Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАП запорира дяловете в шестте компании, продадени от Цветан Василев

10 коментара
НАП запорира дяловете в шестте компании, продадени от Цветан Василев

Националната агенция за приходите е запорирала дяловете в шестте компании, които банкерът Цветан Василев продаде на консорциума LIC33, съобщи в. ”Труд”.

Шестте предприятия са БТК, "Дунарит“, "Авионамс“, ГАРБ, НУРТС и "Фърст диджитал“, за които белгийският гражданин Пиер Луврие заяви преди няколко дни, че е купил чрез фирмата си LIC33 от Цветан Василев. Той каза, че е платил за дяловете в тях 1 евро и е обещал да плати дълговете им от около 900 млн. евро към Корпоративна търговска банка (КТБ).

От НАП потвърдиха за запора, като посочиха, че той обхваща и шестте посочени фирми, но отказаха да съобщят подробности. ”На всяка от фирмите, за които са налице законовите основания, са наложени обезпечителните мерки“, гласи официалният отговор на НАП.

Юристи коментираха пред вестника, че Данъчно-процесуалният кодекс позволява на НАП да налага такъв запор, когато има вероятност с акциите и дяловете да се извърши сделка, при която продавачът да не внесе данък в бюджета. Запорът, направен от НАП, не позволява акции и дялове от тези предприятия да се продават, залагат като обезпечение, наемат или с тях да се извършват всякакви други действия. В същото време запорът върху разпоредителни сделки няма да попречи на самите предприятия да продължат да работят нормално.

Друг начин да се стопират сделките, независимо дали вече са се случили, или не, е това да направят новите временни синдици, които влязоха вчера в КТБ (виж долу). Те вероятно ще се опитат да спрат сделката през законовата възможност да завеждат искове срещу трети лица и фирми, получили непряко финансиране от банката. Ако съдът уважи исковете им, това ще позволи въпросните компании или дялове в тях да станат част от активите на КТБ и да бъдат продадени при осребряването на масата на несъстоятелността. Факт е, че покупката на акции от шестте фирми е ставала чрез кредити от КТБ, които банката е отпускала на свързани с Цветан Василев фирми.

НАП също има право да разваля търговски сделки, чрез които някой се опитва да попречи на събирането на дългове и го е правила неведнъж през последните години, разказаха данъчни. Обикновено става въпрос за прехвърляне на фирми или на техни активи на трети лица, за да се окаже, че данъчните няма от кого да приберат парите.

Един от случаите е от 2010 г., когато собственик на фирма със задължения от 10 млн. лв. заложил бъдещите си парични постъпления пред друга фирма, уж за да обезпечи дълговете си към нея. По този начин той е смятал, че данъчните няма срещу кого да предявят вземането. Според данъчния кодекс обаче НАП има право да разваля сделка, дори тя да е била извършена преди ревизията, която данъчните са започнали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #10
  2. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    Националната агенция за приходите прави ревизия на фирми, свързани с банкера Цветан Василев, съобщава в. "Преса". НАП вече наложи запор върху активите на БТК, НУРТС, "Дунарит", "Гарб", "Авионамс" и "Фърст диджитъл", които белгиецът с руски паспорт Пиер Луврие обяви миналата седмица, че купил от Василев за 1 евро. Ревизиите текат от месеци в около 20 фирми, свързани с банкера, и ако се наложи, ще има още запори, за да не бъде ощетен бюджетът. Всички те са започнали по искане на прокуратурата и се провеждат в дружества, за които „има индикации“, че са свързани с Василев, независимо дали собствениците се водят офшорки,

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #8
  4. Plutonijum
    #7

    Ако български гражданин реши да оформи някаква сделка с имота си Първо трябва да плати данъците си за да получи необходимия документ, че няма задължения към Държавата. Цветан Василев в този момент виси с над три милиарда лева задължения към държавата. Господата Луврие и Сие да се бръкнат и уредят СВОЕВРЕМЕННО тези задължения след което могат да си получат подаръците от Г-н Василев.

  5. Косьо Генчев
    #6

    Вижте, ... защо си чешете езиците с глупави препирни?! Важното е, че има политическа воля да не се допуснат едни, свързани с Путин, мекерета. Аз съм благосклонно настроен към всичко, което води до по-малко руско влияние в България!

  6. lubo
    #5
  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #4
  8. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  9. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #2
  10. Дедо Пене
    #1

    Сега очакваме вместо тези компании, НАП да открие толкова работни места.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.