Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-влиятелната бизнес дама в света се бори за мегасливане в САЩ

0 коментара

В продължение на две години Карлтън Фиорина - главният изпълнителен директор на компютърния гигант Hewlett Packard (HP), бе избирана за най-влиятелната бизнес дама в света от списание Fortune

Нейните модерни подстрижки и шикозни бизнес костюми бяха описвани в безброй статии, култовият ѝ мениджърски стил бе осмиван и възхваляван, а нейните признати ораторски умения бяха основна тема в Силициевата долина и далеч отвъд нея.

Но сега, две години след като пое управлението на технологичната компания-ветеран, Карли - както я познават всички, които следят корпоративната сапунена опера, наречена HP, открива, че престижът и известността не са от особена полза за приключването на най-важната сделка в бляскавата ѝ кариера - противоречивото изкупуване на изпадналия в затруднения конкурент Compaq.

Последният удар за Карли Фиорина дойде, когато на 7 декември най-големият акционер на HP реши да се противопостави на сделката. Значението на решението на Packard Foundation е далеч по-голямо от нейните 10,4% от акциите с право на глас на компанията.

Фондацията е създадена от съоснователя на компанията Дейвид Пакард и истинската ѝ цел е да бди за запазването на духа на достопочтената компания, която мнозина смятат за основателка на Силициевата долина.

Решението на фондацията, което бе плод на продължителни консултации с независими експерти, бе в унисон с негативното отношение към сделката на останалите членове на фамилиите Хюлет и Пакард, чиито 18% от акциите с право на глас на компанията в момента са против изкупуването.

Това все пак означава потенциална подкрепа за Фиорина от 72% от гласовете на акционерите, но още от деня, в който сделката бе оповестена, тя се сблъска с негативните настроения на инвеститорите.

Аргументите на противниците на сделката са съвсем ясни. Според тях мегасливанията между технологични компании обикновено се провалят. Те твърдят, че сделката ще доведе до размиване на доходния бизнес на HP с принтери, като го съчетае с губещия компютърен бизнес на Compaq, и че ще се окаже напълно невъзможно да се съчетаят различните култури на двете компании.

Най-тежката критика обаче е, че сделката, която ще включва и съкращаване на 15 000 работни места в HP, представлява нарушение на "пътя" на компанията - един донякъде забулен в неяснота мениджърски стил, разработен от основателите, който се базира на съчетанието от стремеж към иновации и уважение на правата на работниците и който не се среща никъде другаде в Силициевата долина.

Фиорина казва, че тези аргументи са подвеждащи и обвинява пресата за това, че в публикациите си по темата не е успяла да покаже достойнствата на сделката.

В интервю за в. Ню Йорк Таймс от 10 декември Карли Фиорина казва, че във финансов аспект сделката все още има смисъл, защото ще доведе до сливане на подразделенията за персонални компютри на двете компании, които по този начин ще могат по-добре да се конкурират с лидера в сектора Dell, а сливането на филиалите за изчислителна техника ще ги постави в по-изгодно положение в конкуренцията с IBM.

Фиорина отправя и безпрецедентно предизвикателство към завещанието на основателите, като твърди, че решението на наследниците е мотивирано от лични причини, които противоречат на интересите на останалите акционери.

Тя поддържа мнението, че те се противопоставят на сделката, защото тя ще доведе до размиване на тяхната собственост в смесената компания, и че тъй като много голяма част от състоянието им е инвестирана в HP, те са по-малко склонни към риск, отколкото други акционери с по-балансирани портфейли.

"На тази компания никога не ѝ е било присъщо да гледа в огледалото за обратно виждане, въпреки че на някои хора им е по-удобно да правят това", казва Фиорина пред Ню Йорк Таймс по адрес на наследниците. Въпреки тяхната силна опозиция, тя остава изцяло ангажирана със сделката.

"Тя (сделката) ще стане", казва Карли Фиорина пред вестника. Много неутрални наблюдатели обаче мислят иначе и прогнозират, че нейното царуване е обречено.

"Това бе нейният магически план, върхът на стратегическото ѝ мислене, а той бе отхвърлен", казва Лу Мацукели. "Ако тя изобщо има добра воля, просто трябва да каже, че играта свърши".

Бизнес коментаторът Скот Хърхолд твърди, че стратегията е била погрешно замислена още от самото начало. "Това сливане на стойност 25 млрд. долара е сбъркано стратегически и дори културно", казва той. "Твърде много хора го смятат за предателство към Hewlett Packard. Фиорина би трябвало да признае поражението си, да се сбогува и да изчезне".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.