Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-опасните АЕЦ са в Армения и България, твърди частен Институт по екология от Виена

0 коментара

Най-опасните ядрени централи в Европа се намират в Русия и в източноевропейските страни. България и Армения са начело в списъка по данни от проучване, направено от виенския Институт по екология.

Виенският екологичен институт е частна и независима организация и според него, ако най-опасните съоръжения се намират на изток, също така може да се каже, че в някои от централите във Великобритания, Германия и Швейцария присъстват повече рискови фактори в сравнение с някои реактори в Източна Германия или с чешката централа в Темелин, която толкова плаши съседна Австрия.

"Нашето сравнително проучване се базира на общи данни и има за цел да опровергае разпространеното клише, че всяка централа, която се намира на изток е по дефиниция по-лоша от западните", казва Антония Вениш, координатор на проекта и директор на института.

Черният списък се оглавява от арменската ядрена централа Мецамор и българската Козлодуй с 13 наказателни точки. След тях са руският реактор Соснови бор и BN-350 в Казахстан. В случая с Армения става дума за реактор, разположен в земетръсна зона, който трябваше да бъде закрит след земетресението през 1989 г. Недостигът на енергия обаче наложи повторното му въвеждане в експлоатация през 1995 г. с помощта на руски финанси. Най-рисковите реактори са руските от типа WWER, който се охлажда с вода, RBMK, свръхмощен реактор тип канал, FBR, високоскоростен репродуктор, както и британският GCR, охлаждащ се с газ.

Повечето съоръжения са силно амортизирани и това е друг важен фактор, който не позволява тяхното обновяване с цел гарантирането на сигурността.

Международната организация за атомна енергия към ООН /МОАЕ/, която контролира радиоактивните съоръжения в света и пропагандира използването на ядрена енергия за мирни цели обаче разкритикува два аспекта от проучването на виенските еколози. Онова, което липсва в проучването са по-точни данни при оценката на човешкия фактор. "Не само техническата страна е важна за гарантирането на сигурността, но и степента на квалификация и мотивираност на персонала", каза говорителят на организацията.

Въпреки, че МОАЕ няма забележки по отношение на посочените рискови фактори при разглежданите в проучването на Виенския институт по екология ядрени централи, организацията не споделя виждането, че всички цитирани централи не са обезопасени. "Напротив, въпреки че има 438 реактора, които работят по света, само веднъж имахме случай на тежка авария - в Чернобил през 1986г.", заключва говорителят.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.