Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Намаляват малките влогове, растат големите

1 коментар
Илиан Георгиев, главен изпълнителен директор на БАКБ

Намаляват малките депозити в банките до 1000 лв., а се увеличават големите, заяви Илиан Георгиев, главен изпълнителен директор на Българо-Американска Кредитна банка (БАКБ), цитирайки статистиката на Българската народна банка.

"Ние искаме да насърчаваме спестовността. Много хора имат желание, но нямат възможност да спестяват. Поради това се наблюдава следната тенденция: намалява броят и сумата на депозити до 1 000 лева, а при тези със сума между 20 000 лв. и 200 000 лв. ръстът е двуцифрен. За нас е важно хората да бъдат запознати с иновативните продукти, с всички възможности за спестяване и да бъдем полезни за тяхното финансово планиране", добави Георгиев.

БАКБ и финансовият портал "Моите пари" представиха в сряда съвместно онлайн проучване за спестовните банкови продукти, извършено в периода май - юни 2019 г. с участието на 522 респондента от цялата страна.
Българите спестяват дългосрочно, най-вече за пенсионна възраст, сочат данните.

26% от анкетираните са казали, че имат депозит от над 10 години. Според 28% основна цел на влога е спестяване за пенсионна възраст. Първоначална вноска за жилище, образование, здравни разходи, покупка на кола или пътуване в чужбина са сред другите важни цели, за които анкетираните отделят средства.

Гъвкавостта на продукта и лихвата предопределят избора на банка и депозит, показва още проучването.

За 38% от хората гъвкавостта на депозита, тоест възможността за довнасяне на допълнителни суми и за теглене са водещи при избора на продукт. Над 65 % от анкетираните биха довнасяли допълнителни суми, ако договорът им го позволява.

34% от хората с влог посочват размера на лихвата като водещ критерий при избор на настоящата им оферта. Въпреки това, според данните от проучването, почти 25% от депозитите са на относително ниска лихва - между 0.20% до 0.30%, а едва 18% са на лихва над 1% годишно.

Българинът все още избира влог със срок 12 месеца, сочат още данните. Следващи по популярност са 6-месечните депозити. Рядко хората се съгласяват на договор за 2 или 3 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Първите банки са открити в Италия и първите банкери спонсорирали търговски пътувания с кораби в Средиземно море. По-късно банкерството се е превърнало в сложна, скрита, рискована и непопулярна, мразена професия, която включва в себе си работа със собствени и спестени от някой друг пари. Ако българските банки не могат да работят с нашите пари и не ги увеличават, то ние ще намерим други начини, за да запазим тяхната стойност, която намалява поради сложни икономически фактори. Да събудим парите?! Да накараме банкерите да търсят, да мислят, да ни молят да спестяваме, а не да им плащаме, за да го правят?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.