Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАП няма специален интерес към финансираните от КТБ медии

Данъчната ревизия обхваща 54 печатни медии, каза говорителят на агенцията и отрече да има субективен подход

5 коментара
НАП няма специален интерес към финансираните от КТБ медии

Проверяваме 54 печатни издания, а в близките седмици вероятно ще проверяваме и онлайн издания, заяви говорителят на НАП Росен Бъчваров във вторник без да конкретизира кои медии вече инспектират. "Това, от което се интересува НАП, е има ли данъчни измами, укрити приходи, обороти", каза Бъчваров пред Нова телевизия.

Темата излезе на дневен ред след като в. "Сега" съобщи за започнала там данъчна проверка, предшествана от публични нападки на премиера Бойко Борисов към публикации във вестника за коалицията ГЕРБ – ДПС, която блокира важни за страната реформи. По този повод приходната агенция заяви в понеделник, че е започнала пълна данъчна ревизия на всички издатели на печатни медии и че това не е свързано с редакционната им политика.

От НАП уточниха, че мотивът е доклад за данъчните рискове от юни т.г., който показал, че има риск от избягване на облагане в сектора на печатните издания, значителна част от които не са били ревизирани от години и имат просрочени задължения към държавата.

"Всъщност, проверяваме целия медиен сектор от гледна точна на един прост интерес, който има държавата. И той е дали те са спазвали данъчния закон и дали има данни за избягване на облагане. Нашата работа е лишена от емоции, оценки, квалификации и субективно отношение към която и да е от медиите", каза Росен Бъчваров.

"Нашата работа е да изследване дали има данни за избягване и укриване на данъци. Тази ревизия ще установи именно това и не виждам никаква причина да се мисли, че това е форма на репресия", заяви той. Представителят на приходната агенция отново изтъкна, че проверките се основават на анализ от юни, преди изказванията на премиера, който показал, че много от медиите имат просрочени задължения.

Преди ден Съюзът на издателите в България (СИБ) заяви в декларация, че очаква информация кои печатни и електронни медии са проверявани от НАП, както и какви са заключенията в цитирания доклад.

Издателският съюз припомни, че в началото на 2014 г. НАП извърши пълна данъчна ревизия на издателя на "Капитал“, "Дневник“ и "Капитал Дейли“ - "Икономедиа“. Изданията тогава публикуваха критични материали за ролята на КТБ и финансирането ѝ, връзките на Цветан Василев с депутата от ДПС Делян Пеевски и бяха сред най-критичните към правителството "Орешарски" и към прокуратурата. Проверките не откриха нарушения.

В същото време научаваме за сделки на медийния пазар с участието на фирми, които дължат пряко или косвено пари на фалиралата на КТБ и това не е станало повод институциите да извършат проверки, най-малкото за произхода на парите, напомни СИБ.

От обясненията на Росен Бъчваров се разбра, че интересът на държавата не включва това дали издания са взимали кредити чрез фирми, свързани с фалиралата КТБ.

Запитан дали за НАП представлява интерес, ако някои от проверяваните компании са големи длъжници, взели заем от КТБ през друга фирма, говорителят на агенцията заяви, че това е косвен индикатор за икономическата активност.

"Това, от което се интересува НАП, е дали има неплатени задължения и дали има укрити данъци", повтори той.

Попитан дали НАП проверява и физическите лица за произхода на средствата, с които са придобити дадени медии, Бъчваров каза: в общия случай проверяваме юридическите лица и само ако има данни за избягване на облагане, изследваме и собствеността на физическите лица.

Водещият се опита да разбере кои вестници ще бъдат проверявани и започна да изброява издания, но говорителят на НАП не пожела да конкретизира: "Емоциите са замъглили представянето на всичко, проверяваме всички медии. Проверяваме всеки един стопански субект".

Росен Бъчваров избегна да даде и точен отговор дали проверките за всички 54 издания са започнали по едно и също време.

В декларацията си Съюзът на издателите в България изрази "надежда институциите да не бъдат използвани за натиск срещу неудобни медии и редакционната политика на изданията да не бъде използвана като критерий за проверка".

По същото време премиерът Бойко Борисов коментира, че никога не бил споменал името на вестник "Сега" и че "ако някой се е познал като медия-бухалка на газов посредник, нямам никаква вина". Борисов отрече той да е поръчал проверката на изданието: "Кълна се, че научих от Владислав Горанов, като го питах сутринта каква е тази проверка, той ми каза, че е на всички печатни издания. Да ходя аз да правя глупости на вестник "Сега” и да им правя проверки? Съжалявам, че може дори да го допуснат".

Теодор Захов: Трябва да се види дали има тенденциозност в проверките

"НАП наистина има намерение да проверява всички медии, но трябва да се види, че тя проверява равномерно всички, а не само тези, които са критични към властта. Медиите, които са контролирани от Ирена Кръстева и Делян Пеевски, също трябва да бъдат проверени, а ние нямаме такава информация. Вестник "Преса“, който фалира, не сме чули там да е имало проверка, а очевидно там е имало проблеми", коментира председателят на Съюза на издателите Теодор Захов пред БНР.

По думите му, данъчната администрация трябва да върши работата си, без значение дали проверява медии или друг тип фирми, но не трябва да има никаква тенденциозност в това и процесът трябва да бъде равномерен и закономерен. Това не трябва да служи като механизъм за репресия и да нарушава свободата на словото, заяви той.

Според Захов държавните администрации са били използвани за нарушаване на свободата на словото. Той коментира случая, в който Комисията за финансов надзор наложи глоба върху "Икономедиа“ и някои други медии заради публикации по случая с КТБ.

"Това е един от примерите за злоупотреби с власт. Това определено се използва за наказание на медии, които са критични. В конкретния случай с вестник "Сега“ ние сме предпазливи. Нормално е да се правят проверки, но това, което смущава, е, че се прави непосредствено след медийни публикации", каза Захов.

Към момента не е ясно дали премиерът наистина не е знаел за данъчната ревизия на "Сега". Публична тайна е, че ръководството на приходната агенция е по-скоро под контрола на ДПС и Делян Пеевски. Не е ясно също дали НАП започва проверка само на "Сега" и след като изданието алармира за съвпадението с недоволството на Борисов към вестника, приходната агенция решава да разшири обхвата на проверката, за да избегне обвинения в избирателен подход.

Много вероятно е, разбира се, действията на НАП да са резултат от чисто професионални мотиви, в резултат на въпросния доклад за риска от юни.

Ето защо е от изключително значение приходната агенция да бъде максимално прозрачна в действията си, с което ще бъдат избегнати всякакви спекулации и предположения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Todor
    #5

    Задължително е да има контрол и проверки върху всички медии. Аз се чудя от НАП кога ще направят проверка и на журналята, който са били години наред на изхранване при Василев. Взимали са пари, а не са платили и една стотинка данък.

  2. Калина Георгиева
    #4

    Всички крадци на КТБ трябва да идат на съд!

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Нали още миналата година ги провериха и си доплатиха към 300 000 лева.// Семейството на Пеевски платило над 300 000 лв. данъци19.08.2014 г.//http://novatv.bg/accents/view/3713/Семейството-на-Пеевски-платило-над-300-000-лв.-данъци/

  4. Тачев
    #2

    Аз пък си мисля, че в медиите на прасчо, НАП нищо нередно няма да установи.

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Данъчните правят Оценка на риска! Рискът е едно или повече бъдещи събития , които се отнасят до отклонението от един или повече резултати от тяхната очаквана стойност. Рискът може да се прояви, може и да не се прояви. Затова трябва да се провери. Такива правят на всички - правиха на таксиметровите шофьори, цветарите, фризьорите и т.н.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.