Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Намерения за нова стратегия, без решение за нов председател на ЕК

Започват консултации между ЕНП и ПЕС, Станишев и Шулц оглавяват контактната група на социалистите

0 коментара

Европейските лидери проведоха миналата нощ в Брюксел първата си среща след изборите за ЕП, белязани от възход на евроскептичните и крайните партии. Те решиха да преразгледат приоритетите на ЕС, за да отговорят на вълната от еврофобия, но не можаха да се споразумеят по въпросът за приемника на Жозе Барозу на поста председател на ЕК.

 

Нова, позитивна политика

 

Европейският съюз ще направи преоценка на политиката си, след като на евроизборите гласоподавателите изпратиха силно послание, заяви председателя на Европейския съвет Херман Ван Ромпой след срещата. Лидерите са го помолили да започне консултации за бъдещите действия, които се очаква да включват създаване на нови работни места и пренасочване на политиката от мерките за бюджетни съкращения към мерки за ускорен икономически растеж.

 

"В момент, когато ЕС излиза от финансовата криза, ни е нужна позитивна политика, насочена към икономически растеж", каза Ромпой.

 

Начало на политически консултации

Ван Ромпой планира да се срещне с политическите групи в новоизбрания Европейски парламент, за да обсъди с тях и избора на нов председател на Еврокомисията. На срещата голяма част от европейските лидери дадоха знак, че не са съгласни да подкрепят предложените от парламента кандидати, а искат да избират измежду по-голям кръг от кандидати.

 

Консултации ще се водят и на ниво политически партии. В сряда пред Mediapool лидерът на ПЕС Сергей Станишев каза, че той и сегашният председател на ЕП и кандидат на социалистите за председател на ЕК, германецът Мартин Шулц ще оглавят контактната група на Партията на европейските социалисти за преговори с ЕНП, която се очаква да излъчи своите представители. Станишев прогнозира, че преговорите ще продължат през целия юни.

 

Неофициално информационните агенции говорят за вероятността за "голяма" коалиция между двете най-големи политически групи, които е възможно да си разделят и ръководството на ЕК и ЕП.


Съпротива срещу кандидатурата на Юнкер за председател на ЕК

 

Вчера номинираният от Европейската народна партия (ЕНП) за председател на Европейската комисия бивш премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер получи мандат за преговори по кандидатурата си от председателския съвет на Европарламента, включващ сегашното му ръководство и председателите на парламентарните политически групи. Съветът на председателите поиска от държавните лидери също да дадат на Юнкер ясен мандат да преговаря с останалите политически сили.

 

Процедурата предвижда кандидатът за шеф на ЕК да бъде излъчен от Европейския съвет, а след това да бъде одобрен от ЕП с квалифицирано мнозинство - гласовете на 50 процента от евродепутатите плюс един глас.

 

По-късно във вторник най-напред уклончива позиция зае Франция. "Тази вечер не е моментът за вземане на решение", заяви френското президентство. Според Елисейския дворец при избора на кандидат за председател на ЕК трябва да се вземат предвид изборните резултати от евровота и факта, че ЕНП получава най-много депутати, а Юнкер е неин кандидат. Франция би искала обаче изборът да не опира само до личност, а и до програма. Затова не е изключено изборът да не е Юнкер, предупрежди френското президентство.

 

Британското "не"

След това ясно несъгласие с препоръката на председателския съвет на ЕП изрази британският премиер Дейвид Камерън. Пред десетина лидери на ЕС той настоя да не се оставят да бъдат подведени от Европейския парламент при избирането на кандидат за председател на ЕК, предаде Ройтерс. В серия от телефонни разговори той подчертал, че именно националните лидери трябва да кажат кого искат на този висок пост, а не да се оставят да им бъде наложен кандидат, подкрепян от Европарламента.

"Ние трябва да се придържаме към правилната процедура, а тя е, че Европейският съвет има правото да номинира" председател на Еврокомисията, заяви говорителка на британския премиер.

 

Освен с десетте лидери Камерън е разговарял по въпроса и с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Той е притеснен, че един от водещите кандидати за поста твърди, че с оглед на резултатите от изборите за Европарламент лидерите на страните членки трябва да номинират него.

Британският премиер настоява лидерите първо да определят кои са най-важните реформи, които трябва да бъдат извършени, и после да изберат подходящ шеф на Еврокомисията, добави говорителката.

Камерън смята, че въпросният кандидат - бившият люксембургски премиер Жан-Клод Юнкер, е твърде федералистки настроен и може да се окаже спънка пред амбициите му да преформулира отношенията между Лондон и ЕС, отбелязва Ройтерс.

Унгарският премиер Виктор Орбан, макар и член на ЕНП, също ясно заяви, че няма да подкрепи кандидатурата на Юнкер. Премиерът на Швеция Фредрик Рейнфелд го последва.

 

Позицията на Меркел

 

При това положение особено важна бе позицията на германския канцлер Ангела Меркел. Тя потвърди подкрепата на ръководения от нея Християндемократичен съюз за кандидатурата на Юнкер, обаче добави, че нито една партия няма мнозинство в новия европарламент, че ще са необходими преговори и компромис и че трябва да бъдат разгледани повече кандидатури. Процесът можело да продължи и през лятото.


След края на срещата Меркел поясни, че не е забравила Юнкер, но че европейските лидери са решили да проучат още кандидати, както и да се спрат на други важни въпроси, като например назначаване на повече жени на водещите постове.

 

Снощи в Брюксел Юнкер беше помолен да изчака, коментира френският в. "Фигаро". Лидерите решиха да печелят време и да започнат да пишат нова убедителна европейска програма, докато се разберат по въпроса за бъдещия председател на ЕК, посочва френското издание.

Ханес Свобода: Европейския съвет си играе на криеница


Комично е, че социалистите подкрепят Жан-Клод Юнкер (ЕНП) да започне преговори в търсенето на мнозинство, което да го излъчи за следващ председател на Европейската комисия, а Европейският съвет не му дава това право. Така председателят на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода коментира резултатите от снощната извънредна среща на държавните и правителствените ръководители от ЕС.

Резултатите от изборите за ЕП са ясни и са признати от всички групи, допълва Свобода. По неговите думи Европейският съвет си играе на криеница.

Комично е, че Юнкер е подкрепен от социалистите и е блокиран от собственото си политическо семейство. Изглежда Европейският съвет отказва да поеме своята отговорност, затова призоваваме Юнкер да започне преговори без неговия мандат, заявява Свобода.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.