Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Належаща е политика, ориентирана към личността

0 коментара

Какво ви провокира и защо се ангажирахте със създаването на новата дясна партия?

Нищо конкретно кампанийно, никакво телефонно обаждане или разговор на маса. Това е процес, който започна от преди две години. Аз съм се старал да участвам, доколкото мога, в публични дебати, в полемика чрез интервюта и статии, като това ми обществено занятие ставаше все по-безсмислено. Между това, за което пледирах и това, което се случваше в България, се отваряше една все по - голяма пропаст. България реално ставаше едно все по-нежелано за мен място, една задълбочаваща се антиутопия, един угнетителен паноптикум на разнообразни политически и сициопатични отклонения. В такива моменти единствено личен граждански активизъм би могъл да приближи двата бряга на пропастта, поне малко или поне за малко. И аз се хванах със всичка сила, на какво или за какво, това предстои да се види.

Какви ще бъдат мисията и характер на новата дясна партия?

Аз смятам, че е задължително всичко станало и ставащо в България да бъде преразгледано и преназовано. Аз не смятам, че в България това което е налице, може да се нарича преход. По скоро става дума за криза или серия кризи в различни сфери на живота, които изискват нови стратегически намеси. Основна характеристика на така наречения преход беше раздържавяването. Освен всичко друго, този процес създаде криминогенни олигархични елити с дълги полимерни хоботи, както и значителен сенчест сектор в икономиката. Това застрашително отслабва държавата и тя губи същностните си функции да налага ред и справедливи правила на възможно благоденствие и граждански достоен живот.

В България като че ли е строга тайна фактът, че основният ресурс и уникалната мощност на държавата са хората, националното човешко тяло, съвкупният българин в своята меняща се множественост, а не заводите, банките, фирмите. В този смисъл, въпреки относителната икономическа стабилност, в България е налице опасно изтощение на тази велика мощност, човекът.

Българинът е разхитен до краен предел. Налице е демографски колапс, изтичане на мозъци и мускули, на воля за благоденствие и достойна насъщност. Дори политиката се възприема като една от мерзостите -- нагла схема за източване. Българите нямат и не споделят общо благо. А набавянето на общо благо е въпрос на общо дело, т.е. на това всеки в активността си да се стреми повече да прибавя отколкото да отнема от щастието на другите.

Належаща е политика, ориентирана към индивида, личността, гражданина и техните естествени съобщества и съжителства. Свободата е в това човек да може да се реализира и да успява като съставна част на едно, ценностно мобилизирано съобщество и така да става по-добре, защото другите стават по-добре, а не защото им вреди. За мен свободата на съвестта и свободата на пазара трябва да съществуват в същностна, ненакърнима взаимозависимост и как точно тази зависимост се случва определя гражданската състоятелност на едно общество.

Едва ли си представяте, че в обозримо бъдеще новата партия ще спечели абсолютно мнозинство след избори. Темата за коалиционната политика се превърна в една от спорните между двата лагера в СДС, които вече са разделени. Какво е вашето мнение по този въпрос?

Съществуват два типа коалиции -- "за случая" и "за принципа." Едната е със "случаен" партньор, който се налага като необходим за решаването на конкретен казус, проблем или дилема, и естествено има мимолетен характер. Другата е с принципен партньор, която се мисли като трайна, закрепена от принцип, ценност, възглед, т.е. наложен от същностна, а не от случайна необходимост. Здравината на втория тип коалиция зависи от две неща. Първо - в каква степен партньорът е самоценно реален в природата си или е по-скоро симулативно имитативен в това което предявява да бъде. Второ - в каква степен той е представителен, каква е социалната му база, каква част от човешката мощност на националното съобщество може да управлява. Една нововъзникнала партия, за да стане реална и съизмерима, трябва да мине през избори. Така от чертеж, тя става реална постройка. Коалиции преди подобно кръщение са "наколни."

В смисъла на тези определения, така наречената дясна коалиция, възникнала след местните избори, може да се назове пакт на симулативни партньори с линееща представителност.

На 28 февруари вие казахте: "Днес, ние гражданите се събрахме тук, за да си поискаме България обратно. Утре ще идем, за да си я върнем." Как по-конкретно ще стане това?

Единственият начин в политиката да се върне загубеното, е чрез взаимодействие на всички, които го искат обратно, в началото стихийно, а после все по-организирано. Демокрацията съществува, политическо състояние на обществото е в сила, само и единствено защото гражданите взаимодействат, или непосредствено или чрез представителства. В момента ние правим първото, а скоро, надявам се, да правим и второто. Това взаимодействие е демиургичен акт, който поражда демоса -- уникалната мощност на демокрацията.

Опонентите на новата партия вече лансираха тезата, че това ще е "партия за лична употреба" на бившия премиер Иван Костов. Смятате ли, че има подобен риск?

Бих отговорил така - възможност за създаване на "партия за лична употреба" винаги има, въпросът е дали това е вероятно. Вероятността се влияе от това до каква степен съществува механизъм, който да възпрепятства подобен процес както и от наличието на добра воля това да не се случва. По въпроса за волята аз не мога да знам. А механизми съществуват най-разнообразни, както уставни така и партийно независими форуми и формации, аз бих ги нарекъл граждански настоятелства. Тяхната задача е да настояват на принципите, ценностите, възгледа и мисията, т.е на тези фундаментални качества, които съставляват същността и лицето на една партия, като неща по-високи от всеки възможен неин вожд.

Защо СДС, според вас, не успя да изпълни мисията, която новата формация поема и има ли опасност раздробяването на дясното пространство да даде предимства на БСП?

СДС днес е една затворена верига, сам себе си обслужващ апарат, едно динамо, което, за да работи, черпи повече ток, отколкото може да произведе. Това е една бавно отмираща аномалия.

Въпросът е по-скоро дали съществуващото дясно пространство не е имитативно. С нашата инициатива целта е да протече граждански процес за овластяването на една реална десница, която ще стане ефективен опонент на БСП.

*Владислав Тодоров е д-р на философските науки, преподавател в Пенсилваския университет в САЩ;

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.