Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Найденов ще оттегли оспорени от еколозите текстове в закона на горите

1 коментар
Найденов ще оттегли оспорени от еколозите текстове в закона на горите

Оспорени от природозащитници текстове в проектозакона за горите ще бъдат оттеглени, заяви в четвъртък министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по време на дискусия по одобрения от Министерския съвет нов проект за закон за горите.

Още преди одобрението на проектодокумента от коалицията “За да остане природа в България“ обявиха, че с него се узаконяват старите заменки и се запазва порочната практика.

Сега Найденов каза, че ведомството му ще изтегли текста, който позволява гори от държавния фонд да се дават за разширение на населени места, ако имат влязъл в сила общ устройствен правилник. Според еколозите това отвързва ръцете на общините с одобрени строителни планове да се разширяват.

Ще отпадне и предвидената в сегашния вариант възможност общините да поемат управлението на природните паркове в страната. Природозащитниците отбелязаха, че подобно право ще засегне само парковете "Беласица", "Сините камъни" и "Рилски манастир" и агроминистърът се съгласи, че при това положение няма смисъл да се създават различни практики.

"Ние не заставаме като магаре на мост и казваме - това е най-доброто, а в него ще бъде отразено всичко рационално, което бъде предложено", коментира Мирослав Найденов.

Той отхвърли упреците, че в проектозакона се проправят корпоративни интереси.

По време на дискусията по проектозакона Найденов посочи, че в момента не заменките, а незаконната сеч е най-големият бич за горите.

България губи от нея близо 50 млн. лв. Реалният добив на дървесина е около 4.1 млн. куб. м. или с оборот от около 200 млн. лв. Докато незаконният добив е към 1 млн. куб. м., сопред обявените от министъра данни.

Той отново повтори, че замени ще се разрешават само в случаите за реализирането на важни международни, национални, регионални и общински инфраструктурни проекти. Единствената възможност за замяна е оставена за подпомагане на държавата - при замяна на горски пътища, между държавата и общините. В момента имаме случаи, когато в общински масиви има държавни пътища и самите общини не могат да кандидатстват по европрограмите за тяхното модернизиране, отбеляза Найденов.

Той посочи, че има и обратните случаи когато в държавни масиви има общински пътища. Това създава проблеми на съответните общини да кандидатстват за финансиране по европейските програми и специално по мерките от втора ос на Програмата за развитие на селските райони, допълни агрминистърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. добре
    #1

    Дотук добре. Въпреки че не виждам да е отпаднало положението за изкупуване на земята под съоръженията в защитени територии, а това си е условие за произвол на собствениците им, защото като тръгнат ужким да ги обновяват, гледай колко сеч и взривяване ще падне помежду другото, за да си разширят тихомълком и ски пистите.Осве това законът още не е приет, така че да не бързаме, в България всичко се случва (при това в последния момент).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.