Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАП подхваща 50 000 земеделци - не плащат данъци

Около половината фермери не декларират никакви доходи

6 коментара
НАП подхваща 50 000 земеделци - не плащат данъци

Националната агенция за приходите (НАП) се зае със земеделските производители, защото се оказва, че огромна част от тях не плащат никакви данъци и осигуровки и не декларират дори официалните субсидии, които получават.

50 000 регистрирани земеделски производители са получили субсидии в общ размер на 120 млн. лв. през 2017 г., но не са подали данъчни декларации и не са платили данъци и осигуровки върху тях, съобщи във вторник приходната агенция. Тя е получила данни от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за изплатените субсидии през 2016 г. и 2017 г., след което ги е съпоставила със своите бази данни.

По данни на земеделското министерство за стопанската 2016/2017 г. ( тоест от 1 октомври 2016 г. до 30 септември 2017 г.) регистрираните земеделски производители са 96 476, а към 30 август 2018 г. те са 92 666.

Има и значителен брой земеделци, които са подали данъчни декларации, но в тях са посочили по-малък доход от получения. Най-голям брой отклонения са засечени в Кърджали, Хасково и Благоевград, сочи анализът на данъчните.

В по-редки случаи има и едри земеделци, които не са декларирали дори субсидии от по 1-2 млн. лв.

В момента при плащането на земеделските субсидии служебно не се удържа дължащият се данък, а той впоследствие трябва да бъде внесен от земеделецът. Възможно е обаче занапред да се обмислят законодателни промени, така че удръжката да се прихваща още преди изплащането на субсидията.

Проблем е също, че фермерите не обявяват никакви доходи от реализираната продукция. Затова данъчните са поискали справки от ДФЗ и за средния добив от различни земеделски култури, които ще се ползват при евентуално възлагане на ревизии.

От данъчната агенция обясниха, че от месеци полагат усилия за изчистване на сивия сектор в земеделието, но чак сега са получили необходимите справки от ДФЗ. Акцията била част от програма за подобряване на данъчната дисциплина на фермерите.

Според данъчните до голяма степен проблемът с недекларирането на земеделските доходи е от незнание и неумение и затова агенцията първоначално ще подходи с доброволни методи. През седмицата НАП стартира информационна кампания към всички земеделски производители, които са допуснали неточности в данъчните си документи. Според закона те имат право да подадат коригираща декларация за доходите до 1 октомври 2018 г.

Освен с писма по електронната поща гражданите ще бъдат уведомени и по телефона. Предстоят също срещи с кметовете на общини, в които са открити най-много пропуски. Офисите на НАП също имат готовност да дадат информация. Консултация може да се получи и на телефона на НАП 0700 18 700. Заедно с уведомленията за корекции земеделците ще получат и специална брошура, която подробно обяснява данъчните и осигурителните им ангажименти към бюджета.

НАП ще прати уведомления и до фермерите, които изобщо не са подали данъчна декларация. По закон глобата за тях е до 500 лв. В определени случаи данъчните могат да решат да възложат проверки или ревизии, а ако се установят данни за умишлено укриване на данъци от едри земеделци, могат да се предприемат и по-крути мерки, свързани с информиране на разследващите органи.

Данъчната агенция няма точна оценка за щетата върху бюджета от неплащането на данъци и осигуровки от земеделците. Като цяло обаче тя е по-ниска в сравнение с останалите браншове, защото данъчно-осигурителната тежест за фермерите е силно облекчена. Те имат най-високия процент нормативно признати разходи за личния данък – 60%, а също и най-ниския минимален осигурителен доход – 350 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  2. Светлоносец
    #5

    НАП ще проверява земеделски производители, провериха олигарсите, отложиха хотелиерите, свършиха лятна кампания 2018г., та сега ще проверяват земеделски производители.

    ЦУ на НАП трябва да си мълчи, след акцията на спец. Прокуратурата в хотелите на В.Арабаджиев , ЦУ на НАП ТРЯБВА ДА КАЖЕ САМО , КОЙ Е ИЗВЪРШИЛ ПРОВЕРКИТЕ НА В.Арабаджиев, КАКВИ РЕЗУЛТАТИ ИМАТ ОТ ТЕЗИ ПРОВЕРКИ , И ЕВЕНТУАЛНО АКО ИМАТ ГРАМ ДОСТОЙНСТВО , КОЙ ДИРЕКТОР В НАП ОКАЗВА ЧАДЪР НАД ФИРМИТЕ НА В.Арабаджиев, АКО ПРОКУРАТУРАТА РАЗПИТА

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  4. dimotimo
    #3

    Наскоро четох, че 5% от земеделските производители държат 90% от земеделските земи в БГ. И логичния въпрос - тях ли са погнали?

  5. Десен бесен
    #2

    Всичко в България е ДПС!

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.