Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАП е отнела паспортите на 247 души заради неплатени данъци

53 коментара
НАП е отнела паспортите на 247 души заради неплатени данъци
През първите месеци на годината Националната агенция по приходите (НАП) е отнела паспортите на 247 български граждани заради неплатени данъци, осигуровки или други такси, съобщиха от агенцията.

НАП има право да отнема задграничните паспорти в случаите, когато се дължат големи суми, длъжникът не прави нищо за погасяването им и отказва да влезе в контакт с приходните инспектори. Мярката цели да ограничи възможностите за напускане на страната на хора с неуредени дългове.

Новост от началото на годината е, че към сумата на общия дълг от данъци и осигурителни вноски, вече се добавят и неплатените глоби към КАТ и други държавни институции, събирани принудително от НАП.

От НАП припомнят случай от миналата година, при който младоженец е бил върнат от летището в София заради неплатени данъци. Семейната двойка е тръгвала на меден месец в Париж, когато се е оказало, че съпругът има големи дългове към държавата. Пътуването все пак е било осъществено, но с един ден по-късно, когато парите са били внесени по сметките на НАП.

Освен отнемането на задгранични паспорти, публичните изпълнители могат за запорират банкови сметки, заплатата на длъжника или колата му. Възможно е за големи дългове към бюджета да се стигне до възбрана на недвижим имот или дори до продажба на имуществото на физически лица и фирми, когато не се плащат дължимите данъци и осигуровки.

Тези мерки се прилагат само в краен случай, когато длъжникът отказва да обсъди с НАП различните възможности за плащане, посочват от приходното ведомство.

Данъчните съветват всеки гражданин или представител на фирма, който има временни финансови затруднения при плащането на данъци и осигуровки, незабавно да се свърже с НАП. Има няколко възможности за договаряне плащането да стане на части. Това са например разсрочването или отсрочването на дълга или по-актуалното по време на кризата разрешение за неотложно плащане.

При него банковата сметка на длъжника се запорира, но от нея всеки месец се изтегля само определен процент - например между 10 и 20 на сто, които отиват за плащане на дълга. Останалите пари остават на разположение на дружеството, за да може то да осъществява търговската си дейност и да не се допусне фалит.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

53 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. emigrant
    #56

    Tozi pat Ivan Ivanov e prav. Tez MERKI sa grubo narushenie na konstituciata. V edna normalna darjava bi triabvalo da ima zakoni, sadebni procedure, a ne MERKI.

  2. Ioana
    #55

    Palna glupast.Tova trqbva da e samo za ROMSKOTO OB6TESTVO

  3. vlado
    #54

    БРАВО НА НАП!ПРОДЪЛЖАВАЙТЕ ТАКА И ЗАНАПРЕД!

  4. farner
    #53

    и ефектът е съмнителен! Сигурно от скромност нито веднъж не са казали колко от хората с отнети паспорти са си платили дълговете?! Сигурно процентът е нищожен. НАП да спрат да плашат гаргите и дребните длъжници, ами да започнат да борят ДДС-схемите, защото оттам изтичат МИЛИАРДИ!

  5. Досетил се
    #52

    - но къде акъл да се сетят

  6. Одобряващ
    #51

    е правилно, ама за пътуване из ЕС са достатъчни личните карти.

  7. znam
    #50

    :(

  8. И.Иванов, Швеция
    #49

    "През първите месеци на годината Националната агенция по приходите (НАП) е отнела паспортите на 247 български граждани заради неплатени данъци, осигуровки или други такси, съобщиха от агенцията."Лишаването от правото на свободно придвижване представлява наказание лишаване от свобода, което според Конституцията може да се налага единствено за доказана пред съд виновност за престъпление единствено с влязла в законна сила присъда на съд:Чл. 30. (1) Всеки има право на лична свобода и неприкосновеност.(2)

  9. #48

    тази мярка е несъвместима с директивите на ес (и конституцията). чудя се кога най-накрая нап ще благоволят да спазват законовите си задължения....

  10. Eye
    #47

    и да се надяват след време да им ги опростят по давност или да им ги стопи инфлацията... Ми то това си е изконно човешко право.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.