Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нападението в Париж показва един по-дълбок проблем

6 коментара
Нападението в Париж показва един по-дълбок проблем

Терористичният акт, извършен вчера в Париж срещу редакцията на сатирично издание, крие потенциал да навреди на отношенията между европейските държави и техните граждани мюсюлмани. Стратегическото намерение зад подобни атаки е точно това - да се посеят семената на подобна криза, както и да се повлияе на френската политика и да се попълнят редиците на джихадистите. Макар че ислямисткият екстремизъм в същността си е вътрешномюсюлмански конфликт, подобни инциденти ще привлекат в конфликта и немюсюлмани и това ще усложни нещата, пише в анализ агенция "Стратфор".

Изданието отбелязва, че случилото се вчера е третото поред подобно нападение в западна страна за по-малко от три месеца. Атентатът в Париж бе извършен от хора, които проявиха отлични умения за боравене с модерни малки оръжия и за действия в малка група. Не е ясно дали тези нападения са дело на местни джихадисти с лична мотивация или на клетки, или пък на отделни лица, свързани с международни джихадистки групировки; те обаче влошават обтегнатите отношения между западния и мюсюлманския свят, посочва агенцията в анализа си.

Това е още по-важно в една Европа, където в редица държави в момента има възход на десния национализъм и в мюсюлманските общности отдавна цари недоволство. Целта на джихадистите е да принудят тези държави да предприемат още по-строги мерки срещу мюсюлманските общности, за да налеят масло в огъня на твърденията, че Западът води война срещу исляма и мюсюлманите.

И докато западните държави се стремят да демонстрират, че няма сблъсък на цивилизации, десни сили засилват реториката, която разпалва още по-силно тези страхове сред много обикновени мюсюлмани в света. Още по-важно е това, че е налице един отдавнашен конфликт на ценности - особено за свободата на изразяване, ценена много на Запад, но смятана от много мюсюлмани за параван за светотатство. Макар и голямото мнозинство мюсюлмани да не са замесени в насилие в отговор на изявления, смятани за богохулни, мнозина биха го направили.

AnchorМного жители на Пакистан са били убити от техни съграждани заради говор или поведение, смятано за осъдително. В корена на този проблем е огромното неудобство на много мюсюлмани със свободното изразяване, въпреки че това отношение не е универсално. Още по-чувствително е изобразяването на пророка Мохамед, защото традиционното мнение е, че той не може да се изобразява на картини, камо ли по сатиричен начин.

Освен това съществува вътрешномюсюлманска борба за власт и контрол, обвита в дебат за това какво означава да си мюсюлманин днес и какви са границите на оправдаемите действия.

Дефинирането на тези фактори е средство, което може да бъде използвано за придобиване на власт. Друг инструмент са нападенията срещу Запада и неговите интереси, които трябва да го принудят да се изтегли от мюсюлмански земи или да атакува мюсюлмани и да засили джихадисткото говорене.

Така се подкопават усилията на умерени и прогресивни мюсюлмани да издигнат значението на понятието за свобода, основано на ислямския етос.

Продължаващият вътрешномюсюлмански дебат предоставя на екстремистите широко идеологическо и геополитическо пространство за действия. Кампанията на джихадистите преднамерено визира немюсюлмани, особено на Запад, отчасти като средство да се печели подкрепа в мюсюлманските среди. Тази стратегия също така засмуква западния свят в една по същество мюсюлманска гражданска война, докато той се опитва да се справи със заплахите срещу сигурността си от ислямистки екстремистки актьори.

По този начин вътрешният дебат в мюсюлманския свят не води до поражение на екстремистите или до облекчаване на отношенията между мюсюлманите и Запада. Но именно там джихадистите са уязвими и там трябва да се води истинската битка за разгромяване на джихадизма. Докато идеологията е жива, тя ще произвежда нови бойци, се казва в заключение в анализа на "Стратфор".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #6

    Най-дълбокият проблем удобно е пропуснат..... Войната в Близкия изнок, траещатата пета година "Арабска пролет 2011", непризнаване правата на палестинците в самата Палестина са къде, къде по "дълбоки" проблеми от изброените.... ама са и неудобни за Стратфор и тези дето им плащат....

  2. Анонимент
    #5

    Нещата са доста директни - Путни беше притиснат от отговора на света срущу неговата политика и от заплахата за влиянието му в арабския свят - и добре охранената КГБ с многомилиарден бюджет създаде нови и нови терористи-ислямисти, които да подронват устоите на Запада - все пак терористите са с калашников, който няма как да е български. Това обаче няма да помогне много на Путин, защото ниските цени на петрола няма да се вдигнат от влошаването на политико-икономическата ситуация в Европа, а дори напротив. При 30 долара за варел Русия просто ще фалипра, а жадните руснаци ще потърсят сметка от тези които печатат рублите. Сетете се до три пъти кой печата рублите

  3. ivoto
    #4

    Ислямът е заплашен да се превърне в религия, в която хората виждат все по-реална опасност за съществуването си! За де не се допусне това, самите мюсюлмани трябва да се борят с тази заплаха!

  4. Ivaylo Radulov
    #3

    Ислямистки терористи за сетен път помагат на какви ли не антиамериканисти , антиевропеисти , съветофили , русофили и друга подобна паплач да бръщолевят идиотии по всевъзможни медии и други такива. Бълтаят се възмутителни, популярни ,пошли "разкази" за страх и омраза както и в политическа угода - типично по талибански... Няма да чуете от подобни манипулатори смислен анализ за провала на мултикултурализма , или смислено обяснение за терора в Париж - те ще ви говорят , че американците сами са си взривили

  5. Kurt_deactivated_1433320998
    #2

    до 1 - съгласен съм напълно, само в последното изречение да добавя - да обърнат не толкова мюсюлманите срещу екстремизма(по принцип 99% от мюсюлманите са против екстремизма и това лесно може да се провери дори в бг и смесените региони). Аз доколкото разбрах е да се обърне мюсюлманския свят срещу мюсюлманската религия като политическа идеология(особено джихада). Просто "джихадистите-екстремисти" да не се приемат като ПОЛИТИЧЕСКИ представители на мюсюлманството, както ние не приемаме Путин за православен воин и защитник(а по-скоро му се подиграваме).

  6. Alan Smithee
    #1

    Най-важното е изводът в края: именно във вътрешномюсюлманския дебат трябва да се фокусира вниманието. Както джихадистите набелязват цели сред немюсюлманското население на Европа, за да печелят подкрепа в мюсюлманските среди, така и изработващите политическите решения в Европа и изобщо немюсюлманите по света трябва да мобилизират своите експерти по ислям, за да набележат своите цели сред мюсюлманите. И да обърнат мюсюлманите по света срещу екстремистите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.