Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАП прекрати договора с "Бул" за информационната система

9 коментара
НАП прекрати договора с "Бул" за информационната система

Националната агенция за приходите (НАП) е прекратила договора с френската фирма "Бул" за изграждане на информационна система, съобщиха от агенцията във вторник. Разтрогването на договора, който предизвика доста шум и противоречиви реакции, е станало по взаимно съгласие.

За изграждането на системата на НАП са били заплатени 3.1 млн. евро за приключени дейности от 5.9 млн. евро обща стойност на договора, уточняват от приходното ведомство. Според съобщението свършената работа включва встъпителна фаза, фазата на бизнес анализ на изискванията към софтуера, завършила с приети функционални спецификации, както и разработката и внедряването на първата фаза от Системата за управление на приходите (СУП).

Всички резултати, приети и платени от НАП, остават собственост на агенцията, включително и актуалната версия на изходния (сорс) код на първа фаза, се казва още в съобщението.

Открита е и процедура за обществена поръчка за поддръжка на информационната система.

Преди два и половина месеца независимият депутат Мария Капон обяви, че ще сезира прокуратурата за информационните системи на НАП и на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК). Договорите за изграждането и на двете системи са с една и съща фирма – френската "Бул", като в случая със здравната каса тя участва в консорциум. Договорът с НАП е подписан през 2004 г. от тогавашния финансов министър Милен Велчев и е на стойност 5 млн. евро, а контрактът с НЗОК е одобрен от бившия здравен министър Радослав Гайдарски преди три години.

Мария Капон обясни, че към договора за изграждането на информационната система на НАП има сключени седем анекса. До 9 юни 2005 година има пет плащания по контракта на стойност 2.5 млн. евро без ДДС, като в този период не е направено абсолютно нищо по изграждането на системата. След това обаче плащанията спират до 2008 година. Седмият анекс към договора е сключен през март 2008 година и тогава започват крайните плащания по договора.

"Философията на първоначалния договор, според който в системата трябва да бъдат включени всички данъци в страната, включително и акцизи, е сменена и акцизите преминават към агенция "Митници", посочи Капон. По думите ѝ така на практика акцизите не могат да се контролират от НАП.

"Оставаме със съмнения, че има държавно покровителство да не заработи такава система и до днес да не се осъществява пряка връзка между НАП и агенция "Митници", посочи тогава Капон.

Според нея остава отворен въпросът защо, след като не функционира системата в Националната агенция за приходите, се избира същата фирма и за системата на здравната каса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pitasht
    #10

    .

  2. 212
    #8

    Иван Сариев, съветникът на министър Пламен орешарски, може да ви обясни цялата далавера. Питайте го!

  3. komputur
    #7

    Tezi ot info sistemata susho s lapali,obucheniya v chugbina,chovezi na murgina,na velchev,komisioni,iznasyane na info za firmi.Tova se znae znachi che gi podpukat,nali sa vigdali kakvo stava v sistemata za koyato otgovaryat i mulchali kato tupani.Mishki ,lapachi i nagagdachi.

  4. Software company
    #6

    Каква е тая чудна цена?! Великият софтуер на НАП може да се проектира и разработи от не повече от 10 човека със заплати по 2500лв за около година. Като се добави наем, лицензи (а може и под Linux), режийни, печалба, данъци, осигуровки и други разходи просто няма как да струва и 1,000,000 евро. Някои добре са се облажили...

  5. комисионер Но.1
    #5

    е как колко - 90% комисионна за 0% свършена работа. И това се умножава по Сряда*3*5*8! Елементарно - където минем, данни не никнат! Гаранция - Франция!

  6. 07
    #4

    от некадърници и мошеници, както правилно по долу отбеляза Software company.Моя позната имаше страшни неприятности когато същия шибан софтуер е изкара длъжница с хиляди лева и тя не може да излезе навън от БГ по работа. А тя изрядно си бе плащала вноските..

  7. мургинА
    #3

    Нов договор, нови пари за старите хора, а мургинА сега я няма

  8. ктн
    #2

    Напълно съм съгласен!В България има достатъчно специалисти, които можеха да създадат този софтуер и да го поддържав следващите години за далеч по-малко пари.Същото може да се каже и за други програми за държавно управление.

  9. мургина1
    #1

    Пак са тук тези които взеха парите от БУЛГлавен директор Янев, Гърков, и др.и отново ще вземат и от новия договор

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.