Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАП гони 250 данъчни служители

Целта е ограничаване на корупцията и по-висока ефективност на оперативните проверки

1 коментар
Звеното "Фискален контрол" се занимава основно с контрол върху движението на рискови стоки.

От 1 май Националната агенция за приходите (НАП) съкращава около 250 свои служители, съобщиха от институцията. Причината е закриване на звената "Оперативни проверки" към териториалните дирекции. Реформата се оповестява около три седмици след акцията на ГДБОП и Специализираната прокуратура срещу организирана престъпна група в дирекцията на НАП в София, занимавала се с изнудване на търговци и корупционни престъпления. При нея се стигна до ареста на 20 души, а 11 (от които 10 служители на НАП) се сдобиха с обвинения.

"По реформата на "Оперативни проверки" се работи от една година. Главната причина за закриването на структурата не са действията на ГДБОП и прокуратурата от края на март", заявиха от НАП.

Николай Наков от КТ "Подрепа" обяви, че в понеделник се организира протестно шествие срещу мярката, като по данни на синдиката съкратените ще са над 300 души. КТ "Подкрепа" недоволства, че намерението за структурни промени не е съгласувано със синдикатите. Те са се оплакали от действията на ръководството на НАП и в писмо до премиера Бойко Борисов. Според КТ "Подкрепа" не е нормално да се прибягва до масови съкращения и да се компроментират всички служители на дадено звено, без до този момент вината на който и да е от тях да е доказана.

От НАП разясниха, че една от причините за закриването на "Оперативни проверки" действително е корупционният риск, защото структурата до момента е децентрализирана, има проблеми при селекцията на фирмите за проверка, няма ротация на служителите, те обикалят едни и същи обекти и няма пречка сами да подбират проверяваните обекти на терен. Има обаче и други причини за закриването, например слабата ефективност на звеното и дублирането на функциите му с тези на създаденото спецзвено "Фискален контрол".

Именно "Фискален контрол", който се занимава основно с движението на рискови стоки, ще поеме изцяло дейността на "Оперативни проверки". От около година и половина то също прави оперативни проверки на търговците и е четири пъти по-ефективно например по отношение на броя на издадените актове. Тъй като "Фискален контрол" е централизирана структура, идеята е селекцията на фирмите за проверки да се прави по-ефективно и да има по-висок контрол върху тази дейност и по-малко субективност.

Преди нова година на метри от централата на НАП в столицата бе застрелян началникът на отдел във "Фискален контрол" Иво Стаменов. По-късно той почина от раните си. Финансовият министър Владислав Горанов обяви, че това е "изстрел срещу държавата", но и до днес няма официална информация за причините за стрелбата срещу Стаменов.

Заради разширяване на функциите на "Фискалния контрол" вече е обявен конкурс за попълване на структурата със 150 служители. На него няма пречка да се явят и съкратените от "Оперативни проверки", обясниха от НАП. Заплатите заедно с бонусите в спецзвеното се очаква да са малко по-високи.

Освен акцията на разследващите срещу корупция в дирекцията на НАП в София също през март предаването "Господари на ефира" разкри арогантна схема за изнудване на бизнесмен, за да не му бъде възложена данъчна ревизия. Рекетьорът се оказа главен публичен изпълнител в отдел "Събиране" също на столичната дирекция на данъчните. Впоследствие той бе уволнен, а срещу него и съучастничката му бяха повдигнати обвинения.

По-късно директорът на НАП Галя Димитрова обяви, че е възложен анализ на дейността на отделите "Събиране" във всички териториални дирекции на агенцията.

В петък от НАП съобщиха още, че ръководството планира цялостен анализ и преглед на дейността на основните си функции – "Обслужване", "Събиране" и "Контрол". "В зависимост от резултатите ще бъде оценена и необходимостта от промяна на бизнес процесите и организацията на работа в цялата приходна агенция", казаха още от там.

Изданието "Икономист", което първо съобщи за съкращенията, цитира анонимен служител на НАП от "Оперативни проверки" с безупречна трудова биография, който заявява, че ще съди работодателя си. Причината е, че според него данъчната администрация маскира със съкращения опит да се отстранят корумпирани служители, но редом с тях се уволняват и добросъвестни данъчни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Как ще съдят работодателя си, ако ги е съкратил напълно законно с предупреждение?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.