Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Напрежението ескалира: Блокада, арести и погранични престрелки в Кашмир

Пакистан търси международна подкрепа срещу Индия, но не се изключват и действия на място

1 коментар
Напрежението ескалира: Блокада, арести и погранични престрелки в Кашмир

Индийските служби са задържали над 500 души в индийската част на Кашмир, която вече четвърти ден е под блокада и хората не излизат от домовете си. Тази седмица индийското правителство отмени специалния конституционен статут на щата Джаму и Кашмир, което доведе до ескалация на напрежението между Индия и Пакистан.

В района са прекъснати комуникациите и електричеството, а мерките за сигурност са затегнати.

Двете държави имат претенции над цялата територия на разделения Кашмир, който е обитаван предимно от мюсюлмани. В индийската част на Кашмир от 1989 г. се води бунт, в който са убити над 70 000 души. Джаму и Кашмир е единственият индийски щат с мюсюлманско мнозинство.

Съобщава се и за погранични престрелки между индийски и пакистански войници в района на Раджури в индийския щат Джаму и Кашмир.

Активистът Али Мохамед каза за телевизия "Ню Делхи", че организира превоз с линейки на бедни хора до болници в главния град на щата Шринагар, тъй като местните жители не могат да ползват телефоните си дори за медицинска помощ.

Пакистан заяви, че ще поиска от ООН да окаже натиск на Индия да отмени решението си за премахването на специалния статут на Джаму и Кашмир. Правителството в Исламабад добави, че ще даде дипломатическа, политическа и морална подкрепа на живеещите в Кашмир и "правото им на самоопределение".

Съединените щати от своя страна се обявиха за пряк диалог между двете страни.

"Продължаваме да подкрепяме прекия диалог между Индия и Пакистан за Кашмир и по други засягащи ги въпроси", каза говорителка на Държавния департамент на САЩ в изявление.

Тя призова за спокойствие и сдържаност, след като напрежението ескалира през последните дни заради решението на Индия да отмени специалния статут на щата Джаму и Кашмир.

Залог с висок риск

Прокараната от индийския премиер Нарендра Моди отмяна на автономния статут на индийски Кашмир е залог с висок риск, който може да даде нов импулс на бунтовническото движение в района и да засили напрежението с Пакистан, прогнозират експерти пред Франс прес.

Отмяната в понеделник на специалния конституционен статут на Джаму и Кашмир (щат в Северна Индия с мюсюлманско мнозинство) е най-сензационният пример за прилагане на програмата на индийските националисти от премиера след триумфалното му преизбиране през май.

Делхи уверява, че мярката ще донесе мир и благоденствие на размирния регион, към който има претенции Пакистан и който от 1989 г. е обхванат от сепаратистко бунтовническо движение срещу Индия, довело до смъртта на повече от 70 000 души.

Разполагането на голям брой войници и пълното спиране на електричеството, наложено тази седмица на Кашмир, са нещо невиждано досега в този регион, който иначе е свикнал с военни операции и със спирания на електричеството, и издават поетия от Индия риск.

Бившият шеф на индийските разузнавателни служби и съветник на правителството по въпроса с Кашмир А.С.Дулат смята, че предотвратяването на насилието ще бъде жизненоважно, за да може премиерът да се похвали с победа.

"Опасявам се обаче, че ще има последици и ескалация на насилието", казва той пред Франс прес.

Д.С.Хода, пенсиониран корпусен генерал от армията, командвал индийските сили в Кашмир, също изразява безпокойството си във връзка с "гнева, изолацията и смущенията на обществения мир".

Индия разположи от началото на месеца десетки хиляди паравоенни подкрепления в Кашмир, който е един от най-милитаризираните региони в света и в който и допреди това вече имаше близо половин милион членове на индийските сили за сигурност.

Въоръженото бунтовническо движение срещу Делхи, което достигна апогея си през 90-те години преди да навлезе в период на упадък, отново се засили след 2016 г.

Злобата към Делхи ще се засили

Кашмирците се безпокоят, че поставянето в затворнически условия на населението на Кашмир, голяма част от което е враждебно настроено към Индия, ще доведе до засилване на чувството на злоба към Делхи.

"Хората няма да оставят случващото се без отговор", уверява Илтиджа Джавед, дъщеря на бившата ръководителка на изпълнителната власт в щата Джаму и Кашмир Мехбуба Муфти, която бе арестувана през последните дни от индийските власти.

"Физически не е възможно да държиш хората като пленници през целия им живот", казва тя пред Франс прес в град Сринагар.

Макар индийските националисти да си мислят, че поправят една историческа грешка, като унифицират законодателството на Кашмир с това на останалата част от Индия, мнозина експерти поставят под въпрос използвания за тази цел метод.

Решението бе подготвено при спазването на строга тайна и бе прието под формата на президентски указ. Парламентарният дебат по въпроса в Делхи премина експедитивно в рамките на няколко часа, докато местното население беше откъснато от света.

"Методът на изпълнение, макар да бе невероятно ефикасен, за пореден път постави в центъра на играта измамата, дезинформацията и политиката на комунитаризма", казва експертът по борбата с тероризма в Южна Азия Аджадж Сахни.

Пакистан определи отмяната на статута за незаконнн

Другият голям въпрос е курсът, който ще възприеме Пакистан.

След като определи отмяната на специалния статут на Джаму и Кашмир като "незаконна" и обеща да отнесе случая пред международните инстанции, Пакистан обяви, че ще експулсира индийския посланик в Исламабад и че ще преустанови двустранната търговия с Индия.

Според базирания в Ню Йорк експерт по геополитика Анкит Панда Кашмир е в "центъра" на интересите на пакистанската армия, която доминира политиката на Пакистан в сферата на външните работи и сигурността.

Делхи отдавна обвинява съседа си, че тайно подкрепя въоръжените групировки в Кашмир - твърдения, които Пакистан отрича.

"Можем да видим как Пакистан засилва опитите си за покачване на напрежението и как все по-често прибягва до недържавни групировки, за да атакува индийските паравоенни формирования в Кашмир. Ако пакистанската армия реши да реагира по този начин, ситуацията ще започне да става много опасна", смята Панда.

Двете ядрени сили вече са водили две войни

Двете ядрени сили на Южна Азия вече са водили две войни помежду си заради Кашмир (през 1947-49 и през 1965 г.). През февруари отношенията им бяха белязани от ново покачване на напрежението след самоубийствен атентат срещу конвой с индийски полицаи, при който загинаха близо 40 души.

Според Садананд Думе, анализатор от Американския предприемачески институт във Вашингтон, още е прекалено рано да се каже дали маньовърът на Нарендра Моди ще бъде възприет като "мъдро решение или историческа грешка".

"Две неща обаче са ясни: Индия пренебрегна чувствата на кашмирците и взе рисковано решение, което може да доведе до почти невъобразими последици", изтъква експертът. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. perdah
    #1

    Забележка към редактора. Уеднаквете си записа на името на най-големия град в Кашмир, Шринагар или Сринагар, защото е записан и по двата начина. За сведение местните жители го произнасят Шринагар.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.