Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАП ревизира бившата фирма на директора Румен Спецов, тя още дължи 1.1 млн. лв.

9 коментара
Румен Спецов, Снимка: Архив БГНЕС

Продължава сагата около бившата фирма на изпълнителния директор на НАП Румен Спецов, която има огромни задължения към хазната. Оказва се, че в последните 6 месеца ръководената от Спецов данъчна агенция е правила нова ревизия на дружеството, при това за срок, надхвърлящ 5-годишната давност.

Екип на НАП, включващ 4-ма данъчни инспектори, е ревизирал в продължение на 6 месеца бившата фирма на изпълнителния директор Румен Спецов – "Гранекс Трейдър", съобщи във Фейсбук сайтът за разследваща журналистика Bird.bg. От справочна електронна услуга на НАП със свободен достът става ясно, че дружеството е било обект на ревизия в периода 6 юни 2021 г. - 2 декември 2021 г., а от 23 декември НАП издирва новия собственик, защото не може да го намери, за да му връчи ревизионния доклад.

Ревизията е за стар период – от 1 декември 2015 г. до 11 януари 2017 г. за ДДС и от 1 януари 2015 г. до 31 декември 2020 г. за корпоративен данък. За част от периода давността вече е изтекла, което значи, че дори да бъдат разкрити задължения, те няма как да бъдат събрани принудително.

Резултатите от ревизията са данъчна тайна, но според най-актуалните данни в списъка на длъжниците на НАП, които са към ноември 2021 г., "Гранекс Трейдър" продължава да дължи на бюджета 1.15 млн. лв. По случая тече и проверка на прокуратурата, но за нейния ход няма никаква официална информация.

Румен Спецов бе назначен за изпълнителен директор на НАП на 14 май 2021 г. по предложение на финансовия министър Асен Василев.

Още в същия ден стана ясно, че новият данъчен шеф има спорен момент в биографията си, който поставя етичен казус за неговата годност да заема поста.

От официални данни в Търговския регистър и в публични списъци на НАП стана ясно, че на 13 април 2016 г. Спецов е продал своята фирма "Гранекс Трейдър" ЕООД на малоимотно лице. Това се случва няколко седмици, след като на 17 март 2016 г. на Спецов е връчен ревизионен доклад от НАП за установени задължения между 1 и 1.5 млрд. лв. след проведена данъчна ревизия.

В миналото продажбата на закъсали фирми с големи дългове към НАП бе широко разпространена практика за избягване на данъчно облагане и източване на данъци, поради което впоследствие се наложиха законови промени.

След 5 месеца мълчание на 1 октомври 2021 г. Спецов даде първото си интервю по случая, като обясни, че не е вършил никакви данъчни измами. В обясненията си пред "24 часа" Румен Спецов призна, че е знаел за установените от данъчните задължения на "Гранекс трейдър", преди да я продаде на малоимотното лице, но те не били по закона за ДДС, а заради допълнително начислен корпоративен данък поради непризнати разходи за 2014 г. в размер на 700 000 лв. При корекция на финансовия резултат със 700 000 лв. обаче дължимият корпоративен данък е най-много 0.07 млн. лв., а не 1.1 млн. лв., колкото НАП търси от дружеството.

От обясненията на Спецов излезе, че установените от НАП задължения са за 2014 г., когато той все още е работил в НАП и следователно не са натрупани от него. По това време обаче съдружник във фирмата с 50% от капитала е била неговата сегашна съпруга – Плама Желева.

Спецов обяснява, че фирмата му се е занимавала с търговия със зърно, като е искал да развива и производство на фуражи, но не успял да намери финансиране и се разочаровал. Затова решил да продаде компанията, а купувачът, който се оказва малоимотно лице от драгоманско село с криминални прояви, сам го намерил. На срещите с купувача Спецов обяснил състоянието на компанията и започналото производство от страна на НАП, за което обаче нямал никакви притеснения. Не поискал свидетелство за съдимост и затова не знаел за криминалните прояви на новия собственик.

Извън дълга на "Гранекс Трейдър", който е несъбираем вече над 4 години, приходната агенция се справя добре, става ясно от съобщение на НАП в първия работен ден на новата година. Ръководената от Румен Спецов агенция е събрала 28.2 млрд. лв. през 2021 г., което е с 3.2 млрд. лв. повече в сравнение с 2020 г. "Високата събираемост е добра новина както за бюджета, така и за цялото общество", коментира Спецов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #9

    Публично известна зависимост. И публично известни резултати. И сега? Ами да търсят човек без точно такава зависимост, но и способен да се справя добре. Ако може - и още по-добре. Останалото, вкл. вида секс, е без реално значение в момента.

  2. John Doe
    #8

    Злите езици говорят, че Спецов задоволява някои "(хомо)сексуални потребности" на финансовия министър Василев, което обяснява очевидната зависимост на Василев от Спецов и докато тази сглобка от зависимости не бъде разчупена и двамата любовници не бъдат изхвърлени от властта, българският данъкоплатец няма да си получи източените 1.5 милиона, а въпросният клошар най-вероятно отдавна е на дъното на някой язовир, на Бойко Рашков има други далеч по-важни цели.

  3. Мазен Кумунис
    #7

    Т'ва калинката на русофилистика Фелдфебел Рундьо ли беше? ;)

  4. Светлоносец
    #6

    Съгласно чл 19 ал (11) от ДОПК (Предишна ал. 10 - ДВ, бр. 92 от 2017 г., в сила от 21.11.2017 г.) "Смята се, че е налице недобросъвестност по смисъла на ал. 2, 3 и 5, когато действието е извършено, след като е образувано производство по реда на този кодекс за контрол по спазване на данъчното и/или осигурителното законодателство до 6 месеца от приключване на производството. Когато се извършва проверка, срокът тече от получаване на искане или протокол съгласно чл. 110, ал. 5."
    Въпреки, че тази разпоредба

  5. ефрейтора
    #5
    Отговор на коментар #4

    А черешката на тортата е , че според Спецов , малоимотния криминално проявен купувач сам го намерил и поискал да купи фирмата...

  6. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #4
  7. ефрейтора
    #3

    Този мошеник Спецов е с двата крака в батака ,но се обзалагам на една бира , че и косъм нема да падне от главата му . Защото това е новия "почтен" манталитет...

  8. Преслав
    #2

    Нищо де , Атанас Атанасов може да спомене и тук за една "особена ирония" и ДБ да махнат с ръка в името на министерски те постове за които са продали жалките си зaдници...както се казва ОСОБЕНА ИРОНИЯ е да са част от четворната коалиция на Румен РАДЕВ !

  9. полк. Дрангов
    #1

    Румен Спецов=Румен Радев Дръжте крадеца!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.