Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Наистина ли искате да кажете "никога" на компания като "Шеврон"

Очаква се парламентът да гласува мораториум върху добива на шистов газ

259 коментара
Наистина ли искате да кажете "никога" на компания като "Шеврон"

"Наистина ли искате да кажете "никога" на една такава компания като "Шеврон"?" Такъв въпрос отправи към българското общество американският посланик Джеймс Уорлик в сряда, малко преди парламентът да гласува мораториум за неопределено време върху проучванията за шистов газ и ден след като кабинетът забрани на американската компания да търси алтернативното гориво в Североизточна България.

"Шеврон" носи със себе си стотици милиони инвестиции и работни места за българите, заяви посланикът пред Нова телевизия. Според него има вакуум на информация. Въпросът по-скоро е какво да се направи по отношение на бъдещето на шистовия газ, смята дипломатът.

 

Едната възможност за решение на спорния въпрос с добива и проучванията на шистов газ в България е пълен мораториум. Посланик Уорлик коментира, че трябва да се търси подходяща регулация. "Да, има рискове при разработването на каквито и да било енергийно източници – било то в България, или в САЩ. Има рискове и по отношение на ядрената икономика, но България реши по подходящ начин да регулира разработването на тази енергия. Има възможности за шистовия газ и аз се надявам по подходящ начин да се регулира разработването и да се контролира, както се случи в САЩ, в Полша и на други места. Това не означава, че няма опасности, но трябва по подходящия начин да се въведат регулации", заяви Джеймс Уорлик.

 

"Шеврон" е мултинационална корпорация, която има висока международна репутация и държи да провежда отговорен бизнес по целия свят, каквото е намерението им и за България”, посочи още дипломатът. Според него, компанията няма намерение нищо да прави преди 2020 година. "Аз ако бях българин, бих искал да разбера дали изобщо има шистов газ в България и какво е неговото качество", каза посланикът. Точно това, според него, иска и "Шеврон" –  само да проучат и да помогнат на българското правителство.

 

Според посланика на САЩ у нас, има много хора, които имат сериозни опасения по отношение на околната среда. "Аз самият се отнасям отговорно към тази тема". Но има също много хора, които имат интерес да не допускат промени в България. "Знаете ли, че България е платила почти двойната цена за природен газ, отколкото ние плащаме в САЩ? Знаете ли, че България плаща повече, отколкото плащат германците за природен газ? Така че има хора, които изкарват повече дивиденти и пари от газовата индустрия и нямат интерес да видят промени. Недейте да бъдете подвеждани", призова Уорлик.

 

Той призна, че в миналото е имало грешки и проблеми при "Шеврон", но някои от сензационните истории, които са публични, не са истински. В САЩ се разработват изключителни количества шистов газ в Тексас, в Пенсилвания. Цената на газа в Съединените щати намаля драстично и не сме се сблъскали с проблеми с околната среда, подчерта още Уорлик и допълни, че въпреки това агенциите за опазване на околната среда провеждат проучвания непрекъснато.

 

Очаква се в сряда парламентът да наложи пълен и безсрочен мораториум върху проектите за проучване и добив на шистов газ у нас.

 

Предложението на ГЕРБ за това дойде след правителственото заседание от вторник, на което министрите решиха, че американската компания "Шеврон" няма да получи разрешение за проучване на нефт и газ хидрофракинг (технологията, използвана за проучване и добив на шистов газ).

В мораториума се очаква да залегнат и исканите от протестиращите санкции от 100 милиона лева за нарушителите му.

 

По думите на премиера Бойко Борисов, ако се появи нова, безопасна технология, няма проблем въпросът с проучването и с добива на шистов газ отново да се разисква.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

259 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #259

    Искаме Шеврон и Уорлик да си ходят заедно и никога да не се връщат повече тук.

  2. Анонимен
    #258

    Така по-напред обясняваха, че приватизацията от чуждестранни фирми на телефонните централи, енергото, водата, топлофикацията, авиолиниите ще подобри качеството и ще намали цените на услугите.

  3. Анонимен
    #257

    Май сбъркахме с Шеврон! Трябваше да ги пуснем да фракват. Почвата от изкопите на хилядите необходими резервоари за изливане на отровите можеше да изнесем в Дубай и ОАЕ.Ще имаме много евтин газ, с икономиите може да си внасяме жито от Русия , а не газ.Ще ни работят мужиците.Ние няма да газим в калта. Понеже населението ще бъде принудено да се изсели от голяма част от страната в няколко по-големи градове ще намалеят редица общински разходи от закритите общини и населени места.Ще спестим и от снегопочистване.

  4. Анонимен
    #256

    Лукойл дали не значи „масло лукавого“?!

  5. Анонимен
    #255

    До всички рубладжии, на разбираем за тях език директно от Москва: "Так что нет смысла ждать революции в электроэнергетике. Она уже идёт в сланцевых углеводородах". Някой несъгласен с мнението на Москва?

  6. Анонимен
    #254

    До всички "еколози": До колко ще са полезни сондажите на Румен Овчаров за природата и животинските видове на Силистар? Доколкото руска електроцентрала в Белене или повече?

  7. Анонимен
    #253

    Проучванията за шистов (неконвенционален)газ , са същите като проучванията за конвенционален газ. Разликата е в ядката, която се взема за изследване, никакви вредни технологии не се използват, а фракинг се прилага при добиването, а не при проучването. Никъде по света няма забрана за проучване за шистов газ, дори в Русия, ние сме уникални в това отношение, тоест един вид сме по-католици от папата.
    Такива дейни екоактивисти никъде си нямат, даже и в Гринпийс ряпа да ядат. И понеже световната геоложка

  8. Анонимен
    #252

    Мы сейчас присутствуем при сланцевой революции, то есть в начале длительного периода углеводородного изобилия. Технология горизонтального бурения из 19 века и технология гидроразрыва из середины 20-го века были объединены в начале 21 века, и это перевернуло мир. Мир, правда, об этом ещё не знает. Но это его проблемы.

    Сейчас США становится супер-производителем нефти и газа. Если кто не знает: США стали добывать природного газа больше, чем Россия. Запасов газа, доступных для извлечения, стало дохера

  9. Анонимен
    #251

    ЗА тези дето могат да четат Енглиш. Тове от вестник в Пенсилвания.

    Beaver County and Western Pennsylvania could be big winners if Pennsylvania beats out other states for a chemical plant, fed by natural gas, that Royal Dutch Shell plc is planning.

    The plant is likely to bring thousands of jobs and more than $1 billion in investment just from Shell, which would take ethane from shale gas and reduce it to ethylene, a building block for plastics, according to a range of experts and observers. The

  10. Анонимен
    #250

    BLUE: Не ми се четат глупости, но прави впечатление неграмотността на противниците на "шистовия газ", напр.243-2 грешки естествено, че в бг. тъпаците ще надделяват: ББ по манталитет е комуне, твърди, че води "дясна"политика (утепаха дедо)а пуска всички руски проекти- да се готвим за АЕЦ-Белене

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.