Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-висшият военен се обяви за промяна във философията на проект за 1.5 млрд.лева

Ще купи ли България и бронирани машини по модела на F-16?

5 коментара
Емил Ефтимов, сн. БГНЕС

България може да купи бронирани машини за близо 1.5 млрд. лева (с ДДС) с директни преговори правителство – правителство. По този модел бяха закупени изтребителите F-16, като последното правителство на Бойко Борисов договори сделката със САЩ.

В петък началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов препоръча да се подходи към проекта по този начин. Решение обаче все още не е взето. Ако се прецени да се подходи по такъв начин, България ще избира с коя страна да преговаря. Интерес към сделката има от САЩ, Франция, Германия, Финландия а при ново обявяване на процедурата може да се появят още държави и компании с интерес към нея.

Проектът за закупуването на бронирани машини е от най-приоритетните за отбраната, но от години буксува. Бившият военен министър Красимир Каракачанов прекрати процедурата за избор на бронирани машини, след като се оказа, че и двете подадени оферти надвишават определения ценови таван от около 1.5 млрд. лв., както се и очакваше.

Каракачанов лансира варианта поръчката да бъде изпълнена от ведомствения холдинг ТЕРЕМ, с което на практика се повтаря до известна степен схемата с държавното дружество "Автомагистрали", работещо под "шапката" на МРРБ.

Сега обаче най-висшият военен адмирал Ефтимов се обяви за нов подход към сделката.

"В момента обсъждаме варианти как да продължи проектът. Дали ще се продължи наново с открита процедура. С ясното съзнание, че първата процедура е пропаднала за този финансов параметър. Дали ще продължим с "ТЕРЕМ – ХОЛДИНГ" или ще разгледаме вариант правителство-правителство, където интересът на българската страна по отношение на индустриално сътрудничество, сглобяване на машините в България, участие на наши продукти, интегрирането, може да се случи по този вариант с минимизиране на рисковете."ТЕРЕМ – ХОЛДИНГ" направи съответното проучване дали те могат да бъдат водеща компания в реализацията на този проект. "ТЕРЕМ – ХОЛДИНГ" излезе с доклад, в който по принцип каза, че е възможно, но с известни условности".

"Моите уважения към българската отбранителна промишленост. Наистина, един такъв проект, ако се осъществява в България, е шанс за българските компании от този бранш да се включат. Но опитът и наблюденията, които проведохме в съседните държави, водят до извода, че е удачно да се прави по тоя начин, когато в машината се интегрират продукти на българската отбранителна промишленост. Аз, като началник на отбраната, държа на минимизиране на рисковете и навременно изпълнение на проекта. Препоръчвам третия вариант: правителство-правителство. С отчитане интересите на българската отбранителна индустрия и развиване на способности за бъдеща поддръжка и ремонт", обясни адмирал Ефтимов в интервю за БНР.

Решението обаче трябва да мине през парламента, тъй като по закон военните проекти над 100 млн. лева се одобряват от депутатите.

В България военните рядко изразяват публично позиции около големите сделки, а и често политиците не се съобразяват с тях.

Ако бъде предпочетен вариантът "правителство – правителство", ще се преценява кой държава и компания да бъдат избрани, като гаранцията по изпълнението на договора ще мине на държавно ниво.

Идеята "ТЕРЕМ" да изпълни договора бе подготвена от екипа на Каракачанов, който я задейства, но я остави за реализиране на следващ кабинет.

Каракачанов внесе в Министерския съвет доклада на ТЕРЕМ, според който проектът може да бъде изпълнен със силите на българската индустрия и в ценовата рамка, гласувана през 2018 година.

ТЕРЕМ обаче не може да произведе машините и ще трябва да сключи от свое лице договори с други компании, в това число чуждестранни.

Досега обаче няма сигнали, че служебното правителство ще задейства проекта, но хипотетично може да го придвижи към ТЕРЕМ, а сега и военните обявиха своите предпочитания.

Ако се прецени да се промени философията на проекта, за което се обяви и началникът на отбраната, проектът ще трябва да се промени основно или направо да се рестартира.

До финала на прекратената от Каракачанов процедура достигнаха мултинационалната "Дженеръл Дайнамикс" (General Dynamics) и финландската "Патриа" (Patria).

И двете оферти надвишават тавана на проекта от близо 1.5 млрд. лева с ДДС, което беше ясно отдавна.

Според неофициална информация и двете компании бяха готови да се вместят в заложения бюджет, но при промяна на част от изискванията, основно за комуникационната система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #5

    Важното е да бъде в рамките на страните от Нато. А една от малкото държави която не дава комисионни и пари под масата е САЩ. Плюс факта, че са номер едно във връзка с военната индустрия. САЩ ни предложиха, че могат да ни продадат още една ескадрила бойни изтребители Ф-16 блок хем по евтино, хем може да ни ги доставят заедно с първата доставка и настъпи едно странно и московско мълчание. България отдавна има остра нужда от нови и модерни въоръжения. А от страните членки от Нато можем да получим, хем

  2. John Doe
    #4

    На ниво държава-държава има стратегически смисъл единствено ако проектът се реализира през договор със САЩ. При всички други варианти ще се изхарчат едни държавни пари, ще се вземат едни комисионни в частни джобове, а стратегическите ползи ще са нулеви. Адмиралът е прав, но само ако пректът се реализира със САЩ.

  3. Doide-mi-do-gusha
    #3

    Смях! Значи проектът е толкова приоритетен, че от години се отлага по всякакви невъобразими причини. А този човечец явно сега е решил предизборно да се обяви за "навременно изпълнение на проекта". Защо не вземе да каже лично той какво е свършил по въпроса. Аман от общи приказки - обсъждаме, проучваме и т.н. Може да каже между другото и кой ще ги ползва тези машини, че с това топящо се население необходимостта току виж отпаднала по естествени причини след още пет-шест години.

  4. roser
    #2
    Отговор на коментар #1

    Не само членки на НАТО, ами да са и на запад от Босфора.

  5. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.