Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нант получи приза "Европейска столица на иновациите" за 2019 г.

2 коментара
Нант получи приза "Европейска столица на иновациите" за 2019 г.

Френският град Нант получи приза Европейска столица на иновациите за 2019 г., съобщиха от Европейската комисия в рамките на европейските дни на научните изследвания и иновациите.

Титлата е признание за способността на града да използва иновациите за подобряване на живота на своите жители, както и за прилагания от него модел на управление, основаващ се на отвореност и сътрудничество, е посочено в съобщението.

Заедно с титлата Нант получава парична награда в размер на един милион евро

по линия на европейската програма за научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020".

В класацията след Нант се нареждат още пет града. Това са Антверпен (Белгия), Бристол (Великобритания), Еспоо (Финландия), Глазгоу (Великобритания) и Ротердам (Холандия). Те получават по 100 000 евро за насърчаване и разширяване на иновационните практики.

"Нант е отличен пример за това как градовете могат да ангажират жителите си в усилията за справяне с предизвикателствата, свързани с енергийната ефективност, застаряването на населението, цифровата трансформация и социалното приобщаване. Това е начинът, по който иновациите работят в полза на гражданите", каза еврокомисарят по въпросите на изследванията, науката и иновациите Карлош Моедаш.

"Нашата политика се основава на принципа "иновации от всички и за всички", каза кметицата на Нант Жоана Ролан.

Нант е петият град, който печели тази европейска награда, и вторият град, който не е столица, след Барселона.

Иновациите в Нант

Във френския град се прилага концепция за отворено управление основана на постоянен диалог с гражданите, с различни сдруженията и експерти. В Нант съществува процъфтяваща общност от стартиращи предприятия и фирми в областта на цифровите технологии, която помага при разработването и прилагането на публичните политики.

Най-важните политики и проекти, осъществявани в Нант, са:

"Големи дебати" с гражданите - в рамките на тази инициатива се обсъждат теми като

енергийния преход. В нея са взели участие над 55 000 души. През 2018 г. е изготвена програма с 33 ангажимента, чието изпълнение се наблюдава от специална комисия, съставена от граждани и заинтересовани страни.

"15 места с нова функция" - конкурс на представени от гражданите идеи. Резултатите са запустял параклис е преобразуван в градска ферма за гъби, неизползвана училищна галерия в информационен център, популяризиращ действия за нулево равнище на отпадъците, сграда на някогашен ресторант в обществена трапезария, в която доброволци приготвят храна за

нуждаещи се хора.

Nantes City Lab - градска лаборатория, която предоставя физическа и цифрова инфраструктура за тестване на иновативни решения в реални условия. Примерите за тези

тестове включват социално жилище, конструирано с помощта на 3D принтер само за три дни,

и интелигентен автобус, който се задвижва единствено от соларна пътна настилка.

Креативна фабрика (Creative factory) - система за подпомагане на творческия и културния

сектор, и фабрика за екоиновации - програма за подбор на проекти, като например събиране на биоотпадъци от ресторанти и офиси с помощта на велосипеди с ремаркета и тяхното компостиране в същия регион.

"Нант - технологична столица на Франция" - тази програма насърчава стартиращите и разрастващите се предприятия, привличането на таланти и най-нови технологии, като подпомага координирането и подкрепата на регионалната иновационна екосистема.

Ecossolies - мрежа, обединяваща представители на публичния и частния сектор, които разработват и насърчават инициативи в областта на социалната и солидарната икономика. Например проекта "Hacoopa" за жилищно настаняване на възрастни хора, асоциацията Bout' à Bout за намаляване на екологичното въздействие на използваните стъклени бутилки, MySMARTLife, насочен към разработването на интелигентни решения за градски преход.


Конкурсът

Тазгодишното издание на конкурса "Европейска столица на иновациите" стартира през февруари 2019 г. Възможност за участие в него имаха градовете с население над 100 000 жители от държавите членки на ЕС и от страните, асоциирани към програмата "Хоризонт 2020".

Кандидатури представиха 28 града от 16 държави. Победителят и петте града подгласници бяха избрани от независимо жури, съставено от експерти от различни университети, предприятия и представители на организации с нестопанска цел и гражданския сектор.

Чрез критериите за оценка - експериментаторски подход, гражданско участие, привличане на

таланти и инвестиции, въвеждане на иновативни практики, се преценява по какъв начин

градовете използват иновациите и новите технологии в отговор на обществените

предизвикателства, как осигуряват широкото участие на местните общности във вземането на

решения на градско ниво и доколко подобряват условията на живот на гражданите си.

Конкурсът "Европейска столица на иновациите" се проведе за първи път през 2014 г. Предишните победители са Барселона (2014 г.), Амстердам (2016 г.), Париж (2017 г.) и Атина (2018 г.). Наградите се предоставят по линия на рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020". Следващото издание на конкурса е планирано за първото тримесечие на 2020 г.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #2

    В България нито един град няма подобен шанс! Всичко до такава степен е централизирано в София, че вече и строителните разрешение за строителство в центровете на Пловдив и Варна се издават от софийски чиновници.

  2. Знайко
    #1

    Е, след като Атина миналата година е била столица на иновациите, ми става ясно колко чини този конкурс. Имал съм твърде много научни и бизнес-контакти със съседите - царе са на "Пунта Мара".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.