Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-голямото изтичане на данни освети офшорното котило на клептокрацията

13 коментара
Най-голямото изтичане на данни освети офшорното котило на клептокрацията

Колосалното количество вътрешни данни, изтекли от една от най-потайните адвокатски кантори в света "Мосак Фонсека" (Mossack Fonseca), разкриват как богатите и могъщи хора като руския президент Владимир Путин, футболната легенда Лео Меси, сирийския президент Башар Асад и много други, укриват парите си чрез подставени фирми.

В схемите участват повече от 214 хиляди офшорни компании в повече от 200 страни и територии по целия свят. В центъра на разобличенията се отказаха преди всичко клепоткратичните режими: от Русия и Африка до Китай, пише германският в. "Ди Велт".

2.6 терабайта информация затъмниха всички предишни скандали с изтичане на данни. Документите от "Мосак Фонсека", предназначени за вътрешно ползване, засягат не само тази компания, специализирана в създаването на подставени фирми. Те нагледно показват с каква лекота елитите в множество държави използват в свой интерес вратичките във финансовото законодателство на Панама, Британските Вирдживски острови или Сейшелските острови, за да укриват своето богатство или бизнес. Използването на офшрони фирми не е незаконно, но действията по укриване на данъци са, а секретността около преводите ги прави съмнителни.

"Панама- leaks" създава усещането, че процесът на турбоглобализация в последните 25 години е бил устроен по такъв начин, че елитите да могат да намерят многочислени пробойни с цел да укрият пари и да избегнат контакт с данъчните органи.

Британският в. "Гардиан", който също участва в журналистическото разследване, съобщава, че колосален брой хора използват офшорки за защита на своите богатства. Това дава преимущества, недостъпни за обикновените данъкоплатци. Разкритията подтикват обществото да се замисли, че това е възможно, но неморално. В другия край на спектъра е това, което може да бъде наречено офшорно котило. В документите има доказателства за това, че руските банки предоставят средства за рушвети на най-близкото обкръжение на Путин; разкриват се активи, които са собственост на 12 държавни ръководители, както и компании, имащи отношение към 140 висши политици, техни приятели и роднини. Сред тях са 22 лица, на които са наложени санкции за подкрепа на режимите в Русия, Сирия, Северна Корея и Зимбабве; доходи от престъпления, данни за произведения на изкуството, скрити в частни колекции и пр.

За пръв път документите осветляват цялостно богатството на Путин, въпреки че неговото име никъде не се споменава, а съмнителни финансови операции на исландския премиер вероятно ще доведат до оставката му.

Изтеклите данни включват имейли, финансови резултати, паспорти и фирмени регистри. Те разкриват действителните собственици на банкови смети и компании в 21 офшорни зони – от Невада и Сингапур до Британските Вирджински острови. Очакват се още стотици публикации по документите, които ще излизат през следващите месеци.

Офшорното котило на клептокрацията

В документите фигурират представители на европейски държави (особено сериозни са разобличенията за правителството на Исландия, но неведнъж се споменава и Великобритания). Повечето имена и фамилии обаче са свързани със страните, където са установени корумпирани форми на управление.

Така например финансова следа от 2.5 млрд. долара води към сърцето на путинската клептокрация, в Русия. Другите "дестинации" са Африка, с нейните корумпирани експлоататорски режими; членове на семействата и доверени лица на китайски политически функционери, кликата на азербайджанския диктатор Алиев, многобройни представители на арабски, азиатски и южноамерикански режими.

Изтеклите по-рано грами на американски дипломати и разобличенията на Едуард Сноудън бяха подадена топка преди всичко към враговете на Запада, пише "Ди Велт". Новите разобличения показват реална картина на света, в който повсеместно могат да се видят "гнили ябълки", но преди всичко в несвободните държави с корумпирани режими.

Досиетата стигат и до България. От тях става ясно, че поне 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78-ма акционери от България са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските виржински острови. Още поне 100 са били директори, пълномощници, адвокати, или ликвидатори. Сред тях e имало и чужденци, които живеят или притежават паспорти в България, както и българи, които живеят в чужбина.

В документите фигурира и името на покойния баща на британския премиер Дейвид Камерън – Иън, както и членове на Консервативната партия от горната камара на парламента, бивши депутати-консерватори и партийни дарители.

Данъчните служби във Великобритания, Германия, Франция, Испания, Австралия и Нова Зеландия вече проверяват някои имена от досиетата за укриване на данъци. Очаква се подобни проверки да започнат и на много други места по света.

Панамската адвокатска фирма, която има десетки представителства по света, се разследва от правоприлагащите органи в няколко страни по обвинения във връзки с пране на пари, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Президентът на Панама заяви, че правителството му ще сътрудничи "енергично" на всяко разследване, произтичащо от разпространения вчера огромен масив от информация за финансовите машинации в света на богатите и известните, предаде Асошиейтед прес.

Изтичането на материалите става, след като в последните години бяха извършени значими разкрития, при които хора, работили за правителства или компании, са събирали вътрешни документи и после са ги предавали на медиите.

През 2014 г. Едуард Сноудън предостави на репортери най-малко 1.5 милиона документи от АНС, както сочеха оценките на разузнавателни служители.

Очаква се медийните организации, проучващи "Мосак Фонсека", да публикуват в идните дни още много статии въз основа на изтеклите документи.

Според "Мосак Фонсека" журналистическото разследване е престъпление

Рамон Фонсека, съосновател на "Мосак Фонсека", заяви за панамски тв канал, че компанията не носи отговорност за каквато ѝ да е престъпна дейност, извършена с офшорни инструменти, създадени за клиентите ѝ, съобщи АП.

По думите му разследването, извършено от над 100 медии по света за авоарите на политици и известни личности в данъчните убежища, е "престъпление" и атака срещу Панама.

Шефът на фирмата смята също, че тя е станала жертва на "международна кампания срещу личната неприкосновеност". В телефонно интервю за Ройтерс Фонсека, който е бивш правителствен служител в Панама, съобщи, че фирмата му е създала повече от 240 хиляди компании, повечето от които са били използвани със законна цел.

"Смятаме, че е налице международна кампания срещу личната неприкосновеност, която е свещено човешко право, но има хора по света, които не разбират това", посочи Фонсека.

Пред "Гардиън" фирмата посочи, че става дума за "неразрешен достъп до документи и информация, изнесени от нашата компания, представени и интерпретирани извън контекст."

Разследването

Близо 370 журналисти в 78 страни са участвали в разследването, продължило близо една година. Според вестник "24 часа" той е единственият български медиен партньор.

Става въпрос за 11.5 милиона документи, в които са описани общо 214 000 "кухи" компании".

Изтеклите данни са получени първоначално от германския всекидневник "Зюддойче цайтунг", излизащ в Мюнхен. Вестникът ги е получил от служител във фирмата, който предупредил, че рискува живота си, така че името му не е споменато в съобщението.

"Зюддойче цайтунг" е представил документите на Международния консорциум на разследващите журналисти (Consortium of Investigative Journalists) във Вашингтон, който ги е разпределил за анализ между медиите, членуващи в него.

Кой ръководи "Мосак Фонсека"?

"Мосак Фонсека" (Mossack Fonseca) е дискретна панамска адвокатска фирма, която има малка група отбрани клиенти и се е специализирала в избягването на плащане на данъци.

Юрген Мосак, съоснователят на компанията, създадена преди тридесетина години, е роден в Германия през 1948 г и емигрирал заедно със семейството си в Панама, където следвал право.

Неговият баща бил нацист, служил в Ес Ес частите (елитни подразделения на германската армия) по време на Втората световна война, според Международния консорциум на разследващите журналисти, който цитира документи на американската армия, посочва АФП. Според "стари разузнавателни документи", той предложил да шпионира в полза на ЦРУ.

Другият съосновател - Фонсека, е роден през 1952 година. Той получил диплома за юрист също в Панама, но следвал в престижния Лондонски икономически университет.

В интервю той посочва, че мислел да става свещеник.

Фонсека ръководел малка компания преди да се слее с господин Мосак. Двамата адвокати първо открили офис на Британските Вирджински острови.

Според разследващата организация половината от дружествата, които тази група е създала - над 113 000 - са били в този данъчен рай.

В САЩ съдия от Невада заяви, че панамска адвокатската къща се е опитала умишлено да прикрие ролята си в управлението на местния си клон в този американски щат.

През март Фонсека, който е бил съветник на панамския президент Хуан Карлос Валера от 2014 година, обяви, че излиза в отпуск, за да "защити честта си", след като в баризилските медии започнаха да валят обвинения по случая.

Mossack Fonseca и има клонове в Хонконг, Маями, Цюрих и над 35 други места по света.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #13

    Фармално, ДОРИ рашката прокуратура изпревари цацата!? Ние и Сирия останахме без прокурорска проверка, която да разпита Димитрова, да даде указания на НАП и прочие органи. Заглавие:Генпрокуратура проверит данные СМИ о россиянах, имеющих компании и счета в офшорах

  2. Доналд Дък
    #12
  3. иху,у,у,у
    #11

    Дипломатът Крейг Мъри, бивш британски посланик в Узбекистан, е публикувал анализ в блога си под заглавие "Корпоративните медийни стражи защитават (най-богатите) 1% на Запад от изтичането на информация от Панама". Възможно ли е стотици журналисти от десетки държави да анализират една година над 11 милиона документа за дейността на офшорни компании, да опишат граждани на над 50 държави, но да не напишат за нито един американец?, пита той.
    Защо водещи медии като "Зюддойче цайтунг", от който се твърди,

  4. Тая фирма дори не е в първите три по регистрация и управление на на офшорни сметки в света! 30 000 милиарда се въртят там. повече от БВП на САЩ и Япония взети заедно. И у нас
    Офшорната любов ръжда не хваща! Плевнелиев срещнал любовта на живота си в лицето на секретарката на адвоката по офшорни регистрации Стоян Мавродиев, които пък е регистрирал компании на Бойко и Цветелина, и за това е направен председател на комисията за финансов НАДЗОР! Плевнелиев бе УЛИЧЕН за 50 000 лв в плик взети в частния

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    Руските чиновници трупат милиарди. Тролчетата ги защитават... Трупат, но не в Бюджета на Федерацията! Искат, но не могат! От седмица нефтът и газът отново рухнаха. Руския вчера е бил под 34$! "К концу торгов контракты на май заключались по 37,58 доллара за баррель. За день цена опустилась на 2,58%, за два дня - на 6,3%, за неделю - на 9%"

  6. Доналд Дък
    #8

    Не е никаква тайна, че парите обичат спокойни и тихи води. Големият проблем е тяхното потайно изпиране. което не зачита данъчните закони на страните в които са придобити. От панамските документи излиза на показ банка "Русия", която е извършила милиардни транзакции към офшорките и е заслужено начело в класацията на перачите. Кремъл трябва да е най малко обезпокоен от това разкритие, което напомня , че много придобити в Русия капитали напускат без данъчно облагане нейните предели.

  7. Дядо ми Петър
    #7

    Четете: http://funday24.ru/article/51420

  8. Big Bang
    #6

    Каква голяма флашка подхвърлиха на жюрналята....Ще има да си я дъвчат чак до пенсия.... А кой я подхвърли ли? Този дето много иска да забравим за Асандж и Сноудън...

  9. "Mossack Fonseca" НЕ Е единствената фирма занимаваща се със създаването на оф-шорни фирми. Дори е на четвърто място"

  10. Преводите към офшорната банкова система се следят! Затова САЩ заловиха от чужбина и осъдиха създателя на "либерти ризърв", заради която били изпрани без възможност за проследяване някакви си 5 млрд$. В Световната офшорна банкова система се въртят над 30 000 млрд$

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.