В мароканския град Казабланка ще бъде вдигната най-високата сграда в Африка, съобщава archdaily, цитиран от "Дневник".
Проектът за небостъргача е на френските архитекти от Valode & Pistre, които възнамеряват сградата им да е почти два пъти по-висока от сегашния първенец на континента - 223-метровия Карлтън Сентър в Йоханесбург, Южна Африка, построен през 1973 г. Новата Al Noor Tower (Кула на светлината) ще висока 540 м и ще се простира на имот от 25 хектара.
Кулата ще функционира като бизнес център, ще има луксозен хотел с 200 апартамента, търговски площи, конферентна зала и голяма художествена галерия. Особено впечатляващ е предвиденият атриум с височина 100 м.
Фасадата на сградата, която е съставена от 1000 отделни части, символизира 1000-та езика, които се говорят в Африка, а височината от 114 етажа също не е избрана случайно - толкова са главите в свещената за мюсюлманите книга Коран.
За момента проектът се изчислява на един милиард долара и се очаква да бъде завършен през 2018 г. Строителните работи започват през юни 2015 г.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент