15-16% само месец по-късно, надвишавайки значително рекордното ниво от 10.8% след края на Втората световна война, което беше достигнато през ноември 1982 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #1

    "...Секторът на услугите понесе най-тежък удар, тъй като бяха съкратени цели 16.007 милиона служители..."

    Най-големия сектор в американската икономика е този на услугите, в който са заети грубо около 76% от работната сила.
    Мощна, разнообразна и технологически напреднала, икономиката на САЩ е най-голямата в света.
    През 2015-а година секторът на услугите има най-голям принос за БВП (79.5%).
    Първо място брой наети работници си разделят професионалните и бизнес услугите (12.4% през 2014) и правителствените

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.