Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-ниската учителска заплата става 1415 лв.

Възнагражденията на педагозите се вдигат с 12.3%

14 коментара
Най-ниската учителска заплата става 1415 лв.

Най-малко 1415 лв. става учителската заплата от 1 април 2022 г., съобщи Министерството на образованието и науката (МОН).

Това е увеличение със 155 лв. или с 12.3 на сто спрямо сегашния стартов размер - 1260 лв. В края на миналата година министерството поиска повишение от 13.5%.

Със същия процент се вдигат и останалите минимални възнаграждения на педагогическия персонал в средното образование. Средно с толкова ще се повишат и индивидуалните работни заплати на преподавателите в детските градини и училищата. Повишението е както следва:

  • Учител - от 1260 лв. на 1415 лв.
  • Старши учител и старши възпитател - от 1300 лв. на 1460 лв.
  • Главен учител и главен възпитател - от 1350 лв. на 1516 лв.
  • Заместник-директор - от 1420 лв. на 1595 лв.
  • Директор - от 1535 лв. на 1724 лв.

Това е записано в анекса към действащия колективен трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование, който подписаха в понеделник министърът на образованието и науката акад. Николай Денков и социалните партньори в средното образование.

Еднакво с учителските заплати са увеличават възнагражденията на ресурсните учители, възпитателите, ръководителите на направление "Информационни и комуникационни технологии", логопедите, психолозите, педагогическите съветници, корепетиторите, хореографите, рехабилитаторите на слуха и говора и треньорите по вид спорт в детските градини и училищата.

С 10% по-скъпо ще се плащат лекторските часове над задължителния преподавателски норматив. Техните стойности са различни в зависимост от придобитата образователно-квалификационна степен. 9.35 лв. на час ще получават учителите с диплома за бакалавър или магистър, 6.93 лв. на час ще се полагат на педагогическите специалисти със средно образование.

Възнагражденията на непедагогическия персонал се обвързват с минималната работна заплата за страната. Помощник-готвачите, помощник-възпитателите и други подобни на тях длъжности ще получават поне 105% от минималната заплата или 745.50 лв.; готвачите, огнярите, охранителите, помощник-възпитателите и други подобни – най-малко 110% от минималната заплата или 781 лв.; домакините, касиерите, техническите секретари и други подобни – поне 115% от минималната заплата или 816.50 лв. За счетоводителите, главните счетоводители, библиотекарите и други подобни се предвиждат заплати, не по-ниски от 125% от минималното възнаграждение или 887.50 лв.

Отпадат допълнителните 10 дни платен отпуск след боледуване от Covid-19, които досега можеха да ползват всички работещи в образователни институции. Вместо тях след коронавирус педагогическите специалисти получават правото на допълнителни профилактични прегледи, консултации и/или изследвания в рамките на Национална програма "Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти", която се очаква да бъде продължена и през тази година.

Остават двата допълнителни дни платен отпуск при ваксиниране. Те вече ще могат да се ползват само в деня на имунизацията и на следващия ден.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #14

    Това са прекрасни новини, които трябва да се "надградят". Освободете учителите от задължителните мероприятия, които не се заплащат: съвещания, комисии, граждански инициативи, конкурси, кръжоци, допълнителни часове онлайн. Дайте им възможност да си създадат своя собствена организация за качествено обучение, в зависимост от способностите на децата. Селското и градското училище са коренно различни, малцинствата и традиционното училище са несъвместими, централните, специалните, уникалните училища трябва да имат 50% свобода, за да развият своята неповторимост, нестандартност и креативност.

  2. Guest787
    #13
    Отговор на коментар #4

    Преди десетина години в БАН се установи, че повечето служители не са ползвали отпуски по 15-20 години. Почиват по един, два месеца без дори да пускат отпуска.

  3. anton nikolov
    #12

    Учителите, чийто профсъюз се води от комунистическата баба от Тошово време - Янка Такева, станаха едни от най-добре заплатените чиновници в една нереформирана сфера, каквато е образованието. И както при лекарите, правителството налива пари за да печели подкрепа без да си мръдне и пръста за реформи.

  4. 15
    #11
    Отговор на коментар #3

    Ами полицаите искат вече 25% върху заплатите!

  5. Dante Alighieri
    #10

    Не разбрах - това бруто или нето значи?

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  7. иван колев
    #8
    Отговор на коментар #4

    Борянке, защо не си станала досега учителка, за да "ломотиш" и ти ката ден? Отговорът е ясен- защото ти ломотиш, а учителките говорят и обясняват. Пък и не си достатъчно грамотна, за да бъдеш учителка.

  8. Мюнхен
    #7

    Министърът - "академик" от съветската организация БАН, руски човек и с руска външност- най-добре е да издаде заповед всички професори и доценти да бъдат преназначени на даскали. Така поне ще стигнат даскалското възнаграждение. Щом една държава оценява по-високо един даскал от професора, значи тази държава няма никакво бъдеще.

  9. boriana
    #6
    Отговор на коментар #3

    Всяка професия трябва да се заплаща съпоставимо с други от своя бранш, а не с тези в другите брашове. Това е правилото. Нека аз пък да ви кажа, че само мед. сестри в болниците вършат някаква работа и понеже мнозина са минали през болници знаят, че тя не е кой знае каква, даже в условията на ковид. Мед. сесгтри при лекарите, кибичат пред компютъра и внасят данни, дават бележки които лекарите попълват. Поне моята е такава. Е, бият от време на време някоя инжекция.

  10. Мюнхен
    #5

    Това са първоначални заплати, а всъщност с трудов стаж и др. заплатата на един даскал в килийно училище стига към 2400-2600лв, повече от един професор. Но така е, щом ни управляват прости хора като Кокорчо, Кирето и Лена Бориславовна. Те не обичат интелигенцията, но и тя не ги обича. След пет години няма да има преподаватели в университетите.Е, и Кокорчо и Кирето няма да ги има, но на тях какво им дреме....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.